Z poslaneckého klubu Za slušný Ružomberok vystúpil Ján Kuráň. Je tak v poradí tretím odídencom, o člena prišiel už aj klub KDH a Klub primátora. V priebehu volebného obdobia sa dvaja poslanci vzdali svojho mandátu. Ako v zastupiteľstve aktuálne vyzerá pomer síl?
V poslaneckých laviciach už nesedí rovnaká zostava ako na začiatku volebného obdobia. Od roku 2018 nastalo viacero zmien. Len obvod Polík má v zastupiteľskom zbore už druhého náhradníka. A hoci niektorí mestskí poslanci ostali, už nenosia klubové tričko a naďalej pôsobia ako nezaradení.
Prečítajte si, ako sa v posledných troch rokoch preskupovali politické sily.
Prešli k nezaradeným
Aktuálne pôsobí v mestskom zastupiteľstve päť nezaradených poslancov. Po komunálnych voľbách sa pritom všetkých 25 zvolených zástupcov združilo do poslaneckých klubov.
Naposledy ukončil klubové členstvo Ján Kuráň. Súčasťou klubu Za slušný Ružomberok nie je od konca marca.
„Nejde o žiadnu drámu a ani ťažký rozchod. Akurát naše pohľady na budúcnosť mesta sú rozdielne. Predsedovi klubu Ľubovi Kubáňovi prajem veľa úspechov v prípadnej kampani na primátora, ale nemôžem stáť pri ňom, keď viem, s ktorými ľuďmi chce mestu vládnuť,“ vysvetlil vo svojom facebookovom príspevku.
Dodal, že názorovo aj hodnotovo má bližšie k inej skupine poslancov a preto ostane až do volieb nezávislým poslancom. Ich mená síce nekonkretizoval, ale podľa hlasovania a vystupovania v pléne sa dá usudzovať, že narážal na aktuálne nezaradených a opozičných poslaneckých kolegov.
Súčasťou klubu KDH viac nie je poslanec Juraj Burgan. Svoj odchod odkomunikoval verejnosti v kratšom videu aj v liste, ktorý adresoval vedeniu a poslancom. Píše o nesplnených sľuboch či zásadných systémových zmenách, ktoré sa nepodarilo presadiť. „Tempo a spôsob riešenia, transparentnosť a komunikácia s poslancami a samotnými obyvateľmi mesta sú pre mňa neprijateľné. S hlavnými prioritami, a tým aj aktivitami a spôsobom komunikácie primátora a časti vedenia mesta sa dlhodobo neviem stotožniť,“ odôvodňuje v spomínanom liste. Viac nám povedal v rozhovore.
O svojho člena prišiel aj Klub primátora. Michal Kubačka z neho vystúpil vlani vo februári. V tomto volebnom období bol zároveň prvým „odídencom“. Dôvody svojho rozhodnutia vtedy komentovať nechcel.
Vzdali sa mandátu
Spomenuli sme poslancov, ktorí sa vzdali členstva v klube, ale poslaneckú funkciu vykonávajú aj naďalej. Dvaja sa však svojho mandátu vzdali. Čo sa v ružomberskej komunálnej politike stalo historicky prvýkrát.
Učinil tak Miroslav Zuberec v apríli 2019, pár mesiacov po voľbách. „Po starostlivom zvážení som sa vzdal mandátu poslanca mestského zastupiteľstva, keďže túto funkciu chcem vykonávať v prospech nášho mesta a občanov, len vtedy, ak sa bez obáv a slobodne môžem vyjadrovať k veciam verejným, a takto aj rozhodovať o spôsobe svojho hlasovania,” uviedol v stanovisku Zuberec, ktorý tak nedokončil svoje tretie funkčné obdobie.
Reakciou na jeho rozhodnutie bol list novozvoleného poslanca Stanislava Javorku (Klub primátora). Zubercovými dôvodmi bol zaskočený, vyčítal mu, že ostatných poslancov „hodil do jedného vreca ako tých, ktorým nevadí, že nehlasujú slobodne a nemôžu sa slobodne vyjadrovať k veciam verejným.“ Zaujímal sa, v akých prípadoch sa Miroslav Zuberec nemohol slobodne vyjadrovať. Odstúpenie Javorka vnímal ako „krok, ktorým deklaroval neúctu k svojim voličom“.
Zubercovým odchodom zároveň formálne zanikol Klub nezávislých poslancov, ktorý tvoril spolu s poslancami Karolom Javorkom a Patrikom Habom. Už nesedeli počty – podľa rokovacieho poriadku totiž musí mať poslanecký klub aspoň troch členov.
