Výstavný projekt s názvom Summer again od Lucie Papčovej a Štefana Papča z Černovej bude v Dolnom Kubíne do októbra. Ponúka reflexiu na tému slobody a následnej pozitívnej a negatívnej deštrukcie.
Výstava je situovaná v Malej výstavnej sieni s expanziou do Nádvoria Oravskej galérie a je vytvorená v autorskej koncepcii oboch autorov. Jej témou je aktuálna spoločensko-politická situácia a jej dopad na životy ľudí odhliadnuc od ich národností. Kurátorkou výstavy je Katarína Matušková.
,,Lucia Papčová a Štefan Papčo prekračujú hranice klasických umeleckých disciplín. V rámci konceptu ponúkajú širší kontext diela, čo dokresľuje aj intermediálny presah ich tvorby. Neuzatvárajú diela v čase, ponechávajú ich v procese pretvárania, či už pod vplyvom vonkajších zmien alebo samotnou mysľou návštevníka výstavy,“ vysvetľuje Matušková.
Papčovci naposledy realizovali spoločnú výstavu pred piatimi rokmi v galérii Plusmínus v Žiline pod názvom Cumulonimbus. Aktuálne žijú v Černovej pri Ružomberku. Ich tvorba je zastúpená v štátnych i súkromných zbierkach na Slovensku i v zahraničí, rovnako aj v Oravskej galérii.
Materiál ,,zbierala“ na Ukrajine
Základnou črtou tvorby Lucie Papčovej sú biele miesta, medzery a pauzy. Zaujíma ju to, čo chýba. Prázdno, ktoré vo väčšine z nás vyvoláva napätie a otázky.
,,Mojou stratégiou je zaznamenávať a pozorovať. Potom nájsť spôsob, ako nastaviť podmienky pre situáciu, ktorá sa bude vyvíjať vlastnou vôľou, svojou povahou a zachovaním charakteru zainteresovaných osôb a lokalít. Moja umelecká tvorba je skôr spúšťačom ako režisérom. Nájsť správny spôsob spúšťania je najťažšia práca. Potom pozorujem a snažím sa dať nahrávke správnu formu, aby som prezentovala to, čo som videla,“ približuje Papčová a dodáva, že trvá dlho, kým v krajine nájde podmienky, ktoré poskytujú konvergenciu svetla, vlhkosti, priestoru a pohľadu na vytvorenie obrazu tak jemného, že v ňom nebolo takmer nič vidieť.
Videoprojekcie, objekty i fotografie, ktoré sú súčasťou výstavy Lucie Papčovej vychádzajú z priamej skúsenosti autorky z ukrajinského mesta Buča, kde strávila takmer týždeň.
,,Po tom, ako začala invázia na Ukrajinu, som tým bola zasiahnutá a musela som na to stále myslieť. Bola to jediná téma, o ktorej som si vedela predstaviť niečo vytvoriť. Nemohla som myslieť na iné témy, tak som to spojila s tým, že vytvorím ďalšie dielo aj na túto tému, aj napriek tomu, že je to možno prvoplánový vstup. Nevadí mi to, pretože ma to veľmi vnútorne zasiahlo, dotýka sa to aj nášho geopolitického priestoru aj našej histórie a toho, ako vznikala naša krajina a kým sme ako spoločnosť,“ začína rozprávať Lucia Papčová.
Súčasťou výstavy je aj videoprojekcia, ktorá sa skladá z 3 plôch a dokopy trvá 45 minút. V jednej z miestností sú aj fotografie a nájdené objekty. Jedným z nich je poštová schránka z Buče, z ulice, kde bol zničený ruský konvoj a domy v okolí tejto schránky aj samotný dom, ku ktorému patrila, vyhoreli, boli zbombardované. Schránka ale ostala neporušená,
,,Vybrala som ju z jej prirodzeného prostredia. Nesie v sebe stopu všetkých udalostí a aj v tej svojej neporušenosti má svoju silu,“ hovorí Lucia Papčová.
Diela vznikli z existenciálnej potreby zapojiť sa do diania, v ktorom autorka pocítila ohrozenie vlastnej rodiny a súcit nad utrpením. Uvedeným konceptuálnym projektom sa spolupodieľala na tom, čo sa aktuálne deje, čím napĺňala svoju vnútornú potrebu sa s tým vyrovnať aj prostredníctvom paralelných videoprojekcií.
Autorkinu časť výstavného projektu dopĺňajú monochromatické fotografie „Portrétov svetla“ dopadajúceho na pietne miesta pomenované podľa obetí.
Téma slobody aj vnímanie krajiny a človeka
Súčasťou výstavy s názvom Summer again sú aj sochy Štefana Papča. Jeho tvorba sa zaoberá horolezcami, ktorí v totalitnom režime hľadali formu slobody práve útekom do hôr a realizáciou svojich schopností cez športový výkon. Umelecký zámer v dielach Štefana Papča je vnímanie krajiny a človeka v surovom prostredí a hraničných životných situáciách. Prezentované sochy prechádzali procesom degradácie a deštrukcie pod vplyvom vonkajších poveternostných vplyvov.
,,Papčo sa prostredníctvom vystavených diel cyklicky vracia k projektu Občania, v ktorom podľa archívnych fotografií vytvoril realistické sochy a umiestňoval ich do primárneho prostredia hôr. Následne záznam prostredníctvom IP kamier prenášal do bezpečného prostredia galérie, čím sprostredkoval zážitok divákom. Hlavnou ideou bolo: „Pripomínať, a tak nezabúdať!“ V kontexte výstavy ĎALŠIE LETO diela ideovo prepája s pojmom sloboda, deštrukcia, pamäť, krajina, vnútorná sila jednotlivca, sprostredkovanie obrazu, výdrž, trvanie, hodnota života, dobrovoľné verzus nútené zriekanie sa komfortu,“ vysvetľuje Matúšková.
V ďalších výtvarných konceptoch diel hľadá miesta „Kde ešte nebol“ vo fyzickom i v mentálnom priestore. S prekonávaním ľudských limitov ponúka prepis znakovej reči výstupových ciest do priestorových objektov s dôrazom na ich vertikalitu. ,,V Papčovej tvorbe nachádzame experiment, inšpiráciu dielami velikánov umenia a témami, ktoré sú mu blízke – krajina, horolezectvo a posúvanie vlastných limitov,“ hovorí Matúšková.
Lucia Papčová študovala na VŠVU v BA, AVU v Prahe, Akademie der bildenden Künste Wien. Je laureátkou prestížneho ocenenia Essl Award. Počas štúdia absolvovala tvorivé stáže a rezidenčné pobyty Rakúsku a v USA.
Štefan Papčo je absolventom ateliéru Socha a priestor(VŠVU) Jozefa Jankoviča s ktorého dielom Železné memento dochádza k priamej interakcii na nádvorí galérie. Počas štúdií absolvoval stáže v Barcelone a v Porte. Získal viacero domácich i zahraničných ocenení. Bol finalistom Ceny Oskára Čepana. Získal hlavnú cenu na Dumbo Arts festival, New York, cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca, hlavnú cenu Nadácie Novum. V súčasnosti pôsobí na pozícii docenta na Katedre sochy, objektu a inštalácie VŠVU.
Titulná fotografia: Štefan Papčo ( zľava), riaditeľ Oravskej galérie Michal Čajka, kurátorka výstavy Katarína Matušková a Lucia papčová. Foto: Oravská galéria. Fotografie v texte : Anna Zábojníková