V šiestom ročníku verejnej ankety o najproblematickejší počin v oblasti architektúry a stavebníctva ,,hviezdi“ aj Ružomberok. V zozname 11 nešťastných fenoménov architektúry za uplynulý rok skončil na treťom mieste.
Aj tento rok sa pred vyhodnotením architektonickej súťaže CE ZA AR, ktorú zastrešuje Slovenská komora architektov, odovzdávajú anticeny za diela podpriemernej kvality. Cenu Brutus svojpomocne každoročne vyhlasuje neformálna porota priaznivcov architektúry. V priebehu leta nominovala verejnosť prostredníctvom online formulára celkovo až 44 fenoménov.
Verejná anketa upozorňuje na podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v architektúre
Cieľom anticeny za architektúru Brutus je ukázať architektúru a jej autorov a autorky, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku.
,,Brutus sleduje počiny v oblasti verejných stavieb, predovšetkým investícií z verejných zdrojov, a tiež procesy stavebnej činnosti a mestského rozvoja vo verejnej správe a samospráve. Sleduje verejné priestranstvá a stav uvažovania o verejnom priestore. Takisto rekonštrukcie, obnovu a adaptáciu budov, najmä v oblasti kultúrneho dedičstva pri výzvach dneška, akou je i fragmentácia moci, či klimatická zmena,“ spresňujú usporiadatelia anticeny na svojej stránke.
Dodávajú tiež, že cena Brutus sa zaujíma o krajinu, jej urbanizmus a infraštruktúru a veľké projekty. Brutus však predovšetkým pozoruje problematické spoločenské kontexty, dotýkajúcich sa verejného priestoru, bývania a rozvoja životného prostredia miest.
Usporiadatelia anticeny: Máme tu Ružomberok, ktorý svoj projekt aj začal stavať a ostala iba pustá jama
Ceny udelila porota v dvoch kategóriách: Absolútny brutus a Dilemy estetiky. V prvej kategórií je na prvom mieste zbúranie Národnej kultúrnej pamiatky haly Merina v Trenčíne za bieleho dňa, nasleduje zastavenie vyvlastňovacieho konania Liečebného domu Machnáč. Tretiu priečku obsadila ružomberská plaváreň.
,,Okresné mesto potrebovalo jedno moderné športovisko hodné svojich obyvateľov. Postupovalo zodpovedne a vyhlásilo v roku 2018 súťaž návrhov. Vyhral návrh, ktorý bol racionálny a dostatočne kvalitný pre svoj účel. Bol však drahší než sa čakalo. Mesto tak neeticky mimo súťaže vybralo napriamo iný návrh z 10. poradia (pozn. redakcie, návrh bol v skutočnosti až na 25. mieste), aby ho začalo stavať, a nakoniec zistilo, že bude stáť viac ako návrh na 1. mieste. Všetko zlé je nakoniec na nič dobré. Máme tu Ružomberok, ktorý svoj projekt aj začal stavať a ostala iba pustá jama,“ komentujú dianie v Ružomberku usporiadatelia Anticeny.
O ružomberskej plavárni sme napísali niekoľko textov, ktoré nájdete na našom webe. Stretli sme sa aj s víťazmi architektonickej súťaže, podľa ktorých sa ale plaváreň nikdy nestavala.
V kategórii Dilemy estetiky sú víťazmi Caracallove kúpele v Brusne, Divadlo Aréna na Tyršovom námestí, Okresný úrad v Starej Ľubovni či Športová hala Pasienky.
Titulná fotografia: Viktor Mydlo.