Zrejme u nás až tak civilmi nečítaný armádny slovenský časopis a mesačník Obrana načrel taktiež do výroby falošných správ pochádzajúcich z Ruska. V stati Téma sa zaoberá hybridnými hrozbami a piatimi falošnými správami v jeho júnovom vydaní tohto roku.
Na úvod tohto príspevku aspoň tri pikošky nachádzajúce sa na jeho štyroch stranách s bielym písmom na tmavom pozadí. Prečítate si ich podrobnejšie, ak otvoríte web Obrany 6/2022.
Tá prvá píše o šikanovanej ruskej študentke Lize, ktorá mala študovať na Karlovej univerzite v Prahe. Mala byť šikanovaná zrejme aj pre ruský pôvod, ako píše zostavovateľ textu o Jelizavete Kirsanovovej, ktorá mala byť nespravodlivo hodnotená a kedy jej bolo odmietnuté udeliť zápočet po ruskej agresii na Ukrajinu. Lenže veci sa vyvinuli tak, že českí novinári si preverili meno tejto študentky a jej osud na fakulte sociálnych vied podrobnejšie. O Lize nevedeli ani ruskí študenti, ktorí v Prahe študovali . Liza sa hlásila na štúdium demografie a ekonómie na prírodovedeckej fakulte KU, no na skúšky a zápis sa nedostavila. Univerzita jej tak bola na konci prvého semestra povinná formálne ukončiť štúdium. Karlova univerzita jej o tom ako študentke Kirsanovovej poslala oznámenie 15. februára 2022, teda deväť dní pred ruským napadnutím Ukrajiny.
Zaujímavý je aj príbeh súčasného nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý mal byť vnukom gen.poručíka Waffen SS Fritza von Scholza narodeného 9.decembra 1896 v Plzni. A tak bolo treba kompromitovať predstaviteľa európskej západnej vlády propagandou Kremľa a zaodieť ho aj do fašistického rúcha a fašistického Západu. Lenže generál Fritz von Scholz zahynul 28. júla 1944 v estónskom Sinimäe . Nemal žiadnych potomkov a tak ani vnukov. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa narodil 14.júna 1958 v Osnabrucku v rodine textilného robotníka.
(Trochu z iného súdka si pripomínam odskočiac od témy z Obrany z jednej knihy na údajného podvodníka žida Elieho Wiesela, píšuceho na témy nacistických koncentrákov sám vraj ako väzeň č. A 7713, ktorý dostal v roku 1986 Nobelovu cenu za knihu La Nuit prepísanú v skrátenej forme od Lazara Wiesela . Ten ju napísal v maďarčine s titulom A Világ Hallgat. Táto záležitosť sa dostala až pred súd v San Franciscu. Wiesel neukázal vytetované číslo, ktoré patrilo Lazarovi Wieselovi narodenému 4.sept. 1913 v Máranasorossiziget-e v Maďarsku, zatiaľ čo Elie Wiesel sa narodil v Rumunsku 30. sept. 1928, tak ako tvrdil jeho menovec Lazar.)
Tretí príbeh a ako sa mu hovorí cudzojazyčne hoax, má dočinenia s Gagarinom a hákovým krížom. Tak totiž znie aj podtext Témy o hybridných hrozbách. Istý fotograf bol vynaliezavý, keď zo strechy Domu mládeže v Penze v Rusku odfotil mladých ľudí , ktorí sa postavili do radu a vytvorili číslo 55. Ruský prvý kozmonaut Gagarin letel do vesmíru 12.apríla 1961 , kedy obrázok aj vznikol t.j. 12.apríla 2016, čo si Rusi pripomínajú aj rôznymi kvízmi na školách zvečňujúcimi túto svetovú udalosť. Ruský text tvrdí, že záber je zo školy na Ukrajine v meste Ľvov z príležitosti 133. narodenín Adolfa Hitlera. Obrazec nepredstavuje hákový kríž, len zle a neumelo vytvorená číslovka 55, vytvorená z tiel žiakov.
Topky. SK v bratislavskej Topke
Tá zarezonovala v slovenskej Topke z 22.marca 2022 , keď ukrajinská babuška mala otráviť ôsmich ruských vojakov pirohami. Tí sa ocitli kdesi na okupovanom území a v Topke došlej z Kyjeva na geograficky neoznačenom území samozrejme aj ako hladnejší vojaci, ku ktorým sa až tak jedla z ruských vojenských kuchýň nedostáva.
K správe z Topky. Sk sa priznáva aj ruský poradca ministerstva vnútra Anton Geraščenko, ktorý to mohol potvrdiť aj v telefonickom rozhovore s vojakmi a na sociálnych sieťach. „ Jedna babička nás pohostila pirohami a osem z našich vojakov pôjde domov v zinkových truhlách.“ Aj Olga Byrska z Ukrajiny sa pripája ku komentáru tejto správy v angličtine ako babička naplnila pirohy a „intentionally“ aj jedom ktorým otrávila ruských vojakov.
Ktovie ako by túto Topkou zaručene pravdivú správu z 22.3. 2022 hodnotili vyššie inštancie „Human rights watch“ a najvyšší cirkevní hodnostári v Moskve a vo Vatikáne. Či by ukrajinskú nemenovanú pohostinnú babušku hodnotili ako vrahyňu, alebo vojnovú hrdinku, ktorá obrala ruské ozbrojené sily bez boja o osem vojakov. Čin hodný zápisu i do Guinessovej knihy rekordov a udalostí, ktoré sa odohrali po 24-tom februári 2022 na Rusmi okupovanej Ukrajine.
Snáď Topka preverí ich mená a priezviská , rovnako i vek vtedajšej socialistickej babky narodenej ešte v časoch CCCP (ZSSR) a presné miesto ,kde došlo k otrave ruských vojakov z kuchyne chutných babuškiných ukrajinských pirôžkov.