Niekedy slovenský čitateľ zahraničných správ, ktoré k nám prichádzajú z blízkeho východu či strednej Ázie, natrafí aj na takýto riport, ktorý by si asi neprečítal v dnešnej slovenskej tlači. Aj naše denníky uverejňujú v niektorých ich vydaniach výber zo zahraničnej tlače. V príspevku z Tehran Timesu vychádzajúceho vo viacerých rečiach z 10. júla 2022 – veľkého tlačového a najčítanejšieho webové denníka z oblasti Perzského zálivu a stredného východu vyšla zaujímavá správa.
Iránsky denník sa dostal až ku kritike amerických vychovávateľov a pedagógov na internátnych školách, kde sa kedysi vyučovali a asimilovali Indiáni, a kde údajne dochádzalo k zakázaným praktikám, k fyzickému a psychickému teroru, čo si vyžiadalo aj úteky indiánskych chovancov z týchto zariadení. Tehran Times vo svojom príspevku v rubrike International v príspevku Native Americans reveal U.S. school horrors (Domorodí Američania odhaľujú hrôzy školy v USA) si pochutnáva na tejto téme.
V Kanade je už dlhšie známou témou, pretože Kanada na rozdiel od USA uskutočnila vyšetrovania a vytvorila akúsi Komisiu pre Pravdu a zmierenie, zatiaľ čo Američania nepriznali, koľko indiánskych detí navštevovalo internátne školy. V Kanade oznámili objavenie 215 neoznačených hrobov detí z bývalej školy pre domorodé obyvateľstvo v Kamloops.
Píše sa o školách podobným vojenským akademiám, kde kmeňoví príslušníci boli bití, znásilňovaní, verbálne napádaní a ponižovaní. Taktiež i o brutálnych prostriedkoch, čo mali slúžiť ako nástroje na zničenie ich etnickej kultúry. Ide o desaťročia zamlčované fakty , ktoré nevrhajú svetlý tieň na staršiu Ameriku až do druhej polovice minulého storočia. Údaje sa zmieňujú o 500-vke usmrtených indiánskych detí. Niekto však hovorí až o desať tisícoch.
Dnes tento horúci zemiak bývalých niekdajších amerických administratív dostala do vienka aj súčasná ministerka vnútra USA Deb Haalandová. Podľa Tehran Timesu sa zaviazala stráviť jednoročné turné po krajine, napríklad aj v Oklahome, aby sa dozvedela, ako to bolo aj s tými, ktorí prežili v Riverside Indian school.
Nejaká Indiánka z kmeňa Rock Sioux, žijúca v Dallase vraj hovorila o 40 rokoch minulého storočia, čo prežila na internátnej škole v Južnej Dakode, kde si musela ostrihať vlasy a nemohla sa vyjadrovať v rodnom jazyku. Takmer 30 odstavcový príspevok Tehran Timesu píše o 98 miliónov strán dokumentov pochádzajúcich z internátneho systému, ktorý by sa mal preštudovať a vyhodnotiť. Správa ministerstva vnútra USA má údaje z rokov 1819 až 1969. Poväčšine sa jedná o domorodcov zo štátov Oklahoma, Arizona a Nové Mexiko.
V súčasnom horúcom ružomberskom lete si čitateľsky popri amerických Indiánoch z Tehran Timesu pomyslíte aj na horory a desať tisícky mŕtvych Rusov a Aziatov v Stalinových gulagoch a táboroch smrti. Môžete si prečítať skutočný príbeh občianky mesta Brna Věry Sosnarovej z 20 ročného gulagu, ktorý prežila a opisuje ho v 320 stranovej knihe Krvavé jahody od J.S. Kupku.
Príspevok vydaný v anglickej mutácii z časopisu Tehran Times o indiánskych internátnych školách si na webe prečítate podrobnejšie, aj keď spadol hlbšie v rubrike International a už dnes sa nachádza v jeho archíve.