Návrh primátora Ľubomíra Kubáňa o znížení počtu poslancov a obvodov nebol ani zďaleka formalitou. Poslanci o ňom diskutovali viac ako hodinu. Prečo je pre mesto efektívnejšie mať menej poslancov, vysvetlil zástupcom mesta Ivan Rončák, bývalý mestský poslanec a odborník na problematiku štátnej správy a samosprávy, ktorý sa tiež zaoberá otázkami transparentnosti v miestnych samosprávach.
Na májovom zasadnutí mestského zastupiteľstva rokovali mestskí poslanci aj o znížení počtu poslancov zo súčasných 25 na 16. Hoci túto možnosť odsúhlasili, zníženie musia ešte definitívne potvrdiť najneskôr 65 dní pred najbližšími komunálnymi voľbami, ktoré budú v roku 2026.
Naposledy otvoril tému počtu poslancov a volebných obvodov Ľubomír Kubáň ešte ako mestský poslanec na júnovom zastupiteľstve minulý rok, keď mali zástupcovia mesta zákonnú povinnosť potvrdiť počet poslancov aj obvodov pred komunálnymi voľbami. Jeho návrh znížiť počet poslancov z 25 na 21 podporený nebol.
Na spomínanom zastupiteľstve tiež minulý rok Kubáň povedal, že by bolo podľa neho vhodné, aby mal Ružomberok len 4 volebné obvody. Tri mestské časti – Hrboltovú, Biely Potok a Černovú a jeden volebný obvod za mesto. Povedal tiež, že počet poslancov by v Ružomberku nemal byť vyšší ako 17. Na tom, ako majú vyzerať obvody, koľko poslancov má byť v meste a či sa obvody majú zlučovať, sa napokon nevedeli jednotne dohodnúť ani v klube Za slušný Ružomberok, ktorému v tom čase šéfoval. Jeho návrh zostal v júni len v šuflíku. Presadzoval ho opäť, doplnený o volebný obvod Rybárpole, tentokrát už ako víťaz októbrových volieb.
A hoci má v zastupiteľstve primátor Kubáň väčšinu svojich poslancov, jeho návrh nebol ani zďaleka formalitou. Poslanci o ňom diskutovali viac ako hodinu, počas rokovania dokonca hlasovali aj o jeho stiahnutí. Procedurálny návrh podal Vojtech Macko, poslanec, ktorý je súčasťou Kubáňovno klubu. Dôvodom bola mestská časť Rybárpole. Zástupcovia mesta sa nevedeli zhodnúť na tom, či je mestskou časťou a či by táto oblasť mala mať svojho poslanca. Zaujímavosťou je, že Rybárpole primátor vo svojom júnovom ,,šuflíkovom” návrhu, ktorý napokon nepredložil, ako obvod nespomenul. Teraz hovorí, že by bolo nekorektné, aby sa táto mestská časť zrušila.
Kubáňov návrh, ktorý hovorí o 16 mestských poslancoch a 5 volebných obvodoch v Ružomberku napokon poslanci v utorok 16. mája podporili. Známená to, že v Ružomberku budú za volebné obvody považované mestské časti: Černová, Hrboltová, Biely Potok, Rybárpole, kde budú miestni voliť po jednom poslancovi a posledným, zároveň najväčším volebným obvodom bude celé mesto, kde budú zvolení 12 poslanci. Schválenie tohto materiálu má deklaratívny charakter, definitívne o počte poslancov a obvodoch ešte poslanci rozhodnú minimálne 65 dní pred komunálnymi voľbami 2026.
V článku sa dočítate:
- Aký najnižší a najvýšší počet poslancov môže mať zo zákona mesto Ružomberok
- Aké sú podľa Rončáka výhody, ktoré plynú pre mesto, ak sa počet poslancov zníži
- Aký počet poslancov majú veľkosťou obyvateľov podobné mestá Ružomberku
Rončák: Je len na vás, ako si usporiadate ihrisko, na ktorom sa bude hrať mestská politika
K bodu rokovania o určení počtu poslancov či obvodov bol prizvaný Ivan Rončák, ktorý je podpredseda mestskej volebnej komisie na roky 2022 až 2026. Ružomberčania ho však poznajú najmä ako bývalého mestského poslanca a tiež odborníka na problematikou štátnej správy a samosprávy, ktorý sa tiež zaoberá otázkami transparentnosti v miestnych samosprávach.
,,Je to vyslovene politická vec. Je len na vás, ako si usporiadate ihrisko, na ktorom sa bude hrať mestská politika. Máte len dve zákonné obmedzenia. Mesto našej veľkosti, ktoré patrí do kategórie počtu obyvateľov od 20 do 50- tisíc, musí mať 15 až 25 poslancov. Jeden obvod môže mať od dvoch do 12 mestských poslancov, nedá sa to urobiť tak, že by bolo celé mesto jeden obvod,” vysvetľuje Rončák a jedným dychom dodáva, že poslancov čaká pre komunálnymi voľbami ešte hlasovanie naostro. Zatiaľ je ich hlasovanie vyjadrením filozofie, kam chcú, aby mesto smerovalo.
