Na cestu a chodníky položia nový asfalt. Umiestnenie spomaľovačov nie je vhodné, pretože ide o frekventovanú cestu k vojenskej nemocnici, znie argument. Pre cyklopruhy je potrebné najskôr vyriešiť parkovanie v okolí ÚVN.
Poľná ulica prejde rekonštrukciou podľa pôvodného projektu. Neprešiel tak ani jeden z troch variantov, ktoré navrhovala občianska iniciatíva Ružomberkom bajkom. Okrem položenia nového asfaltu v nich rátala s prvkami upokojovania dopravy, zmenou dopravy či pridaním cyklopruhov.
Dlhodobo v zlom stave
Rozbitá cesta, diery v úzkych chodníkoch, nevábny pohľad. Pre tunajších obyvateľov aj návštevníkov smerujúcich do vojenskej nemocnice. Jedna z najexponovajších komunikácií v meste je dlhodobo v zlom stave. Rekonštrukciu Poľnej zaradili až do tohtoročného investičného plánu, vyčlenili na ňu 290-tisíc eur.
V reakcii na plánovanú investíciu mesta vystúpili ešte vo februári pred poslancami zástupcovia iniciatívy Ružomberkom bajkom. Odprezentovali tri alternatívne riešenia rekonštrukcie ulice, ktoré by podľa ich slov priniesli väčšiu bezpečnosť pre všetkých účastníkov premávky a tiež úsporu mestských peňazí.
„Na mestskom zastupiteľstve predstavili zástupcovia občianskej iniciatívy Ružomberkom bajkom možné riešenia, ako zrealizovať projekt Poľnej ulice tak, aby sme zachovali plynulosť premávky, zvýšili bezpečnosť, vytvorili priestor pre chodcov a cyklistov. Okrem iného návrh pomôže mestu ušetriť, keďže projekt spĺňa predpoklady financovania z fondu obnovy SR,“ informovali vtedy na margo svojich návrhov, ktoré vytvorili v spolupráci s občianskym združením Cyklokoalícia.
Ladislav Matej a Miroslav Klíma tiež v pléne upozorňovali na časté prekračovanie rýchlosti, hustú premávku a kolízne situácie v tejto lokalite. Vodiči už teraz nedodržiavajú maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/h, na novom a hladkom asfalte budú jazdiť podľa nich ešte rýchlejšie. Apelovali tak na poslancov aj vedenie mesta, aby nenechali ulicu len vyasfaltovať. Pri rekonštrukcii je podľa nich potrebné zahrnúť minimálne prvky upokojovania dopravy.
Mesto zvažovalo prvý variant
Na nich bol postavený prvý variant, podľa zástupcov iniciatívy minimalistický, najmenej ambiciózny. Obsahoval napr. vyvýšené prechody pre chodcov, ktoré by dokázali spomaliť autá, či vodorovné dopravné značenie opakujúce sa v celej dĺžke vozovky.
V druhej alternatíve rátali so zjednosmernením Poľnej ulice, vyvýšenými priechodmi pre chodcov aj vyvýšeným celkovým vstupom do ulice a s pridaním cyklopruhu.
„Z pohľadu iniciatívy je najideálnejší tretí variant. Rieši širšie územie, vrátane ulíc Generála Vesela a Štiavnickej. Všetky tri jednosmerné ulice sa dopravne otočia, dostali by úplne inú kvalitu. Výhodami realizácie tohto návrhu by bolo aj trikrát menej kolíznych bodov, plynulejšia doprava, menej prachu, smogu a hluku,“ uviedol Miroslav Klíma na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Druhý a tretí variant by zároveň bolo možné prefinancovať z Plánu obnovy.
„My ponúkame riešenia a spoluprácu. Ale zásadné rozhodnutia robíte Vy,“ obrátil sa poslancov a ich mandáty Ladislav Matej. Poslanci naprieč klubmi vtedy vítali tieto riešenia a vyslovili sa v prospech realizácie niektorého z nich.
V tom čase už radnica mala vypracovanú projektovú dokumentáciu, podľa ktorej mala pripravovaná rekonštrukcia Poľnej prebiehať. Zahŕňala „klasické“ položenie nového asfaltu. Ďalšie úpravy a zmeny by zrejme predpokladali ďalšie územné konanie či povolenia. Vedenie mesta uviedlo, že zvažuje prvý variant.
