Obe inštitúcie si pre návštevníkov pripravili na nadchádzajúcu sobotu, ktorá bude patriť 19. ročníku podujatia Noc múzeí a galérií, sprievodný program.
V sobotu 13. mája sa uskutoční Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées). V tento večer mnohé kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci sa môžu zapojiť do Európskej noci múzeí a galérií. Na návštevníkov čakajú prehliadky so sprievodom, workshopy, premietania či živé vystúpenia.
Podujatia budú v rámci kampane prebiehať aj v troch budovách Liptovského múzea, a to v sídelnej budove v Ružomberku, v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.
,,Všetky podujatia v rámci kampane Noc múzeí a galérií majú jednotné vstupné 2€ a začínajú od 16:00,“ informuje Liptovské múzeum.
Liptovské múzeum ponúka komentované prehliadky
Počas soboty 13. mája si návštevníci počas hodinových vstupov budú môcť pozrieť komentovanú prehliadku troch expozícií v sídelnej budove Liptovského múzea. Pripravené sú zároveň rôzne aktivity pre mladších aj starších. Napríklad príbeh vojen na Liptove či cechové hry. Pre návštevníkov Múzea Čierny orol v Liptovkom Mikuláši sú pripravené individuálne prehliadky výtvy „110 rokov Liptovského múzea“. Motýlia tvorivá dielňa, škola pradenia, malý múzejník a archeologické okienko. Program ponúka aj Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku.
,,Pre návštevníkov sú pripravené individuálne prehliadky expozície ovčiarstva a aktivity: čierna košeľa, čo je to „živý oheň“ a aký význam mu pastieri prikladali, ako smrdí čertovo lajno a na čo sa používa, ako spoznať svoje ovečky a život na salaši,“ približuje Liptovské múzeum.
Netradičná výstava
Noc múzeí a galérií otvorí Galéria Ľudovíta Fullu prednáškou, ktorá začne o 16. hodine. ,,V cykle Zaži dejiny umenia 2 sa zoznámime s vizuálnym umelcom Robom Švarcom. Netradičná téma si vyžaduje netradičnú prednášku, počas ktorej budeme dokonca spoločne variť a jesť,“ informuje galéria na sociálnej sieti.
Workshop vypichne niekoľko zaujímavých aspektov z tohto labyrintu poznania a odovzdávania, jeho súčasťou bude pohľad na vývoj varenia v rámci industrializovanej, digitalizovanej spoločnosti, ako aj krátky exkurz do hlbších dejín – do paleontológie varenia, do prehistórie ľudskej techniky.
Súčasťou bude analýza konkrétneho pokrmu, ktorý sa bude spoločne variť a na záver podávať ako hlavný chod celého podujatia. Galéria pozýva návštevníkov na Gaštanovú polievku s dubákmi.
Program pokračuje aj vo večerných hodinách vernisážou výstavy Home sweet home. Ľudia z miestnej komunity, pozvaní jednotlivci z rôznych profesií, páry alebo rodiny budú vystavovať na stenách v galérii to, čo majú u seba doma. Po vernisáži nasleduje koncert kapely Džipsís & Gádžos.