Olejomaľby, kde zachytil obe dcéry, poletia v roku 2024 na Mesiac. V digitálnej forme. Roman Rembovský sa svojou tvorbou zapája do medzinárodného projektu, ktorý zozbieral umelecké artefakty zo 137 krajín. Aký je hlavný odkaz vesmírneho projektu a kto za ním stojí, sa dočítate v článku.
Ako dieťa sníval o kariére kozmonauta. Nakoniec ho život zaviedol do malého ateliéru v Ružomberku. Nestažuje si. Na Mesiac ale predsa poletí. A nie sám, pôjdu s ním aj jeho dve dcéry, hoci nie fyzicky. Na Mesiac poletí jeho meno a dve olejomaľby, na ktorých dievčatá zobrazil.
Medzinárodný vesmírny projekt
Na vesmírnu umeleckú misiu oslovil Ružomberčana Američan Samuel Peralta. Kritik umenia, fyzik, podnikateľ, autor úspešnej knižnej sci-fi série a filmový producent je garantom projektu s názvom Lunar Codex. Ten zbiera a odosiela fyzické aj digitálne artefakty po celom svete a v časových kapsulách ich v spolupráci s Americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) odosiela na Mesiac ako odkazy vo fľaši pre budúcnosť.
O tom, že súčasťou projektu bude aj Roman Rembovský sa maliar dozvedel priamo od garanta projektu, ktorého predtým nepoznal. ,,Pán Peralta ma oslovil cez sociálnu sieť a ja som súhlasil. Je to pre mňa obrovská česť, pretože ma do tohto projektu zapojil ako prvého maliara zo Slovenska,” teší sa z úspechu umelec.
Roman žije na Slovensku približne 30 rokov, korene má na Ukrajine. ,,Rodina z otcovej strany je stále na Ukrajine. Obzvlášť teraz je to pre mňa citlivé, mám tam bratrancov a sesternice,” priznáva Rembovský.
Nepokoj či akýsi náznak vojny zachytil aj v jednom zo spomínaných obrazov, ktorý nazval V tichu.
,,Táto olejomaľba vznikla v roku 2020. Zachytáva dve prostredia, interiér a exteriér. Vo vnútri je moja dcéra s bielou ružou v rukách a vonku nepokoj. Bolo to upozornenie na vojnu, akoby som to predpovedal. Ale nielen v tomto diele, ale aj v iných obrazoch,” vysvetľuje maliar.
Druhým obrazom, ktorý poletí na Mesiac je Dievčatko s krídlami. Zobrazuje druhú dcéru a vznikol v roku 2017.
,,Môžeme v ňom vidieť viacero interpetácií, napríklad dozrievanie človeka. Sú tam zobrazené anjelské krídla, akoby dieťa opúšťalo anjelský vek,” hovorí Rembovský a priznáva, že sa vo svojej tvorbe najčastejšie venuje veľkoformátovým olejomaľbám, ktoré zachytávajú realizmus.
Školy si urobil na Slovensku. Najskôr študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a neskôr si urobil aj doktorát na Akadémii umenia v Banskej Bystrici, kde dokonca učil na Katedre maľby. A hoci býval v rôznych častiach Slovenska napokon ho zavialo do Ružomberka, kde si založil rodinu aj ateliér.
V súčasnosti pracuje ako učiteľ na Strednej škole úžitkového priemyslu a svoj voľný čas delí medzi to, čo má najradšej. Rodinu a umenie. Za posledné roky sa dostal do povedomia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bol súčasťou mnohých medzinárodných výstav a publikoval aj v medzinárodných časopisoch.
,,Neskúmal som, odkiaľ sa o mne dozvedel autor vesmírneho projektu Samuel Peralta, ale pravdepodobne na základe zahraničných spoluprác,” hovorí Rembovský.
Digitálne ,,zmenšeniny”
Projekt Lunar Codex zachytáva tvorbu 30- tisíc umelcov a tvorcov zo 137 krajín sveta. Nejde len o maľby, ale aj o básne, filmy či hudbu.
A ako je možné, že sa také veľké množstvo umeleckého materiálu dostane na Mesiac bez poškodenia? Môže za to špeciálna technológia, vďaka ktorej je možné uložiť rádovo viac obsahu na pamäťovú kartu, ktorá je odolná voči teplote a vlhkosti. Vie uložiť až 150-tisíc strán textu alebo fotografií na jeden hárok s rozmermi 8,5 x 11 centrimetrov a v súčasnosti je to pamäťové médium s najvyššou pamäťou na svete.
Štyri časové kapsule sa na Mesiac dostanú v rámci kozmického programu Artemis. Jeho cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, priniesť tam ďalšieho muža a prvú ženu. Stane sa tak za viac ako 50 rokov. Súčasťou programu je aj vybudovanie stanice Gateway na obežnej dráhe a trvalej infraštruktúry na povrchu Mesiaca.
Program realizuje NASA, no podieľajú sa na ňom aj súkromné spločnosti. Kým sa ale ľudské nohy dotknú povrchu mesiaca, musí sa vykonať niekoľko misií. Práve tie dostanú na mesiac množstvo vedeckých nástrojov, ale aj štyri časové kapsuly, ktoré tvoria Lunar Codex.
Prvá misia odštartovala 16. novembra tohto roku, keď vesmírna loď Orion obehla Mesiac a vrátila sa na Zem. Bola to zároveň predohra prvej časovej kapsuly, ktorá bola na palube v podobe disku. Ten obsahoval sériu básní – Tri tváre Mesiaca. Archivovaná bude na povrchu pri neskoršej misii.
Druhá časová kapsula by podľa plánov mala poletieť v januári 2023, tretia v marci toho istého roku a posledná v novembri 2024. Jej súčasťou budú aj dve olejomaľby od Romana Rembovského.
Lunar Codex bude podľa Samuela Peralta prvým významným umiestnením súčasného umenia na Mesiaci za viac ako päťdesiat rokov.
,,Ako umelecký a kultúrny projekt bol Lunar Codex nazvaný najrozsiahlejšou, najmedzinárodnejšou a najrozmanitejšou zbierkou súčasnej kultúry vypustenej na Mesiac. Natáčaný dokument o Lunárnom kódexe ho nazýva strojom času. Iní ho nazvali konečnou antológiou alebo múzeom na Mesiaci. Lunárny kódex je vo svojej podstate súborom časových kapsúl, posolstvom vo fľaši budúcim generáciám,” približuje vesmírny nápad Peralta.