Tunel s dĺžkou 3,65 kilometra, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová sa podarilo preraziť po ôsmich rokoch. Na slávnostnom prerazení boli prítomní minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko, žilinská županka Erika Jurinová či ružomberský primátor Igor Čombor. Článok budeme aktualizovať.
,,Veľmi sa tomu teším, bude to originál prerazenie tunela. Želám si, aby vyšli aj ostatné rokovania tak, ako nám dnes vyšlo počasie. Verím, že do dvoch rokov budeme môcť oznámiť ukončenie diela pre užívanie diaľnice,“ vyslovil počas slávnostnej udalosti generálny riaditeľ Vladimír Jacko.
Minister dopravy a výstavby sa poďakoval všetkým pracovníkom, ktorí sa podieľali a podielajú na výstavbe tunela či celého úseku diaľnice.
Zmluva na výstavbu diaľničného úseku Hubová – Ivachnová bola podpísaná v novembri 2013. Takmer 15 kilometrová liptovská diaľnica D1 mala byť hotová v roku 2017. Vytvorila by obchvat a po jej dobudovaní by sa napojila na existujúcu štvorprúdovú diaľnicu, ktorá smeruje na východ Slovenska. Okrem toho, že by odbremenila mesto od tranzitnej dopravy po ceste I/18, vodičom by v porovnaní s cestou prvej triedy ušetrila 16 minút. Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala bude diaľnica hotová do konca budúceho roka.
Práce na výstavbe diaľnice odštartovali vo februári 2014. Stavebný ruch sa naplno rozbehol v septembri, keď začali raziť tunel Čebrať. Ten však priniesol počas nasledujúcich rokov hneď niekoľko komplikácií. Už v roku 2015 hrozilo riziko zosuvu svahu nad jeho trasou neďaleko obce Hrboltová. V tom čase mal tunel približne 300 metrov. Riziko však bolo priveľké, stavbu diaľnice museli preprojektovať a trasu posunúť severne od zosuvu. A hoci bol prísľub dokončiť diaľnicu v roku 2017, realita bola taká, že v roku 2018 len obnovili raziace práce v tuneli. Keďže išlo o posun, tunelové rúry museli predĺžiť a tak sa z pôvodných 2 026 metrov tunel zväčšil na 3,65 kilometra. Staviteľa potrápilo aj chýbajúce platné stavebné povolenie, kvôli ktorému museli pokračovať v razení tunela len z jeho východnej časti. Medzitým cena diela stúpla z 227 na 307 miliónov eur. Nasledoval spor medzi dodávateľom stavby a objednávateľom, ktorý sa týkal financovania. Obe strany napokon prisľúbili, že celková cena bude známa do konca roka.
Titulná fotografia: Záber z prerazenia (Facebook NDS).