„Keďže viem, aká je situácia na Poľnej, aj od poslancov za obvod Roveň, jednoznačne sa prikláňam k verzii 1. Nič ňou nepokazíme, akurát sa vytvoria podmienky na verziu dva alebo tri,“ povedal na februárovom rokovaní viceprimátor Ján Bednárik (KDH) s tým, že v tejto veci komunikovali aj s projektantom.
V ďalších mesiacoch sa ukazovalo, že radnica pôjde podľa pôvodného plánu. Iniciatíva adresovala poslancom aj mestu otvorený list a opäť volených zástupcov vyzvala, aby rekonštrukcia nespočívala iba vo vyasfaltovaní cesty. „Mestu sme navrhli upokojovanie dopravy aspoň formou dopravných vankúšov,“ píšu vo svojej výzve, v ktorej upozornili aj na nedávnu dopravnú nehodu na Poľnej a na závery ich stretnutia s vedením mesta.
Podľa pôvodného projektu
Teraz je už isté, že Poľnú budú rekonštruovať tak, ako bolo naprojektované.
Na ostatnom júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa poslanec Juraj Burgan zaujímal, na akej podobe rekonštrukcie sa napokon zhodli a kedy prebehne. Ako doplnil, predbežný výsledok diskusií bol pôvodný plán, pričom s Milanom Šlávkom hľadali spôsob, ako osadiť spomaľovacie vankúše.
„Prebiehali rokovania za účasti poslancov. Budeme normálne pokračovať v práci, žiadne spomaľovače, žiadne vankúše,“ odpovedal mu vedúci oddelenia investícií Milan Ondrejka s tým, že poslanci za daný obvod aj podpísali zápis.
Radnica už medzitým vysúťažila zhotoviteľa a podpísala zmluvu s oravskou firmou Jamex, ktorá bude realizovať ešte ďalšie dve mestské zákazky. „Začiatkom júla nastupujú a postupne budú robiť Horskú 3, chodník Plavisko 1 a chodníky a cestu na Poľnej,“ doplnil Ondrejka. Rekonštrukcia Poľnej by mala podľa zmluvy prebehnúť do 12 týždňov. Mesto za ňu zaplatí 184-tisíc eur.
Pýtali sme sa, prečo upustili aj od prvého variantu, resp. od navrhovaných prvkov upokojovania automobilovej dopravy.
„Hlavným dôvodom bolo, že ak by sa dal na vjazd jeden spomaľovač, neodtekala by dažďová voda,“ uviedol Ondrejka pre náš portál. Problematické podľa neho bolo aj navrhované rozmiestnenie vankúšov, po ktorých sa dá ísť maximálnou rýchlosťou 30 km/h. „Poľná je hlavnou cestou k vojenskej nemocnici, po ktorej jazdia aj sanitky. Z tohto dôvodu to poslanci zamietli. A v čase, keď sa o tom rozhodovalo, bola akurát ruská invázia na Ukrajinu. Cesta je zas hlavným príchodom ku kasárňam,“ doplnil Milan Ondrejka, ktorý projekt a jeho možné úpravy riešil s poslancami za daný obvod.
Jedným z nich bol aj Milan Šlávka. „Súhlasili sme s variantom jeden. Vedúci oddelenia investícií uviedol, že ak by bol spomaľovač hneď pri vstupe Poľnej, smerom od mesta, musel by sa prerábať celý projekt, dokonca by muselo dôjsť ku vodoprávnemu konaniu. Realizácia investície by tohto roku ani nebola možná.
Prikláňame sa zatiaľ k normálnemu riešeniu Poľnej ulice, bez cyklotrás, a do budúcnosti, po vyriešení parkovania v okolí vojenskej nemocnice, je už možné uvažovať o variantoch 2 a 3. Ale to je hudba budúcnosti a Poľnú treba riešiť hneď,“ vysvetlil pre nás poslanec za Roveň. Pre spomalenie dopravy súhlasí s osadením montovateľných spomaľovačov.
Pre realizáciu návrhov Poľnej, ktoré obsahujú cyklopruhy či zjednosmernenie ulíc, je podľa Šlávku kľúčové vyriešenie parkovanie v okolí Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). Parkovacie miesta sú aktuálne na ulici Generála Vesela, no ÚVN plánuje budovanie nových parkovísk. Podľa poslanca je jednou z možností zadný trakt nemocnice, ďalšie miesta by mohli vzniknúť na pozemkoch bývalého Sóla, pričom vstup pre peších by bol od ulice Sv. Anny.
Titulná fotografia: vizualizácia prvého variantu riešenia Poľnej ulice. Zdroj: Ružomberkom bajkom/Cyklokoalícia