Trvalo mu dva roky, kým svoju zbierku historických kúskov poukladal do Geigerovej vily. Nebudú tam ale nadlho. Presunie ich do Liptovského Mikuláša, kde v lete otvoria múzeum starožitností. Ľubomír Málik z Likavky sa nedávno so svojím bohatstvom stihol podeliť aj s Ružomberčanmi. A prezradil nám, že tak plánuje urobiť pred definitívnym sťahovaním do susedného mesta znova.
Po otvorení dvier do Geigerovej vily zacítime známy závan nostalgie. Schodiskom kráčame na poschodie, kde sa rozprestiera bohatá zbierka historických kúskov, ale aj výrobkov najmä československých značiek. Dnes by sme niektoré pokojne mohli nazvať archaizmami, niektoré sa dokonca nepoužívajú vôbec.
Opäť sme v detstve. Začujeme ako hučí pastelovomodrý vysávač značky ETA, ktorého kábel by hádam dočiahol povysávať aj obývačku u susedov. Spomíname na nekonečné hry s oranžovou tatrovkou, plyšové stvory, stavebnice, koženkový kočiar pre bábiky. Drevené hojdacie kreslo a dve fotelky pri okrúhlom stole s obrusom v obývačke. Za nimi gauč a stenu obkolesujúci sekretár. V ňom staré knihy, fotoalbumy, časopisy, všakovaké vázy, ozdobné tácky, ale aj miniatúrne fľaštičky s alkoholom či porcelánové sady pohárov. Pamätáme si prvé telefóny, televízory či rádiá. Čakanie v dlhých radoch na tovar, spotrebiče domácej výroby ako Tesla, Mora, Orava či Calex.
Všetky spomínané predmety, ale aj oveľa viac mohli Ružomberčania vidieť počas dvoch letných víkendov v Geigerovej vile. Priam ukážkovú zbierku si tam ,,uskladnil” Ľubomír Málik z Likavky, ktorý sa zberateľstvu venuje štvrtý rok.
Nie sú to haraburdy
,,Začalo to kamarátom, s ktorým sme vypratávali byty. Boli tam rôzne staré predmety. Už vtedy to bol obrovský boom, ľudia si tieto veci dávali do interiérov. Tie veci sme začali predávať, ja som však nechcel byť len priekupník a tak som si všetky veci začať zhromaždovať, aby sa zachránili a mohli ich vidieť aj budúce generácie,” vysvetľuje Ľubomír Málik.
Časom jeho zbierka rástla. Staré a vzácne predmety vyhľadával po rôznych burzách, ale aj na zbernom dvore. ,,Teraz sa už tak často nezúčastňujem búrz, ale chodieval som pravidelne. Vedel som tam nechať aj 500 eur,” usmieva sa pozitívne naladený Likavčan. Dodáva však, že najlepšie kúsky si vždy uchmatol na zbernom dvore.
,,Raz som si z bazáru doniesol vzácne hodinky, stáli ma 150 eur. Neskôr som ich našiel na zbernom dvore. Položené boli na starej práčke v igelitovej taške. Ľudia nepoznajú hodnotu tých vecí, berú ich ako haraburdy po starej materi,” priznáva Ľubomír.
Pýtame sa aj na najdrahšiu vec, ktorú by sme našli v jeho zbierke. ,,Sú to zrejme veľké zásobníky na kávu, ale nenachádzajú sa v Geigerovej vile, požičal som ich do jednej ružomberskej kaviarne.”
Počas prehliadky dobou minulou nás očaria nielen retro predmety, ale aj samotné priestory Geigerovej vily, do ktorej sa bežný Ružomberčan nedostane. ,,Zámoček” ako vilu tiež miestni volajú je v súkromnom vlastníctve. Už len pohľad z vonka na múry budovy veští vysoké stropy, priestranné miestnosti či vysoké drevené dvere. Prechádzaním po vile sa napokon zdá, že historické kúsky sem patrili odjakživa.
Ukladanie predmetov do miestností, ktoré rozdelil podľa rokov či spôsobu používania, zabralo zberateľovi dva roky.
,,Snažil som sa, aby si našiel každý predmet svoje miesto aj v historickom kontexte či v správnej miestnosti,” vysvetľuje Málik. Aj preto sú miestnosti rozdelené podľa rokov. Našli by ste tu zariadenú obývačku z 50. rokov alebo kanceláriu z 80. rokov. Ľubomír Málik nás napokon posprevádzal po celom poschodí. Ukázal nám detskú izbu, kde nechýbala oranžová tatrovka, autodráha, kočiare, ale aj bábiky či autíčka. Otvoril nám aj dvere do špajze, kde mal poukladané staré mlynčeky na mäso, mak, orechy či na výrobu cestovín.
Naša prehliadka pokračovala aj v ďalších miestnostiach. Videli sme bohatú zbierku starých fotoaparátov, prvých mobilných telefónov, písacie stroje, ale aj školské pomôcky, ktoré sme už len tažko vedeli identifikovať.
,,Toto je asi generátor statickej elektriny. Je podobný Van de Graaffovmu generátoru a názorne ukáže, ako sa generuje elektrika aj že tam preskočí iskra,” ukazuje nám zberateľ.
Bohatú zbierku historických predmetov mohli Ružomberčania uvidieť počas posledného júlového a prvého augustového víkendu. Zberateľ nám prezradil, že Geigerovu vilu vtedy navštívilo cez 450 ľudí.
,,Chcel som to zorganizovať ešte pred sťahovaním do Liptovského Mikuláša. Sťahovanie sa však posunulo, pravdepodobne tak svoju zbierku ukážem Ružomberčanom znova,” naznačuje Ľubomír a dodáva, že v lete by sa v Liptovskom Mikuláši malo otvoriť múzeum s jeho zberateľskými kúskami.
,,Názov ešte nemáme, boli nejaké návrhy, ale ešte sme sa nezhodli. Múzeum sa bude nachádzať v budove bývalého stavebného družstva,” informuje Ľubomír Málik z Likavky.