Z poslanca hlavný kontrolór
Na jeho miesto nastúpil Dušan Mataj (Klub primátora), ktorý v posledných komunálnych voľbách skončil v obvode Polík prvý pod čiarou. Ani ten však nevydržal ako poslanec celé funkčné obdobie. Vo veľkej zasadačke počas rokovaní mestského zastupiteľstva ho síce stále môžete vidieť, už však po boku členov vedenia mesta.
Úspešne bol zvolený za hlavného kontrolóra mesta. Miesto sa uvoľnilo potom, čo jeho predchodca Vladimír Trnovský nastúpil do funkcie prednostu mestského úradu Ružomberok (v nej predčasne na vlastnú žiadosť skončil Marián Šeršík).
A keďže je podľa zákona funkcia poslanca nezlučiteľná s pozíciou hlavného kontrolóra, Mataj sa musel poslaneckej stoličky vzdať. A ujala sa jej Janka Štreitová (Klub primátora), vo voľbách za Polík druhá s najväčším počtom hlaso. Obvod tak má v poslaneckom zbore už druhého náhradníka. A Klub primátora zároveň získal ďalšieho člena.
Vedenie mesta má v zbore stále väčšinu
Pripomeňme si, že mestské zastupiteľstvo je zákonodarný orgán. Poslanci schvaľujú dôležité materiály, ktoré im predložia z vedenia mesta či jednotlivých oddelení mestského úradu.
Práve oni majú možnosť odhlasovať rozpočet a jeho zmeny, investičný plán, záverečný účet, prijatie úveru alebo pôžičky, dotácie pre kultúru, šport či školstvo. Ale aj zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta, územný plán mesta, koncepcie rozvoja či zavedenie alebo zrušenie miestnej dane alebo poplatku.
Mestské zastupiteľstvo tiež rozhodovalo o cenníku Technických služieb, zvýšení dane za komunálny odpad, stavbe novej plavárne či predaji pozemkov pod benzínkou. Poslanci môžu predložené materiály svojimi návrhmi doplniť alebo pozmeniť, majú možnosť zaviazať primátora či vedenie mesta. Alebo sami návrhy predkladať.
Pri hlasovaní je to už jednoduchá matematika. Na prijatie uznesenie je väčšinou potrebná nadpolovičná väčšina. V prípade zmeny VZN trojpätinová.
Vedenie mesta malo v poslaneckom zbore väčšinu od začiatku volebného obdobia. Primátor Igor Čombor so svojím desaťčlenným Klubom primátora podpísal memorandum o spolupráci s KDH (6 poslancov). Oba kluby majú zároveň zastúpenie na viceprimátorských postoch. Prvým je Michal Lazár, druhým Ján Bednárik.
Klub Za slušný Ružomberok sa chcel od začiatku profilovať ako neutrálny, s tým, že bude podporovať rozvojové projekty a procesy. No k spolupráci sa nezaviazali ani memorandom ani koaličnou zmluvou. Traja opoziční poslanci sa združili v Klube nezávislých poslancov.
Vedenie mesta však mohlo byť s rozložením síl spokojné. Z 25 poslancov v mestskom zastupiteľstve mala koalícia Klub primátora a KDH 16. Teda väčšinu. A (teoreticky) si tak mohla v pléne presadiť svoje návrhy. Bez hrozby, že by ich mohla blokovať početná skupina opozičných poslancov.
A hoci sa sily v poslaneckom zbore počas rokov mierne preskupili, vedenie mesta má stále väčšinu. Oslabenú o jedného člena. Aktuálne skóre je 5 nezaradených poslancov, rovnaký počet tvorí kluby Za slušný Ružomberok a KDH. Klub primátora má rovnaký počet, s akým začínal.
Poslanecké kluby | |
Klub primátora 10 poslancov | Michal Lazár, Milan Šlávka, Slavomír Klačko, Roman Zach, Jana Halušková, Mária Kramárová, Tomáš Šošovec, Jana Štreitová, Vendelín Ružička, Stanislav Javorka |
KDH 5 poslancov | Ján Bednárik, Pavol Šípoš, Anna Šanobová, Adriana Stolárová, Miroslav Gašaj |
Za slušný Ružomberok 5 poslancov | Ľubomír Kubáň, Martin Hromada, Miroslav Kerdík, Vojtech Macko, Peter Štupák |
Nezaradení 5 poslancov | Karol Javorka, Patrik Habo, Michal Kubačka, Juraj Burgan, Ján Kuráň |