Nový priestor pre súčasné umenie v Ružomberku slávnostne otvorili vernisážou výstavy Čo je doma, to sa počíta. Svoje diela v ňom prezentujú výtvarníci, sochári aj architekti.
V šere rozoznávame obrysy obrazov, a keď si zrenice privyknú na nižší prídel svetla, tak aj obsah na plátne. Hra geometrie a farieb, ihneď víťazoslávne identifikujeme tvorbu Pavla Ruska.
Miestnosť pozvoľňa zapĺňajú siluety. Postávajú v hlúčikoch, pristavujú sa pri ďalších umeleckých dielach – sochách, videoinštaláciách či grafikách. Naplno si však na nich môžu oči nechať až neskôr.
Novovzniknutý výstavný priestor je ponorený do prítmia. Efektného, vystavené diela iba poodhaľujúceho. Až po úvodnom slove povolaných naplno osvetlia galériu, o ktorej vznik sa pokúšali už pred polstoročím.
50-ročný príbeh
„Je to 50-ročný príbeh. Začiatkom 70-tych rokov sme s Milanom Adamčiakom a Robertom Cyprichom mali prvé pokusy o to, aby v Ružomberku vznikla galéria mladých. Neustále sme na to mysleli a obnovovali sme svoju túžbu mať vlastný priestor,” prihovoril sa prítomným počas slávnostného otvorenia Galérie Rozeta akademický maliar Ján Kudlička.
Tunajšia komunita umelcov založila ešte pred začiatkom milénia združenie Rozeta. Tá sa znovaobjavuje na scéne, aj keď v už obmenenej konštelácii členov. Vystupujú ako občianske združenie Galéria Rozeta a iniciovali aj otvorenie rovnomennej galérie na Plavisku.
Slúžiť má nielen domácim autorom. Dvere má otvorené (a steny pripravené) aj tvorba mimo dolnoliptovský región. Ľudia, ktorí sa zaslúžili o vznik galérie, ju definujú ako priestor pre súčasné umenie a tvorivé stretnutia.
„Nejde o to, aby vystavovali len členovia Rozety alebo ružomberskí autori. Je o univerzálny priestor pre všetkých, aj pre iných významných slovenských a európskych autorov. Tento priestor bude vyvíjať záslužnú činnosť, nielen pre samotných obyvateľov mesta a pre mladú generáciu, ale aj v slovenskom a medzinárodnom kontexte,” vyslovil Kudlička ďalšie zámery so zrekonštruovanou plochou na Plavisku.
Výber z domácej umeleckej scény, prekračujúci hranice regiónu aj Slovenska
Galériu oficiálne otvorili druhý septembrový piatok vernisážou výstavy s názvom Čo je doma, to sa počíta. Svoju tvorbu na nej predstavuje 13 autorov. Maliari, sochári, architekti, výtvarníci textilní aj intermediálni.
„Ako napovedá už samotný názov, výstava prináša výber z domácej umeleckej scény. Vystavujúci autori z Ružomberka pochádzajú alebo v ňom dlhodobo pôsobia. Tento výber presahuje hranice mesta, regiónu a má minimálne na slovenskej výtvarnej scéne svoje stabilné miesto,” priblížila kurátorka výstavy Zuzana Gažíková, ktorá je zároveň riaditeľkou Galérie Ľudovíta Fullu.
Aktuálne tak svoje diela v galérii prezentujú maliari Pavol Rusko, Ján Kudlička a Marek Jarotta, sochári Rastislav Biarinec, Štefan Papčo a Mira Podmanická, scénograf Boris Kudlička, intermediálni výtvarníci Zuzana Hrušková a Jakub Pišek aj textilná výtvarníčka Marta Bošelová. Zastúpenie majú tiež architekti v podaní Petra Abónyiho, Vavrinca Kenderu a Richarda Kalmára.
Ide zároveň o výtvarne a architektonicky aktívnych členov Galérie Rozeta a ich pozvaných hostí. Hoci galériu slávnostne otvorili až teraz, tvorivé stretnutia v nej odštartovali už počas prázdnin.
„Už v lete sme rozbehli tvorivé dielen a workshopy s profesionálnymi výtvarníkmi Martou Bošelovou, Andreoi Dobošovou a Miškou Urbanovou, absolventkou bábkarskej fakulty VŠMÚ. Zopakujeme ich v októbri a novembri. Budeme sa pokúšať prinášať aj zaujímavý výtvarný program,” doplnila kurátorka ďalšie plány s tým, že by radi nadviazali vzájomnú spoluprácu aj s umelcami z iných profesií, vrátane hudobnej oblasti.
Dočasný priestor, vystavovať chcú v Burjanovej vile
Pre účely galérie sú zrekonštruované priestory na Plavisku 7, v budove hneď za hypermarketom. Členovia Rozety s ním rátajú ako s náhradným a dočasným priestorom. Ich dlhodobou ambíciou je zriadiť mestskú galériu v Burjanovej vile hneď veľa radnice.
Objekt na Námestí Andreja Hlinku je už vo vlastníctve mesta, jeho rekonštrukcia na reprezentačné sídlo galérie si bude žiadať nemalé finančné prostriedky.
„V nasledujúcom období sa bude pokračovať v hľadaní možností, aj v spolupráci s poľským mestom, na projekt opravy vily. Ružomberok sa dočká konečného riešenia,” prisľúbil primátor Igor Čombor počas otvárania priestoru.
Ako doplnil, Galéria Rozeta bude pre Ružomberok už v terajších priestoroch prínosom. „Zberateľstvo a galerijná činnost je kultúrna činnosť. Ak sa robí dobre, zvyšuje kvalitu života v každej spoločnosti. Galéria Rozeta bude vyvíjať zaujímavú činnosť, bádateľskú, bude rozširovať zbierkový fond, koncentrácia umeleckých diel bude narastať. Ďakujem za mesto, že sa našli ľudia s vôľou a nezlomnou energiou dotiahnuť zámer Galérie Rozeta do zdarného konca,” uzavrel.
Podujatie finančne podporil Fond na podporu umenia, grant poskytlo aj mesto Ružomberok.