Gombáš sa uplynulú nedeľu premenil na Golgotu. Tradičnú krížovú cestu pripravili mladí z farnosti Hubová. Herci museli zvládnuť silný vietor aj mrazivé počasie.
Na zelenej tráve leží obrovský kríž a tŕňová koruna. O pár metrov ďalej kráčajú po lúkach nad dedinou biblické postavy. Ich blúdenie dopĺňa dramatizovaná audio nahrávka hovoreného slova spojeného s hudbou. Z davu vystúpia tri mužské postavy a kráčajú smerom dopredu. Sadnú si, oprú sa o seba chrbtom a zaspávajú. Po chvíli sa k ním z diaľky približuje muž oblečený v ružovom rúchu. Prebúdza ich.
Takto vyzeral začiatok dramatického stvárnenia posledných chvíľ pred Ježišovým zatknutím v Getsemanskej záhrade počas hranej krížovej cesty v dolnoliptovskej obci Hubová. Ježišovu cestu na Golgotu a smrť si pripomenuli v podvečer nedele utrpenia Pána v minulosti známej ako Kvetná nedeľa.
Gombáš na chvíľu Golgotou
V hranom príbehu sprevádzali Ježiša v záhrade traja učeníci, ku ktorým po chvíli prišli vojaci s Judášom. Ďalej nasledovali udalosti známe z evanjelia. Dej krížovej cesty pokračoval po zatknutí Pilátovým súdom. Nasledovali tradičné zastavenia Ježišovej cesty na Golgotu, ktoré mladí herci zahrali statickými obrazmi doplnenými dramatickým slovom a modlitbou. Dej dopredu posúvali vojaci, ktorí sprevádzali Krista na jeho ceste utrpenia.
Postavu Ježiša si zahral osemnásťročný študent Juraj Dančo, pre ktorého to bol veľmi hlboký duchovný zážitok. „Nebolo mi všetko jedno. Bál som sa, ale ako som to Bohu všetko odovzdal potom som už nemal strach. Veľa vecí som si uvedomil, aj to, ako Ježiš trpel. Nezažil som tú úplnú bolesť, ale kvôli počasiu a podmienkam to nebolo najľahšie. Po fyzickej stránke to bolo veľmi náročné, keďže bola zima a ešte som visel na kríži za popruhy, ale obeta za to, že môžeme ľudom takéto niečo ukázať a vstúpiť takto do Veľkého týždňa, stála za to,“ zdôraznil predstaviteľ Ježiša Juraj Dančo.
Počas celej dramatizácie Ježišovho utrpenia čelili herci silnému vetru. Nepriaznivé počasie sťažilo aj nácvik hranej krížovej cesty. Spoločné skúšky a generálku im kompiloval dážď, kvôli ktorému museli nácvik prerušiť. V čase predstavenia ich na prvých zastaveniach sprevádzalo zapadajúce slnko, ktoré vystriedal mrazivý vietor.
„Môžem povedať, že som veľmi rada, že sme túto krížovú cestu odohrali, že nám Pánbožko dal také počasie, aké nám dal, že sme nezmokli. Myslím si, že aj pre ľudí to bol autentickejší zážitok, ako predtým, lebo počasie tomu dodávalo takú neopísateľnú iskru,“ opísala Antónia Cuperová, ktorá stvárnila postavu Panny Márie.
Silný zážitok pre veriacich
Miestne spoločenstvo mladých si pripomenulo posledné hodiny Ježiša Krista na tejto zemi hranou formou po trojročnej prestávke. Napriek neistému počasia možnosť pomodliť sa netradičnú krížovú cestu využilo približne sto veriacich z Hubovej a okolia.
„Krížová cesta, ktorá sa uskutoční takto v prírode, má úplne inú silu,“ začína svoje rozprávanie jeden z veriacich. „Keď som videl Pána Ježiša ukrižované a obnaženého, pričom dnes bola naozaj zima aj studený vietor, malo to na mňa veľký emocionálny vplyv. Aj ľudia, ktorí sa na krížovú cestu prišli pozrieť, ako na divadlo, mohli pocítiť niečo silné,“ zhodnotil priebeh krížovej cesty Marek Babic.
Mladí zo spoločenstva situovali celý dej krížovej cesty do miestnej prírody. Veriaci nasledovali jednotlivé zastavenia cestou po lúke. Pre viacerých účastníkov to boli silné emotívne momenty. „Som dojatý. Poznám tento priestor ako role, kde naši starí otcovia pracovali a ozaj mali ťažký život a niesli svoj kríž. Aj oni, čo sú už hore nad nami, môžu byť hrdí na našich mladých, že to predviedli úžasne s citom. Tie scény boli krásne vymodelované,“ opísal svoje pocity Ľudovít Kútnik, ktorý píše miestnu kroniku.
Počas cesty na Golgotu sa vo štvrtom zastavení pán Ježiš stretáva so svojou matkou. Po smrti na kríži vkladajú vojaci Kristovo telo do náručia Panny Márie. Práve táto časť najviac oslovila mamu Juraja, ktorý stvárnil postavu hlavného predstaviteľa. „Ako mama som to ešte viac preciťovala, bolo to úplne také späté. Najviac ma oslovilo zastavenie, kedy z kríža sňali Ježiša do lona matky. Bol to krásny duchovný zážitok a ďakujem mladým, že si to takto pripravili,“ uzavrela Erika Dančová.
Autor textu: Dominik Veľas.