Stavebné práce na hornej časti národnej kultúrnej pamiatky vyčíslili na takmer 13-tisíc eur. Mauzóleum by malo byť opravené do konca júna, v prípade nepriaznivého počasia na konci augusta.
Nápovedou na chystajúcu sa rekonštrukciu boli už na sklonku minulého roka zátarasy a oznam upozorňujúci na padanie stavebného materiálu. Zmluvu o oprave mesto so zhotoviteľom podpísalo v prvej polovici apríla.
Opravy vrátane zabezpečenia materiálu vykonáva ružomberská firma Carino. Ide o doplnenie travertínového obkladu, opravu či výmenu obkladu, demontáž poškodenej dlažby. Kvôli zamedzeniu zatekaniu či rastu kríkov opravia aj časť za krížom. Za stavebné práce zaplatí radnica 12 728 tisíc eur.
Mauzóleum je typickou dominantou Ružomberka, nachádza sa v blízkosti Kostola sv. Ondreja. Je súčasťou Školských schodov, tvoriacich kompozičnú podnož priestoru okolo kostola a hlavný prístup na Námestie Andreja Hlinku od Podhory.
,,Mesto pristúpilo k výstavbe monumentálnych schodov s balustrádami, do ktorých je objekt vsadený, po zbúraní starej školy na začiatku 30. rokov. Autormi projektu boli Jozef Uhláš a Štefan Martoník,” informujú autori Monografie mesta Ružomberok.
Informujú tiež, že v priestore súčasného mauzólea sa počítalo s vybudovaním Pamätníka padlým v 1. svetovej vojne. Hlinkova smrť však tento zámer zmenila. V roku 1939 sa pristúpilo k výstavbe Mauzólea podľa projektu K. Olejníka, J. Švidroňa, a J. Glončáka. Autori, transformujúc pôvodnú myšlienku pamätnej siene, zakomponovali mauzóleum do centrálneho priestoru členitého schodiska ako jeho dispozičnú a pohľadovú dominantu.
,,Pôdorys pietneho miesta je rozdelený na dve časti – kaplnku a hrobku so sarkofágom. Priestor je zhora presvetlený centrálnym svetlíkom, zrealizovaným v rámci komplexnej rekonštrukcie v rokoch 1990 – 1991 podľa projektu Mariána a Anny Gočovcov. Pri príležitosti 65. výročia smrti (2003) tu bola vystavená zrekonštruovaná Hlinkova rakva,” ozrejmujú autori historickej publikácie.
Titulná fotografia: Anna Zábojníková