Mnohí ju nazývali dobou šialenou. Ušli dva zvláštne roky , dokonca aj v sobotu 29. októbra 2022 sa stálo v radoch aj v komunálnych voľbách a voľbách do vyšších územných celkov. Kto by to povedal a ešte vo voľbách na Slovensku, kde na prvé Vucky v meste Otca národa prišlo v roku 2001 len 9,47 percent oprávnených voličov. Po dvoch desiatkach rokov však rómska Žehra s Petržalkou zmenila volebnú účasť s pohľadmi na stojace rady za volebnými miestnosťami. Nevdojak si občan na dvojvoľby pripomenul i rozbehnutú jeseň roku 2020, keď slovenský predseda vlády Igor Matovič prišiel s jeho „geniálnou“ myšlienkou za dozoru ministerstva zdravotníctva, ministerstva obrany a ozbrojených zložiek štátu uskutočniť masové AG testovanie proti Covidu 19 v dňoch 31. októbra a 1. novembra, so sobotným a nedeľným opakovaním o týždeň neskôr. A aj vtedy sa stálo v Ružomberku v radoch na AG testy z ktorých vyšiel na slabomodrom certifikáte zakrúžkovaný alebo prečiarknutý výsledok „ positive „ alebo „negative“.
Pamätnícky vskutku šialená, reálne neodskúšaná a neopakovateľná doba, keď v čínskom Vuchane tamojší epidemiológovia objavili SARS a jeho zákerného potomka Covid 19, ktorí mnohí Európania ho nazvali aj chrípočkou. „Chrípočka“ však už v marci 2020 zákerne kosila najmä v severnom Taliansku, odkiaľ prichádzali hrozivé štatistiky úmrtnosti na Covid 19 najmä z Lombardska. Ani márnice nestačili , dokonca súkromné webové správy mapovali ako odchádzali ľudské životy z jedného bytového domu, čo zachytila jedna Češka a rozposlala to do sveta ako video.
Do doby panovania koronavírusu, ktorý straší ešte aj dnes a celkom do nulových štatistík neodišiel , sa vraciame s množstvom nezabudnuteľných udalostí a príhod, ktoré ovplyvňovali náš ružomberský život. Vrátiť sa k onej dobe kedy sa mnohí báli, že ju neprežijeme a bude akýmsi koncom nášho sveta, keď všetko ľahne kovidom, znamená nahliadnúť aj do štatistík. Prvoplánový Matovičov pokus z 31.októbra 2020 končiac v prvej dekáde novembra( predtým skúšok na Covid 19 spôsobom AG testov na obyvateľstve okresu Bardejova a Dolného Kubína), vyšiel pre štát a ružomberský okres so zaujímavým a priaznivým výsledkom.
Z otestovaných 80 541 osôb v okrese Ružomberok bolo len 1 376 osôb pozitívnych čo bolo 1,71 percenta. V takmer štvormiliónovej účasti obyvateľstva SR finančne a materiálovo náročnej operácii, ktorú ministerskí úradníci nazvali Spoločná zodpovednosť. Doposiaľ v histórii Slovenska neuveriteľná akcia masového charakteru, ktorej pár dní pred jej začatím oponenti Krajčiho, Hegerovho a Matovičovho aparátu s Naďovým ministerstvom obrany nedávali šancu na úspech. Bombastická účasť takmer štyroch pätín národa s piatimi tisícami odberných miest, kde štatistiku testovania AG testov ovplyvnili i prihraniční cudzinci, umocnil priaznivý výsledok. Ten konštatoval len 1,06 resp. 0,66 percenta v druhom masovom testovaní tých, ktorí mali pozitívny test a ktorí museli odísť do karantény alebo začať sa liečiť podľa nariadenia lekára. Potom však udrela korona útočnejšie a začala robiť problémy od 13 marca roku 2020, kedy sa na Slovensku zaprotokolovali jej prvé obete. Neskôr slovenské štatistiky na prelome rokov 2020 /2021 zaznamenávali takmer denné stovkové úmrtia. Nemocnice praskali vo švoch, vyčerpaný personál dostával poriadne zabrať . Po nepriaznivých správach nielen na Slovensku ale aj v okolitom svete sa začalo očkovať. Už sa nehovorilo o hnusnom špáraní tyčinkami v nose a testovaní AG a PCR ale o tom , ako dostať Slovákov k očkovaniu proti Covidu 19. Jarné prebudenie roku 2021 začalo prvými februárovými vakcínami pre dôchodcov, keď už úmrtia v regiónoch republiky prekročili desiatky či niekde i stovky žien a mužov, ktorí podľahli epidémii. Tá neskôr dostala názov pandémia. Od marca roku 2020 do 4.novembra 2022 zaregistrovala štatistika MZ SR celkom 20 624 úmrtí občanov Slovenska, ktorí podľahli na Covid 19.
Dnes na cintorínoch po vtedajších dlhých desiatkach týždňov kosiacej chrípkovej pliagy si to uvedomíme, spomenieme si na tých, ktorí v najlepších rokoch ich života odišli, aby sa do rodín už nikdy nevrátili. Na ich kritické dni keď lekári a zdravotnícky personál odetý do špeciálnych úborov od päty po hlavu bojoval o ich životy.
