Počas uplynulého týždňa si v doline vyhrnuli rukávy traja nadšenci, aby dokončili opravu mostíkov k tiesňave. Upravili tiež brehy a vymenili aj poškodené zábradlia.
Na jar za hlasného štebotania spevavcov, na jeseň s lístím v pätách. Čutkovská dolina je bezpochyby jedným z obľúbených ružomberských zákutí, ktoré vo veľkom navštevujú nielen dolnoliptáci, ale aj turisti.
Chodník potrápila prívalová povodeň
Od roku 2016 sa v doline nachádza približne 12 kilometrový náučný chodník Známa – Neznáma. Tvorí ho desať tabúľ, tri lavičky a šesť drevených mostíkov. Nápad skrsol v hlave Milanovi Kmeťovi a Štefanovi Koreňovi už v roku 2011, reálnu podobu mal o päť rokov neskôr.
Z času na čas sa na chodníku vyzúri počasie. Schytajú to práve drevené konštrukcie – mostíky a tabule. Ak sa nestane niečo výnimočné, údržba zhltne nadšencom počas sezóny víkend, niekedy dva. Podľa slov Milana Kmeťa sa ale zvykne vždy niečo pritrafiť.
,,Toto leto v jednej z bočných dolín pri tiesňave Za dierou bola prívalová povodeň, ktorá zamávala s dvomi mostíkmi. Za pomoci Mestských lesov boli vykonané prvotné záchranné práce na zabezpečenie mostíkov, a práve počas štátneho sviatku 17. novembra sme posilňovali konštrukcie mostíkov, aby sme zase predĺžili ich životnosť.”
S opravou chodníka pomáhali nielen jeho zakladatelia, ale aj spoločný kamarát z ochrany prírody Juraj Žiačik.
,,Bol to výživný deň v nádhernom prostredí. Končili sme ako už je pre nás zvykom až za tmy pri svetle čeloviek. Počasie nám zmarilo plány na dokončenie prác, takže nás ešte pár hodín v teréne čaká,” hovorí Kmeť a dodáva, že stále sa učia chápať dynamické prírodné prostredie, v ktorom je chodník postavený.
,,Občas strhne kus trasy snehová lavína, na inom mieste (tabuľa pod Jamišným vodopádom) zase občas na tabuľu padne starý veľký buk, inokedy zase kamene zo skaly, ktorá je nad tabuľou. Aj preto je nutné venovať údržbe pravidelne čas a energiu,” zdôrazňuje Milan Kmeť. Opravy finančne podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu Liptov.
Iniciátori opäť otvorili tému rozšírenia chodníka
Náučný chodník má približne 12 kilometrov ( aj s cestou naspäť) a počas prechádzky ponúka možnosť odbočenia k vodopádom či tiesňave. Je vhodný pre všetky vekové kategórie aj pre rodiny s deťmi či dôchodcov. Na trase sa nachádza aj viacero prameňov s pitnou vodou či možnosťou odpočinku na lavičkách.
Náučný chodník, ktorý poznáme v súčasnej podobe, mohol byť o niečo väčší. ,,Plány sme v hlave mali už od začiatku, vtedy sme sa ale rozhodli, že si nechceme zobrať príliš veľké sústo. Aktuálne sa o prípadnom rozširovaní zase rozprávame a živo diskutujeme. Snažíme sa ale vymyslieť to celé tak trochu do dôsledkov,” prezrádza pre náš portál Milan Kmeť.
Nadšenci nechcú len vybudovať ďalšie kilometre chodníkov, ale uvažovať o tom, čo by prípadné nové trasy spôsobili.
,,Či divočina a pokoj krásnej Čutkovskej doliny ešte znesú ďalších turistov, alebo bude lepšie ponechať niektoré lokality zahalené rúškom tajomstva. Udržateľný turizmus je, mám pocit, niečo, čo sa u nás nenosí. Ak niekde nepostavíte novú atrakciu, väčšina ľudí to vníma ako nevyužitú príležitosť. Možno ale aj to ticho hôr je samo o sebe dostatočné lákadlo, a časom to budeme vedieť oceniť ešte viac,” uzatvára Kmeť.
Titulná fotografia: Zábery z opráv. Foto: Čutkovská dolina Známa – Neznáma (Facebook)