Radnica si chce na nové tohtoročné investičné akcie vziať bankový úver vo výške 1,4 milióna eur. S ďalším takmer 4,5 miliónovým úverom ráta na tri bytovky na Plavisku.
Mestskí poslanci schválili ešte vlani v decembri rozpočet na rok 2022. Mesto bude hospodáriť s 41,3 miliónom eur. Ide o dosiaľ najvyšší rozpočet.
Úvery na tri bytovky
Takmer šesť miliónov budú úverové peniaze.
V rozpočte sa ráta s prijatím úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na tri nájomné bytovky na Plavisku vo výške takmer 4,5 milióna eur. Radnica si tiež plánuje zobrať bankový úver v hodnote 1,45 milióna eur na investičné akcie mesta.
Výrazné zvýšenie poplatku za odpad by tento rok nemalo hroziť. „S navýšením daní a poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad sa pre rok 2022 neuvažuje, aj keď náklady spojené s vývozom komunálneho odpadu sú vyššie, ako je príjem z poplatku,“ uvádzalo sa v rokovacom materiáli.
Obyvatelia tak nárast výdavkov mesta v oblasti odpadu nepocítia priamo v peňaženkách, ako tomu bolo ostatné dva roky po sebe, no rozdiel bude nutné vykryť z iných zdrojov mesta. A to sa napr. odzrkadlí aj v navýšení cenníka Technických služieb.
Ďalší príjem do mestskej kasy predpokladajú z predaja pozemkov pod odpredanými bytovkami (Plavisko a Cesta do Tehelne). Z budov je plánovaný aj odpredaj rodinného domu Malé domky. V príjmoch figurujú tiež granty, napr. zľava na cestovné v MHD, terénna sociálna práca, opatrovateľská služba či dotácia na podporu prestupného bývania pre marginalizované skupiny, smart technológie mesta.
Úver prevažne na rekonštrukcie?
Diskusiu v pléne vyvolal plánovaný 1,45 miliónový bankový úver, ktorý chce radnica použiť na investičné akcie v meste. Aj keď pripúšťajú, že k jeho prijatiu nemusia pristúpiť, a do dnešného dňa zatiaľ táto téma nebola na stole.
Ako dodal, predošlé vedenia mesta tvorili investičný plán z rozdielu medzi bežnými príjmami a výdavkami. „Investičný plán máme väčší, ale len preto, že používame peniaze uložené z minulosti nezrealizovaného investičného plánu a úverové peniaze,“ povedal Habo a pripomenul tiež ďalší úver, ktorý si chce mesto zobrať na financovanie výstavby novej plavárne.
„Rozpočet na rok 2022 je plánovaný oveľa väčší a sú k nemu pripomienky negatívne aj pozitívne. Jedná vec je istá, mesto má preto taký veľký rozpočet, lebo takýto rozvoj, ako je teraz, a ak sa podarí to, čo je naplánované, tak to tu už dávno nebolo. A to je dôvod, prečo je rozpočet taký veľký,“ reagoval druhý viceprimátor Ján Bednárik (KDH).
Zaužívaným spôsobom podľa neho bolo, že počkali na záverečný účet a následne ešte doplnili niektoré akcie do investičného plánu. Realizovali sa pritom z nevyčerpaných zdrojov.
„Dnes sme k tomu pristúpili inak, pretože je volebný rok. A chceme, aby bola v každom volebnom obvode realizovaná či dokončená jedna akcia. Preto sa vybral tento spôsob, aby sme nemuseli čakať do marca až apríla, teda do záverečného účtu, ale aby sa hneď na tom začalo robiť. Aby v októbri, keď budú voľby, mohli poslanci prezentovať, čo sa zrealizovalo,“ vysvetľoval ďalej Bednárik.
Podľa Milana Šlávku (Klub primátora) bola tvorba rozpočtu náročnou úlohou, ktorú však kompetentní napokon zvládli. „Vôbec nezávidím zostavovateľom rozpočtu, pretože doba je turbulentná a je dosť obtiažne odhadovať presné náklady a výdavky, niekedy je to až čarovanie. Rozpočet bol veľmi dobre odkomunikovaný,“ povedal s tým, že má mierne obavy, či výdavkovú časť nepodcenili vzhľadom na enormný nárast cien energií, materiálov a mzdových nákladov.
Poslanec Juraj Burgan tiež súhlasil s tým, že mesto by si malo vziať úver na koncepčnejšie akcie. „Ak sa berie úver, tak na niečo väčšie, ako to povedal poslanec Patrik Habo. Predložený rozpočet je riešený nesystematicky a mám k nemu veľa výhrad. Na druhej strane je veľa vecí naplánovaných, otázne je, či sa podaria zrealizovať,“ uviedol Burgan, ktorý za rozpočet zahlasoval, lebo provizórium by zamedzilo všetky dotácie a investície.
V reakcii na Burganovu poznámku, aby mesto robilo systémové veci, poslankyňa Janka Štreitová povedala, že niekedy ani poslanci nastolený systém nechcú akceptovať a predkladajú nerealizovateľné návrhy.
Rozpočet napokon podporili sedemnásti poslanci, štyria hlasovali proti, dvaja sa zdržali.