Od júla budú stáť krátkodobé a dlhodobé cestovné lístky viac. Dôvodom je inflácia a všeobecný nárast cien. Zvýšené cestovné nepokryje celkovú stratu dopravcu, mesto bude musieť doplácať.
Od piatka (1. júl) zaplatia cestujúci za jazdu v mestskej autobusovej doprave viac. Jednorazové cestovné zakúpené dopravnou alebo platobnou kartou zdražie o desať, resp. dvadsať centov: 30-minútový lístok bude po novom stáť 0,70 eur (predtým 0,60 eur), 60-minútový euro (predtým 0, 80 eur).
Nové ceny sa budú týkať aj dlhodobého cestovného a turistických jedno a trojdňových lístkov. Cestovné v hotovosti pri vodičovi zdražie až o polovicu na 1,50 eur.
Niekoľko hodín bol vo štvrtok na stránke dopravcu uverejnený materiál s inou tarifou. Približne o pol siedmej večer dokument s tarifnými podmienkami aktualizovali.
Mesto odôvodňuje nový cenník dramatickým nárastom cien všetkých komodít, vrátane palív, stavebných materiálov, potravín a energií.
„Toto sa nevyhlo ani mestskej autobusovej doprave v Ružomberku. Mesto sa spolu s dopravcom snaží tieto dopady minimalizovať, no dĺžka obdobia a rozsah zdražovania je už také rozsiahle, že je nutné pristúpiť po takmer roku od prvej vlny zdražovania k zmenám cien krátkodobého aj dlhodobého cestovného,“ uvádza sa na oficiálnej stránke dopravcu.
Pre ilustráciu dodávajú, že jeden tarifný kilometer po zohľadnení zmluvnej valorizácie a dát zo štatistického úradu stúpol o štvrtinu pôvodnej ceny.
Najviac zdraželi lístky pri vodičovi, ktoré kupuje menšina cestujúcich
Najviac zdražela kúpa jednorazového lístka u vodiča. Aj pred úpravou tarify bola platba v hotovosti zámerne nevýhodnejšia, aby cestujúcich motivovala k úhrade lístkov dopravnou alebo platobnou kartou.
„Naším cieľom je, aby ľudia v autobusoch platili dopravnou alebo bankomatovou kartou. Platby hotovosťou tvoria ani nie 5 percent celkových tržieb, práve preto sme si dovolili byť trochu drahší, aby sme ľudí odradili od kúpy lístka za hotovosť. Väčšina cestujúcich, približne 55 percent, si kupuje kartou jednorazové lístky, ktoré zdraželi od začiatku roka 2021 o desať centov,“ vysvetlil nastavovanie nových tarifných podmienok Tomáš Mišovič, poradca primátora v oblasti dopravy.
Dlhodobé cestovné podľa neho predstavuje 40 až 45 percent príjmov. „Kľúčové cestovné, ktorí tvorí väčšinu tržieb, zdražie o desať centov na jazdu,“ sumarizuje Mišovič.
200-tisícovú stratu bude musieť mesto vykryť
Na vykrytie celkovej straty však bude musieť mesto ešte hľadať zdroje. Drahšie cestovné nepostačí.
„Toto navýšenie cestovného ani náhodou nevykryje celú stratu, ktorá je viac ako 200-tisíc eur. Mesto bude zvyšovať dotáciu, spolu so spoločnosťou Mondi, ktorá podporuje verejnú dopravu,“ doplnil Mišovič.
Od júla zároveň platia nové cestovné poriadky, autobusy budú premávať podľa prázdninového režimu. Podrobnejšie informácie sú uvedené TU.
Titulná fotografia: ilustračný záber autobusu spoločnosti Blaguss, poskytovateľa mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku. Autorka: Anna Zábojníková