Návrh vedenia mesta hovorí o piatich volebných obvodoch. Tie sú tvorené štyrmi mestskými časťami – Černová, Hrboltová, Rybárpole, Biely Potok a jedným obvodom za mesto.
Rončák tiež poslancom priblížil, ako uvažujú slovenské mestá s podobným počtom obyvateľov. Ako príklad uvádza mestá Lúčenec, kde pôsobí 21 poslancov a viacero volebných obvodov, Levice s 24 poslancami v dvoch obvodoch po 12 poslancov či Hlohovec, kde je 17 poslancov v siedmich obvodoch. Rovnako ako Ružomberok, aj Liptovský Mikuláš má 25 poslancov, aj keď v tomto prípade ide o väčšie mesto.
,,Ako príklad rád uvádzam extrém. Mesto Prievidza, ktoré atakuje hranicu 50- tisíc obyvateľov má tiež 25 poslancov, Ružomberok musí mať logicky menej,” hovorí bývalý poslanec Ivan Rončák. Svoje tvrdenie zároveň odôvodňuje výhodami, ktoré zo zníženia počtu poslancov vyplývajú.
Rončák: Poslanec má riešiť koncepčné veci typu územný plán alebo doprava
,,Je to efektivita rozhodovania pri zachovaní reprezentatívnosti. Menšiemu počtu poslancov sa ľahšie a rýchlejšie rozhoduje. Medzi výhody tiež patrí posilnenie alternatívy smerovania mesta. Ak bude všetko použité poslancami, nezvýšia nám ľudia na kvalitnú občiansku spoločnosť a práve tam sa tvoria alternatívy fungovania mesta,” vymenúva Rončák. Medzi výhody podľa neho patrí aj posilnenie kontroly. Do mestských firiem bude rozdelených menej poslancov. Ďalšou výhodou je odstránenie lobistických vplyvov.
,,V situácii, keď o zvolení poslanca rozhodovali desiatky hlasov, poslanec musel byť s každým za dobré. Takto sa zodpovedná politika robiť nedá. Odstránenie strachu z rozhnevania klanu alebo lobistickej skupiny je požehnaním nielen pre ružomberskú politiku. Je to aj posilnenie identity mesta. Poslanec má riešiť koncepčné veci typu územný plán alebo doprava,” hovorí o úlohách mestského poslanca.
Zároveň tvrdí, že navrhovaný model bude fungovať len vtedy, ak budú fungovať aj komunálne služby. ,,Poslanec nesmie riešiť nesvietiace lampy,” zdôrazňuje Rončák. Túto tému sme otvorili aj v rozhovore s politológom Tomášom Jackom.
,,Sú poslanci, nazvime ich údržbári, ktorí povezme iba stláčajú gombíky a nikdy nič počas zastupiteľstva nepovedia, ale prídu do svojho obvodu a tam čistia pieskoviská alebo napomínajú ľudí, aby si odpratávali po psíkoch alebo strihajú stromy. Sú to veci, ktoré by namiesto poslanca mala robiť obec alebo mesto, ale ľudia to vnímajú pozitívne a povedia si, že aspoň niečo robí. Lebo kedy je im každý deň na očiach? Keď je na mestskom zastupiteľstve raz za mesiac, alebo keď ho každý deň vidia ako zbiera papieriky pred ich panelákom? Od ich voliča je to jednoducho racionálna voľba, akokoľvek sa to niektorým iným voličom nemusí páčiť,” povedal nám v rozhovore politológ.
Zároveň zdôraznil, že nie každý poslanec môže byť vizionár či urbanista. ,,Ak máme poslancov s ukončenou vysokou školu, ktorí majú expertízu v nejakej oblasti, tam je skutočne predpoklad, že sa budú expertne venovať niečomu dlhodobo na vyššej úrovni. Že budú spoluvytvárať a pripomienkovať dokumenty. Že vycestujú niekam do partnerského mesta, niečo ,,odkukajú” a navrhnú to aj vo svojom meste. To je asi také moje a vaše očakávanie. Ale určite to nie je očakávanie všetkých voličov.”
Je Rybárpole mestská časť alebo nie?
A hoci zníženie poslancov bolo pre zástupcov mesta jednoznačné, najväčší čas z celej diskusie venovali práve mestskej časti Rybárpole.
