Volebná účasť v okrese Ružomberok je na úrovni 72,16 percent voličov. Voľby ukázali, že ľudia najviac krúžkovali Smer, rovnaký počet percent mali OĽaNO a KDH, ktorí získali 9,93 %.
Hoci sa mali voľby skončiť o 22. hodine, volebné moratórium sa napokon kvôli úmrtiu voliča v okrese Považská Bystrica predĺžilo do 22:45. Práve vtedy prichádzali na verejnosť výsledky exitpollov. Prvý priniesla televízia Markíza v spolupráci s agentúrou Focus. Za favorita označili progresívcov, tesne za nimi Smer, do parlamentu by sa podľa neho napríklad nedostala ani SaS. Predčasné závery nerobili ani lídri strán. Keď sa ich novinári pýtali na prvé reakcie, zostali zdržanliví, dôležitejšie sú pre nich oficiálne výsledky a skutočnosť, že sa už aj v minulosti potvrdilo, že výsledok sa napokon v priebehu volebnej noci po sčítaní hlasov zmenil. A napokon sa to stalo aj v prípade tohtoročných predčasných parlamentných volieb.
Kto vyhral voľby a kto sa neprekrúžkoval?
Do parlamentu sa napokon dostalo sedem strán. Víťazom volieb sa stal SMER-SD, nasledovali strany PS, Hlas, OĽaNO, KDH, SaS a SNS. Do parlamentu sa nedostali strany Republika ani Sme rodina.
(Zdroj: aktuality.sk)
V parlamentných voľbách hlasovali Ružomberčania najviac za Smer ( 6 489 hlasov, 19,74%), nasledovali strany PS (4 916 hlasov, 14,96 %) a HLAS- SD ( 4801 hlasov, 14,61 %). V Ružomberku dostalo silnú podporu aj KDH ( 3683 hlasov, 11,20 %), nasledovali OĽaNO A PRIATELIA ( 3044 hlasov, 9,26 %), SNS ( 2898 hlasov, 8,81 %) a do parlamentu by sa dostala aj strana SAS (1841 hlasov, 5,60%). Volebná účasť v okrese Ružomberok bola vysoká, voliť prišlo 72, 16 percent voličov.
Z dolnoliptákov sa do parlamentu nedostal nikto
V predčasných parlamentných voľbách kandidovalo na poslancov aj 37 dolnoliptákov. Nachádzali sa na zozname deviatich politických strán. Najviac ich na kandidátnej listine mala ľavicová mimoparlamentná strana Spoločne občania Slovenska. O mandát sa uchádzalo 23 ľudí. Väčšina z nich pochádza priamo z Ružomberka, nechýbajú ani obyvatelia Liskovej, Štiavničky, Komjatnej či Liptovskej Osady.
Ďalšími najpočetnejšími stranami boli Republika a Pirátska strana – Slovensko, hoci počet kandidátov za obe strany bol v porovnaní s vyššie uvedenou stranou výrazne nižší. O dôveru sa uchádzali traja kandidáti za každú stranu.
Dvoch kandidátov mala aj Slovenská národná strana. Jediného kandidáta z dolného Liptova mali strany Smer Sociálna demokracia, Sloboda a Solidarita, Komunistická strana a OĽANO, Kresťanská únia, Za ľudí a strana Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota.
Záber z volebnej miestnosti štátneho gymnázia v Políku. (Zdroj: A. Zábojníková)
V predčasných parlamentných voľbách kandidovali aj dolnoliptovskí starostovia. Za stranu Republika Jana Šimová, starostka Liptovských Revúc, za stranu SNS Juraj Bobek, starosta obce Martinček a Branislav Hrbček, starosta Lúčok. Pestré boli aj profesie a oblasti, v ktorých kandidáti pôsobia. Nechýbali dôchodcovia, právnici, lekári, ale aj konštruktér, stolár, projektant či nezamestnaná kandidátka. Najviac však bolo živnostníkov a podnikateľov.
Najmladším kandidátom bol Leonard Ivanec z Ružomberka, ktorý kandidoval za stranu Spoločne občania Slovenska. Najstaršími kandidátmi boli 66- roční Tadeáš Klačko a Ľubica Jančiová, ktorí boli na kandidátke v rovnakej strane ako najmladší uchádzač o mandát. Priemerný vek kandidátov bol 42 rokov.
Naposledy sa do parlamentu dostali dvaja dolnoliptáci. Boli to občiansky aktivista a bloger Ján Benčík, ktorý hájil stranu ZA ĽUDÍ a primár kliniky vnútorného lekárstva vo vojenskej nemocnici v Ružomberku Miroslav Urban, ktorý reprezentoval stranu ĽSNS. V aktuálnych predčasných parlamentných voľbách sa o hlasy uchádzal iba jeden z nich. Poslancom sa opäť chcel stať Miroslav Urban, tentokrát však kandidoval za stranu Republika. Z ružomberských mestských poslancov sa do parlamentu chcel prekrúžkovať len jeden. Bol ním Štefan Puška, ktorý v komunálnych voľbách kandidoval za obvod Rybárpole a podporoval kandidáta na primátora Tomáša Kloptu.
Z dolnoliptákov sa napokon do parlamentu nedostal ani jeden kandidát na poslanca. Jedného zástupcu však región Liptova mať bude. V parlamente bude sedieť primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.
(Zdroj: aktuality.sk)
O možnosť voliť zo zahraničia požiadalo približne 400 ľudí
Zaujímali sme sa aj o to, koľko bolo v Ružomberku oprávnených voličov. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je to 22 146. O vydanie voličského preukazu požiadalo 551 ľudí, 226 bolo odoslaných poštou.
O voľbu zo zahraničia požiadalo 413 Ružomberčanov. Ružomberčania volili v 24 volebných okrskov s rovnakým počtom miestností na obvyklých miestach, kde sú zvyknutí.
,,V roku 2020 prišlo hlasovať 15 636 občanov, čo predstavovalo 67,8 percent z oprávnených voličov. V roku 2016 bola volebná účasť v meste 61,4 percent. Na celom SLovensku bola v roku 2020 volebná účasť 65,80 percent. V meste vyhralo OĽaNO ( 27,72 percent) pred SMER-SD ( 16,67 percent) a ĽSNS ( 9,4 percent),“ informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.