Mestá ovládli rúška a respirátory so štipľavou príchuťou očkovacej lotérie
Nevracajme sa a neopisujme javy, čo sme zažívali. Ani v najhoršom sne sme mnohí neverili , že na denné obrazovky televízíí dostaneme nové skoro herecké tváre štátnych lekárov ako epidemiológa Mikasa , naslovovzatého svetového matadora imunológa Krčméryho , ministra Krajčiho, Lengvarského a iných štátnych predstaviteľov a tých, čo sa neskôr keď Covid lomcoval republikou potichu vybrali zháňať ruskú vakcínu Sputnik V., (keď iná rýchlo nebola) až sa s ňou objavili na košickom letisku pred lietadlom ,čo desiatky tisícov vakcín priviezlo. A o pár dní zbytočný „flight to Moscow“, pretože kritizovaný ruský Sputnik na Slovensku nedostal zelenú a stal sa predmetom biznisu.
Načas rúška a respirátory vládli tejto šialenej dobe, vyprázdňovali sa štadióny, lepili pásky na sedačkách ich ochozov, dlhé obdobie sa ružomberský basketbal a futbal hral bez divákov, a keď sa po čase začal opäť hrať, miestny komentátor pod Čebraťom (a určite aj inde pripomenul) aby si fanúšik nasadil rúško alebo respirátor. Bol to čas, keď osireli reštaurácie , divadlá a kultúra mlela z posledného a žiadala štát o podporu aby nezahynula. Nie každý z kompetentných jej rozumel , boli aj demonštrácie proti vláde, keď Fico nariadil trúbenie áut ako neposlušnosť režimu, ktorý sa k jeho navrhovanému referendu postavil inak. Aj „Peleho“ rýchle hlasovanie cez nedobre nastavenú webovú aplikáciu zlyhalo. A to už Harabin dávno kričal po Slovensku na demonštrujúce davy „Rúška si dajte dolu“. Do inštitúcii kde nebolo treba až tak vyrábať, sa implantoval tzv. výraz „home office“, čiže práca z domu na ktorú si mnohí zvykli.
Keď slovenskí hokejisti koncom augusta 2021 úspešne zabojovali o postup na zimnú olympiádu 2022 do Pekingu s Lukašenkovým Bieloruskom a vyhrali s odretými ušami 2:1, z bazénov sa ľudia vracali k televíznym obrazovkám, aby neprešvihli Matovičovu očkovaciu lotériu. Zdvihnúť telefón v pravý čas ak boli vyžrebovaní a odpovedať správne na heslo čo mali vidieť na obrazovke, znamenalo pre mnohých výhru 100 tisíc eur. Ako ľahko sa dalo prísť k peniazom pre tých, čo sa dali zaočkovať proti Covidu 19 a zaregistrovať svoje dáta, aby ich nejaká TV- celebrita z točiaceho sa priezračného valca naplneného tisíckami lístkov vytiahla a prečítala ich údaj s telefónnym číslom. Trnavský génius Matovič bol víťazmi oslavovaný , no na druhej strane oponentmi z koalície a smeráckej tvrdej opozície kritizovaný za jeho šialenstvá a plytvanie s 26 miliónmi eur štátnych financií.
No z iného súdka poďme i do nepodarkov keď zlyhávali aj školské vyučovania cez domáce internety a učiteľské laptopy, ktoré nariadilo ministerstvo školstva . Často sa učiteľ rozprával so žiakom, ktorý ho videl no nepočul, pedagóg riešil hlavne technický problém elektronického spojenia a pýtal sa žiakov, prečo ten ktorý nie je napojený na hodinu a či ho nevidel. Zo 45 minútovej hodiny tak nakoniec zostalo 5 minút na skúšanie a 10 minút na nové učivo čo predniesol na monitore nervózny a frustrovaný učiteľ či učiteľka.
V smutnej nostalgii za koronou, keď niektorí museli za prvou vakcínou cestovať vlakom či autobusom desiatky kilometrov
Prelomy rokov s dvomi či tromi dvojkami, keď sa stálo v radoch na Corona -testy aby tí, ktorí v nich stáli a dostali to vytúžené „negative“a aby boli schopní absolvovať zahraničné cesty či zabezpečiť si zamestnanie, zostali mnohým v pamäti. Dalo by sa spomínať na nečakané situácie, čo človek zažil v radoch s rúškami či respirátormi aj v dopravných prostriedkoch ako vo vlakoch či autobusoch. Televízne besedy s rúškami zostali pikoškou tých koronových mesiacov, kedy to redaktor pripomínal niektorým diskutujúcim, aby si rúškom zakryli ústa.
Prežili sme , a aj ako Ružomberčania cestujúci za prvou vakcínou proti Corone 19, absolvujúci aj 40 kilometrový presun do iných miest, kde sa stálo znovu v radoch ale na vpich vakcíny do pleca a na očkovací certifikát. Vtedy boli k dispozícii vakcíny od západoeurópskych výrobcov z Moderny a Pfitzeru – BioNTech. Niektorí starší občania Liptova dostali esemesku, aby sa prišli zaštepiť až do Trenčína. Krátke zážitky z jednej vykoľajenej doby administratívneho štátneho chaosu ale zostali. Z marca či apríla 2021, ktoré by sa už nemali opakovať, aj keď čert a vírus hnusnej pliagy SARSu, ktorý nás vražedne postihol od marca 2020 načisto nepovedal a neoznámil, že sa už nikdy neozve. Štvrtá vakcína nie je zatiaľ až tak žiadaná a média o nej nejako hlasitejšie nekomentujú. No niektorí starší Ružomberčania nad 80, ju už dostali.
Státie na voľby v občianskych radoch bez rúška či respirátora bolo určite v tých ostatných čo sa stáli pri školách, telocvičniach a iných budovách príjemnejšie v sobotu 29.októbra tohto roku. A tak nech nám aspoň na čas zostane v pamäti posledná dopoludňajšia zapršaná ružomberská sobota z 31.októbra 2020 a časť dvojročnej neopakovateľnej životnej histórie ktorú sme prežili.