Horskou saunou chcú členovia Občianskeho združenia ružomberok.bike prispieť k rozvoju komunitného života v meste. Navyše v ňom nájdu zázemie aj miestni profi sauneri, ktorí patria medzi svetovú špičku.
Hoci sa príbeh horskej sauny oficiálne odštartoval na konci minulého roka, jej scenár sa pripravoval už v roku 2020. Práve vtedy sa partia priateľov rozhodla vybudovať v prostredí Čutkovskej doliny Cyklopoint. Nachádza sa pri rodinnom parku Obrovo a dosiaľ sa využíval iba v lete ako zázemie pre bajkerov v okolí.
Postupne rozvíjajúci sa komunitný projekt sa ale jeho tvorcovia – Miro Klíma, Roman Hruška, Michal Kudlička a Ján Grib rozhodli zceliť do celoročného využitia. V priestoroch cyklopointu vybudovali komunitnú saunu, ktorá bude k dispozícii práve počas zimných mesiacov.
Miesto spoločného stretnutia
,,Bol to prirodzený zámer, pretože našou ideou je vytvoriť komunitu, ktorá by nejakým spôsobom aj žila. Sauna nám príde ako dobrý spoločenský kontaktný bod, “ začína prezrádzať zámer nového projektu jeden z tvorcov Michal Kudlička a pridáva sa aj ďalší.
,,Nie je to klasický wellness, kde prídu neznámi ľudia z rôznych kútov a sú ticho. Mala by to byť taká spoločenská udalosť. Ako keď sa zíde partia a ide na pivo, na kávu, tak namiesto toho prídu do sauny a urobia niečo pre svoje zdravie. Môžu to byť rodinní príslušníci, kolegovia z práce, priatelia,” naznačuje Miro Klíma a dodáva, že presne takto to funguje v severských krajinách.
Sauna začínala dostávať reálne kontúry začiatkom decembra. Realizovala ju súkromná firma na základe predstavy tvorcov nápadu.
,,Vedeli sme, že tam určite chceme panoramatické okno. Spoločne sme potom preberali aj praktické veci, koľko bude lavíc, ako budú rozložené a podobne,” vysvetľuje Klíma.
Na saunu sa partia nadšencov zložila. ,,Podarilo sa nám predať niekoľko bicyklov z letnej sezóny, ” dodáva Michal Kudlička a priznáva, že vybudovanie sauny, vrátane osušiek či lavíc stálo 10-tisíc eur.
Samoobslužná záležitosť
Sauna má maximálnu kapacitu šesť osôb, no pokojne ju môže využiť aj jednotlivec. Okrem samotnej sauny je k dispozícii sociálne zariadenie či relaxačná miestnosť s otvoreným výhľadom na okolitú prírodu. Súčasťou je aj vonkajšie drevené mólo s vešiakom na oblečenie a možnosťou schladenia sa vo vode.
,,Nie je to klasická sauna niekde v pivnici, v hoteli. Horská sauna je špeciálna predovšetkým tým, že sa nachádza priamo v hore. V priestore dominuje panoramatické okno, cez ktoré môžu návštevníci vidieť prírodu či potok,” vyzdvihuje odlišnosť prvej horskej sauny v Ružomberku Michal Kudlička.
Sauna je špeciálna aj tým, že ide o samoobslužnú záležitosť. ,,Záujemca si objedná na webovej stránke dvojhodinový časový úsek. Zarezervuje si ho a súčasne poskytne dar vo výške 60 eur nášmu občianskému združeniu. My to následne vieme na diaľku v dostatočnom predstihu zapnúť. Kľúčik od sauny bude v keyboxe, takže si sám otvorí a sám aj absolvuje celý saunový proces. Všetky inštrukcie, samozrejme, dostane vopred mailom,” vysvetľuje Miro Klíma.
Partia nadšencov následne ráno príde a poupratuje. ,,Chceme hlavne, aby to ľudia prijali za svoje a aby bolo aj v ich záujme, aby to čo najdlhšie slúžilo. Keď uvidia vodu na dlážke, tak ju zotrú, môžu tiež postierať zarosené okná, “ vymenúva Michal Kudlička.
S možnosťou masáže priamo od majstrov z fachu
Členovia občianského združenia pripravili v spolupráci s dolnoliptákmi Marekom Homzom a Matejom Brtkom aj možnosť doobjednania banya rituálu. Obaja menovaní patria medzi profi saunerov a tiež aj reprezentantov Slovenska. Marek Homza je dokonca majstrom Slovenska v zážitkovom saunovaní.
,,Tým, že chalani nemajú vlastnú saunu, dohodli sme sa, že im dáme horsku saunu, ktorú môžu využívať ako svoju pre svojich klientov,” vysvetľuje Miro Klíma.
,,Som veľmi rád, že konečne aj na dolnom Liptove vznikol takýto krásny projekt sauny v prírode s možnosťou ochladenia sa v horskom potoku. Vidím to ako príležitosť, kde si nás ľudia vedia objednať už aj privátne,” teší sa Marek Homza. Spoločne s Matejom Brtkom pôsobili doteraz len vo wellness rezortoch či hotelových wellness centrách, kde sa k saunovým rituálom dostali len ubytovaní hostia či návštevníci wellnessu.
Saunový rituál prispôsobili veľkosti horskej sauny. ,,Rozhodli sme sa, že v horskej saune budeme robiť jeden z najžiadanejších rituálov a to je saunová masáž vetvičkami dubu alebo brezy. Rozdelili sme ho do dvoch kategorií. Klienti si buď objednajú ukážku takéhoto rituálu, ktorý bude určený pre skupinu a aj trvať kratšie alebo si objednajú plnohodnotný rituál pre jednotlivca, kde sa masíruje celé telo, podávajú sa peelingy či medové zábaly,” hovorí o možnostiach Marek Homza.
Sauna je otvorená približne týždeň. Podľa jej tvorcov dáva ľuďom na jednej strane priestor, kde môžu zrelaxovať či spoločne debatovať, na druhej strane slúži na to, aby podporila financovanie Občianskeho združenia Ružomberok.bike.
Titulná fotografia: Relaxačná zóna ponúka aj výhľad na okolie. Foto: archív OZ ružomberok.bike