Na mieste rozpadnutého objektu bývalej stajne pre kone lesných robotníkov stavia spoločnosť Mestské lesy Ružomberok novú stavbu. O jej využití nám porozprával riaditeľ mestských lesov Milan Šlávka.
Po stúpaní cez Čremošný vŕštek prichádzame na dlhú rovinu, kde už z diaľky vidieť dve kŕmne zariadenia. Približne o sto metrov ďalej sa na pravej strane rozprestiera drevenička. To, že tu stojí celú večnosť pripomína prehnité drevo aj zopár vylámaných dosiek. Kedysi však opustená nebola. Slúžila na ustajnenie koní lesných robotníkov, ktorí pracovali v doline. Jej pôvodnú podobu by ste ale dnes hľadali v doline márne.
,,Objekt bol postavený niekedy v polovici minulého storočia a chátral. Najskôr sme sa chceli pustiť do rekonštrukcie, no zistili sme, že to je neopraviteľné, niektoré časti boli veľmi prehnité. Rozhodli sme sa preto, že stavbu postavíme úplne novú,” začína približovať Milan Šlávka a prezrádza aj jej využitie.
,,Bude tam minimúzeum lesníckej činnosti. Chceli by sme do vnútra priniesť staré mapy mestských lesov aj staré lesnícke náradie. V tomto by nám mohlo pomôcť Liptovské múzeum. Zároveň by tam malo vzniknúť zázemie pre malé stredisko edukačnej a výchovnej činnosti.”
Práve tú by mali pod palcom zamestnanci mestských lesov, ktorí práve absolvovali kurz lesnej pedagogiky.
,,Chceli by sme vonku urobiť sedenie a v lete, ak by si to školy objednali, tak by sme vedeli usporiadať prednášky o lese a jeho hospodárení. Mohlo by to fungovať tak, že by si u nás škola objednala nejakú hodinu v letných mesiacoch alebo ked to počasie dovolí. Buď by tá trieda vyšla hore na bicykloch alebo by si urobili peší výlet. A tam by ich už čakali naši zamestnaci a urobili by im nejakú hodinu poznávania drevín, rastlín či zvierat,” hovorí o plánoch Milan Šlávka.
Stavebné práce začali v septembri, počas zimy sú prerušené a opäť budú pokračovať na jar. Stavbu, ktorá sa stane múzeom aj edukačným strediskom sa snažili urobiť tak, aby sa zapasovala do prostredia. Preto je z dreva, časom pribudne aj šindlová strecha.
,,Upravíme aj okolie. Nad budovou je skala, trošku by sme ju chceli uvoľniť od náletových drevín,” približuje Milan Šlávka a prezrádza, že náklady na jej výstavbu sú vo výške 25-tisíc eur vrátane edukačných pomôcok.
Práve tie sú súčasťou lesnej pedagogiky, o ktorú je posledné roky medzi lesníkmi záujem. ,,Zisťujeme, že ľudia si neuvedomujú, že časť lesa je určená na hospodárenie a časť treba chrániť a nezasahovať doň. Stále sa však rozpráva len o ťažbe v lese. Ľudia nie sú informovaní, že les potrebuje výsadbu, starostlivosť. Práve preto si myslím, že sa lesná pedagogika spopularizovala v lesných kruhoch, aby sme aj my sami vedeli ľudí naviesť k myšlienke, že v lese prebiehajú tie procesy trošku širšie a aby sme neboli stále označovaní len za ničiteľov prírody,” vysvetľuje riaditeľ mestských lesov.
Otvorenie objektu naplánovali na máj, no malo by byť aj slávnostné.
,,Budeme si pripomínať 30 rokov od založenia spoločnosti Mestských lesov, tak by sme to chceli otvoriť práve vtedy. Zároveň by z toho mohlo vzniknúť aj pekné stretnutie ľudí, ktorí boli pri založení spoločnosti a takto by sme si to mohli pripomenúť,” uzatvára Šlávka.
Titulná fotografia: Bývalá stajňa pre kone lesných robotníkov. Foto: Anna Zábojníková