Stromová alej s 30 javormi, letničkovou lúkou a záhonmi cibuľovín je pilotný projekt revitalizácie mesta, na ktorý dostala ružomberská samospráva 13-tisíc eur od lekární Dr. Max s podporou bežeckej série Behaj lesmi.
Počas uplynulého víkendu sa stal Ružomberok dejiskom športového podujatia Behaj lesmi. V tohtoročnej sezóne rozvíjajú organizátori myšlienku zlepšovania životného prostredia práve v Ružomberku. Mesto dostalo 13-tisíc eur na revitalizáciu zelene a zlepšenie mestského prostredia v rámci plánovaného konceptu zelených mestských ostrovov.
,,Pilotný projekt zeleného ostrova, ktorého realizácia prebehne už túto jeseň, sa nachádza na Nábreží M. R. Štefánika v Ružomberku. Ide o miesto, ktoré tvorí predel medzi hlavným cestným ťahom z východu na západ a zo západu na východ. Uvedenou hlavnou dopravnou tepnou mesta prejde denne približne 35-tisíc automobilov, ktoré sa značnou mierou podieľajú na znečistení životného prostredia a ovzdušia mesta,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
Tvorba zelenej infraštruktúry má podľa architekta Róberta Dúbravca, ktorý koncept zeleného ostrova spracoval, aj ekologický význam.
„Umiestnenie zelene a drevín na ostrovčeku doslova v strede dopravnej tepny napomôže nielen skrášleniu priestoru, ale vhodne vybrané dreviny napomôžu odhlučneniu priestoru, zachytávaniu dažďovej vody, prašnosti a exhalátov,“ vysvetľuje Dúbravec.
Finančné prostriedky poslúžia mestu na realizáciu prvého z radu plánovaných zámerov revitalizácie verejných priestranstiev v meste. Ich postupné obnovenie má skvalitniť a vytvoriť miesta pre stretávanie sa, relaxáciu, oddych, trávenie voľného času pre obyvateľov a návštevníkov mesta.
„Jednou z našich priorít je revitalizácia existujúcich a tvorba nových, kvalitných verejných priestranstiev v Ružomberku. Súčasťou týchto aktivít je aj projekt tzv. zelených ostrovov. Zeleň v našich mestách je významným prvkom na znižovanie teploty, zachytávanie dažďovej vody, prachu či rôznych splodín. Význam je teda nielen estetický v rámci kultivácie verejných priestorov, ale aj environmentálny. Veľmi sa teším, že sme na podporu našich zámerov a financovanie projektu našli externého partnera – lekárne Dr. Max a môžeme ukázať, ako môže vyzerať dobrá spolupráca súkromného sektora a samosprávy. V podobných aktivitách na podporu budovania zelenej infraštruktúry budeme pokračovať aj v budúcnosti,“ hovorí primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň.
Súčasťou pilotnej realizácie a výsadby zelene v rámci projektu Zelené ostrovy v Ružomberku bude 30 kusov Javora poľného, ktoré mesto spolu s letničkovou lúkou a záhonmi cibuľovín vysadí na Nábreží M. R. Štefánika. Javor poľný je listnatý strom s guľovitou korunou, ktorý sa prirodzene vyskytuje prevažne v bukových a dubovo-hrabových lesoch, v krovinách ako solitéra, na lúkach, medziach a pastvinách. Dorastá do výšky 12 – 15 metrov, často rastie aj ako ker. Javor poľný patrí medzi svetlomilné a polotienné dreviny, ktorý je odolný voči suchu, taktiež dobre odoláva nízkym teplotám a znečistenému ovzdušiu a je nenáročný na pôdu. Má ideálne využitie na výsadbu krajinárskych úprav, biokoridory, medze, a uplatnenie nachádza aj v mestských výsadbách. Pri revitalizácii zelene budú použité aj ďalšie prvky, ako napríklad zmes cibuľovín, letničkovú lúku a trávnatú plochy.
Zdroj: Tlačová správa mesta Ružomberok, Foto: Vladimír Miškovčík