,,To, že je dnes na stole zníženie počtu poslancov, vítam. Ako ale vznikol volebný obvod č. 4 – mestská časť Rybárpole? Som tu už piaty rok a priznám sa, že nikdy som si nemyslel, že Rybárpole je mestská časť. Ja som pokladal za mestské časti len tri a to Černovú, Hrboltovú a Biely Potok, už len z toho, že z historického hľadiska fungovali teritoriálne ako samostatné obce. Chcel by som sa tiež spýtať, či je možné, aby bolo Rybárpole súčasťou mestského obvodu mesta Ružomberok,” povedal v pléne poslanec Michal Lazár a dodal, že aj keby sa mestská časť Rybárpole zruší a bolo by len 15 poslancov, aj toto je dobré riešenie.
Primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň povedal, že nemal v úmysle rušiť žiadnu mestskú časť. ,,Pre mňa je rovnako dôležitá mestská časť Biely Potok ako Rybárpole. Ak chceme teraz rušiť nejakú z nich, považujem to za veľmi nekorektné.”
O slovo do diskusie sa prihlásil aj Vojtech Macko, ktorý je poslancom za mestskú časť Biely Potok. ,,Chcel by som podporiť myšlienku Michala Lazára. Myslím si, že Rybárpole by nemalo byť mestskou časťou. Udialo sa to v rokoch 2006-2010, kedy bolo v týchto obvodoch zvykom, aj po revolúcii, že mestské časti mali poslanca aj v mestskej rade. Vtedy boli skupiny poslancov, ktorí boli inovatívni, no mali problém sa dostať do mestskej rady. Práve vtedy tiekli informácie z mestskej rady len ťažko na verejnosť. Mestská časť Rybárpole bola vytvorená preto, aby poslanec Rybárpola bol aj v mestskej rade,” vysvetlil Macko.
Poslanec Karol Javorka povedal, že Rybárpole má špecifické zloženie obyvateľov, je to komunita, ktorá si zaslúži mať svojho zástupcu a že je dobré, že ju má v osobe Štefana Pušku.
Opačný názor mala ale poslankyňa za Hrboltovú Michaela Kútniková. ,,Som za zníženie počtu poslancov, prinieslo by to väčšiu efektivitu práce a naozaj by sme niektorí nemuseli byť len na to, aby sme nahlasovali nesvietiace lampy. Ulica Nová Hrboltová a ulica Horská sú v katastri územia Hrboltovej. Aj z historického hľadiska vyplýva, že kedysi boli časťou Hrboltovej, keď bola samostatnou obcou,” vysvetľuje Kútniková. Zároveň dodáva, že podľa nej by bolo optimálnym riešením, keby spomínané dve ulice boli pripojené k Hrboltovej a zvyšok Rybárpola k mestu.
,,Rybárpole nemá charakter mestskej časti. Nemôžem preto vyjadriť súhlas,” povedala na májovom zasadnutí mestského zastupiteľstva Michaela Kútniková.
Štefan Puška: Ľudia mojej minority potrebujú svojho zástupcu
Poslanec za Rybárpole Štefan Puška hovorí, že v Rybárpoli býva 20 rokov, predtým býval na Námestí Andreja Hlinku, no počas rokov, ktoré žil v Rybárpoli, bolo toto územie vnímané ako mestská časť.
,,Neviem o čom sa tu teraz bavíme, keď je v Rybárpoli viac ľudí mojej minority a oni potrebujú svojho zástupcu. Veď 20 rokov sa nerobilo v časti za Váhom nič, zabudlo sa na ňu,” povedal Puška.
Procedurálny návrh na stiahnutie bodu z rokovania napokon podal Vojtech Macko, s tým, nech sa tento bod prerokuje na ďalšom zasadnutí. Zahlasovali zaň iba traja poslanci, dvaja sa zdržali. Návrh schálený nebol.
,,Keby som bol poslancom, ako tu sedí Puška, tak by som vám to zrátal. Považujem to za neštandartné, vylučovať nejakú mestskú časť a poslanca z boja o poslanecký mandát v ďalšom období,” povedal Kubáň hoci na Rybárpole vo svojom šuflíkovom návrhu v júni zabudol. Za mestskú časť považoval len Černovú, Biely Potok a Hrboltovú. Rybárpole chcel vtedy pripojiť do štvrtého obvodu, kam by patrilo celé mesto.
Napokon dal primátor o svojom návrhu hlasovať. Kým poslanci jednohlasne schválili zníženie počtu poslancov z 25 na 16, jednohlasne to nebolo pri schvaľovaní o obvodoch. Proti tomuto návrhu boli dvaja poslanci. Mestské zastupiteľstvo tiež schválilo 37,5 hodinový pracovný týždeň ako rozsah výkonu funkcie výkonu primátora mesta pre volebné obdobie 2026 až 2030.
Titulná fotografia: Ivan Rončák. Zdroj: reprofoto/YT.