Ušetrené peniaze z nerealizovaných investícii vo výške 238-tisíc eur mestu poslúžia ako rezerva. Tento rok totiž hospodári so schodkovým rozpočtom.
Bol to súboj dvoch investičných zámerov. Mestského a developerského. Na nezastavaných mestských pozemkoch na Klačne chcel súkromný investor postaviť bytovku a obchodné centrum.
V tej istej lokalite plánoval ešte bývalý viceprimátor Ján Bednárik vybudovať Zariadenie pre seniorov spolu so zariadením opatrovateľskej služby. Nasledovalo viacero rokovaní i petícia, mestskí poslanci ešte v minulom volebnom období odpredaj parciel do rúk súkromníka napokon neschválili a dali zelenú mestskému zámeru.
Na Liptovskej ulici však zatiaľ nebudú realizovať ani ten. Súčasné vedenie mesta projekt stoplo.
Jednu akciu zrušili, druhú okresali
„Z porady vedenia mesta vyplynulo, že celá akcia sa pozastavuje,” uviedol na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľsva vedúci oddelenia investícii Milan Ondrejka.
Ešte do minuloročného investičného plánu zaradili vypracovanie projektovej dokumentácie k objektu, vyčlenili na ňu 79-tisíc eur. Investíciu súčasný primátor zastavil ešte v projektovej fáze.
„Projektanta sme vysúťažili, zmluvu sme zatiaľ nepodpísali. Nejdeme robiť ani geologický prieskum, ani vytyčovať a zameriavať inžinierske siete,” doplnil Ondrejka. Prostriedky určené na projekt poslúžia mestu ako rezerva.
Zrušenie akcie v pléne potvrdil aj poslanec Miroslav Zuberec. Ide o záver z rokovaní mestskej rady. Na nej diskutovali osobitne aj o ďalšej investícii, ktorá sa pred poslancov dostávala (nielen) v minulom období opakovane.
Tou je revitalizácia Kalvárie. Objem financií ako aj podoba revitalizácie sa rokmi menili. Napokon pozostáva z preložky lesnej cesty. Hoci podľa zmluvy, ktorú s víťaznou spoločnosťou podpísalo ešte bývalé vedenie, mala prebehnúť vo väčšom rozsahu.
Kaplnky presúvať nebudú, vynechali aj osvetlenie kaplniek
„Urobili sme len preložku lesnej cesty. Ďalšie tri stavebné objekty, chodník okolo kaplniek, prekladanie kaplniek a vonkajšie osvetlenie okolo kaplniek sa ruší, v zmluve ďalej pokračovať nebudeme,” povedal Ondrejka.
Okresanie plánovaných úprav dohodli so zhotoviteľom podľa Ondrejku v zmluvnom dodatku. Ako doplnil, ak by ich chceli v budúcnosti realizovať, bude potrebné nové územné rozhodnutie a nové stavebné povolenie.
Najmä presun zastavení krížovej cesty bol rozporuplný zámer, proti ktorému sa verejne postavili aktivisti, vo veci sa tiež vyjadroval pamiatkový úrad. Téme sa budeme podrobnejšie venovať v samostatnom článku.
Na revitalizáciu pôvodne alokovali 180-tisíc eur. Zaplatili ju z finančného daru Mondi SCP, 21-tisíc minuli z vyčlenených peňazí. Zo sumy sa teda zvýšilo 159-tisíc eur.
Ušetrené peniaze z oboch akcií vo výške 238-tisíc eur zároveň poslúžia mestu ako finančná rezerva. Radnica totiž prvý raz hospodári so schodkovým rozpočtom. Po jeho plánovanej úprave a po záverečnom účte mesta majú následne rozhodnúť, ako s ušetrenými peniazmi naložia.
„Mám pripravený zásobník projektov, ktorý odovzdám primátorovi a viceprimátorovi. Sú tam možné realizácie minimálne desiatich projektov,” oboznámil prítomných v zasadačke vedúci investičného oddelenia.
Investičný plán zatiaľ tvoria len presunuté akcie
Aktuálny investičný plán totiž tvoria len presunuté akcie z minulého roka.
A to takých, kde má radnica podpísanú zmluvu alebo vystavenú faktúru. Plánovaných je 28 akcií, z toho 5 realizácií a 23 projektových dokumentácií.
Z realizácií figuruje v investičnom pláne rekonštrukcia fasády objektu s verejným WC, plynová kotolňa MŠ Biely Potok, rozšírenie parkovacích plôch I. Houdeka, rekonštrukcia komunikácie ul. I. Houdeka (I. etapa) a revitalizácia Kalvárie. Tá je takmer dokočená, stavbu už prebrali, ale firma má do konca mája odstrániť viaceré nedostatky. Potrebná bude ešte náhradná výsadba stromov, informoval Ondrejka.
Z nákladnejších projektových dokumentácií možno spomenúť PD inžinierskych sietí IBV Gejdák a Dielec (obe po 60-tisíc eur), projekt promenádnej trasy Hrabovo, Čutkovo, Klačno (19-tisíc eur) či PD rekonštrukcie cesty na Vlkolínec (31-tisíc eur).
„Niektoré PD sú už vypracované, ale v rámci prípravných prác prebiehajú povoľovacie procesy, vyjadrenia príslušných orgánov a organizácií, procesy, aby boli pozemky vo vlastnístve mesta,” konkretizoval Ondrejka.
Obvody Hrboltová, Klačno a centrum sú zatiaľ bez investičných akcií. Primátor Ľubomír Kubáň avizoval, že sa k investíciám vrátia po záverečnom účte a potom, čo si s poslancami stanovia rozvojové priority.
„Čo sa týka ostatných investičných akcií, poprosil by som poslancov a poslankyne o trpezlivosť a zhovievavosť. Chceme tu urobiť určitý reštart, zmenu a musíme robiť nielen obvodové akcie, ale niečo aj v centre mesta. Pri schvaľovaní záverečného účtu mesta sa vrátime aj k investičným akciám a rozhodneme v pléne a poslaneckých kluboch, ktoré priority si dáme. Musíme brať ohľad na to, že sme v schodku, takže určite treba u niečo robiť, ale nech je to zmysluplné.”
Titulná fotografia: vizualizácia Zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby na Klačne z architektonickej štúdie ateliéru Miestor