Naposledy pomáhali záchranári 57-ročnej žene, ktorá sa na ulici Mostová potkla o chýbajúcu kocku, čím si spôsobila silné krvácanie v oblasti tváre. Radnica pripravuje architektonickú súťaž, ktorej výsledky budú viesť ku komplexnej obnove centra mesta.
Prejsť po niektorých častiach mesta pripomína športovú disciplínu, v ktorej vyhrá ten, kto sa nepotkne. Začiatkom marca si ju na vlastnej koži vyskúšala 57- ročná žena. Keď sme v tom čase šli okolo, videli sme pri nej skupinku miestnych, ktorí sa jej snažili pomôcť. A veľmi zakrvavenú tvár. O pár chvíľ už k žene prichádzala policajná hliadka, ktorá sa ju snažila upokojiť a poskytnúť pomoc.
,,Išlo o dátum 9. marca 2023, keď v čase o 13.19 hod. prechádzala hliadka mestskej polície pešou zónou. Na ulici Mostová priamo pred hotelom Kultúra si policajti všimli skupinku osôb, ktorí pomáhali zakrvavenej žene. Išlo o 57 ročnú pani z Liptovského Mikuláša, ktorá spadla po tom, ako sa potkla. V dlažbe bola diera po chýbajúcich kockách. Pretože pani silno krvácala z oblasti tváre – nosa, hliadka jej poskytla prvú pomoc a zastavila krvácanie. Medzitým už bola privolaná rýchla zdravotnícka pomoc, ktorá si po príchode prevzala pani do svojej starostlivosti,“ potvrdil pre náš portál Roman Jankovič z mestskej polície.
Dlhodobý problém
Medzi najviac spomínanú ulicu v súvislosti s poškodenou dlažbou patrila roky Podhora. Touto témou sa zaoberalo ešte vedenie mesta na čele s primátorom Čomborom v decembri 2020, keď sa na mestskom zastupiteľstve prerokovával plán investičnej výstavby. Jeho súčasťou rekonštrukcia Podhory nebola.
,,Nechcem prilievať olej do ohňa, no niektoré veci v našom meste sú hororové. Keď hovoríme o strede mesta a zoberieme si tú dlažbu, ako si tam ľudia vytkýnajú členky, vyvŕtavajú kĺby, hrozí tam dokonca aj pracovný úraz. Ale ja som tam tú dlažbu nekládol,” bránil sa pred viac ako dvomi rokmi primátor. Dodal tiež, že si len môže položiť otázku, či sa tam vôbec hodí dlažba a či tam mala byť.
,,Pretože, keby tam bola nejaká dobre urobená asfaltová cesta bez nerovností, tak je to asi lepšie, než dlažba, ktorá tam praská, ktorá sa stále ruší a ľudia tam z toho majú horor. Niektoré veci sme zdedili a nie je to ani naša, ani vaša vina. Vždy treba pomenovať pravdivo situáciu,” vysvetľoval Igor Čombor.
Na komplexnú rekonštrukciu Podhory ale mesto nemalo peniaze, rozhodlo sa teda opraviť aspoň časti, ktoré boli najviac problematické. S opravou začalo mesto 15. novembra 2021. Týkalo sa to úseku od ,,vajca“ v dĺžke približne 130 metrov po Ružové schody v šírke tri metre.
,,Zároveň s tým sme spustili konanie, ktorého výsledkom bude projektová dokumentácia so všetkými povoleniami, ktorá nám umožní Podhoru rekonštruovať tak, ako sa patrí. Teda v plnej dĺžke a plnej šírke s výmenou mobiliáru a kontrolou, príp. opravou inžinierskych sietí. Administratívne to bude trvať mesiace. Keby ste však videli tú spleť vedení, kanalizácií, káblov a iných, dôležitých vecí pod dlažbou, tak by bolo jasné, o akú ťažkú vec pôjde. V prípade toho, že motyka vystrelí a všetky administratívne procesy prejdú bez zdržania, by sme sa k celkovej revitalizácií mohli dostať koncom budúceho roka (po voľbách). Očami realistu však poviem, že radšej sa spoliehajme na rok 2023,“ priblížil zámer mesta v novembri 2021 na sociálnej sieti Viktor Mydlo, ktorý bol v tom čase hovorca mesta.
Nové námestie je zatiaľ v nedohľadne
Problém s celkovou rekonštrukciou dlažby spočíva v dosiaľ nerealizovaných zámeroch výstavby nového námestia. Ako by mohlo vyzerať, predstavila ružomberská samospráva ešte v roku 2016. Práve vtedy schvaľovali poslanci zámer mesta vybudovať námestie v časti centrálnej mestskej zóny ohraničenej ulicami Podhora, Mostová, Panská a Hurbanova prípadne riekou Váh a Revúca v súčinnosti s vlastníkom podstatnej časti pozemkov dotknutého územia, ktorým je BADAS s.r.o.
Nové námestie malo mať nadzemnú stavu, tvorenú miestnymi komunikáciami, chodníkmi, dažďovou kanalizáciou, verejným osvetlením a súvisiacou infraštruktúrou. Súčasťou tiež mali byť podzemné parkovisko pod námestím a podzemné garáže pod budúcimi polyfunkčnými domami.
Na zastupiteľstve bol predstavený aj časový plán realizácie. Od podpísanie Memoranda o spolupráci medzi mestom a firmou Badas s.r.o, ktorého predmetom je deklarovanie spolupráce pri stavbe námestia z decembra 2016, cez vypracovanie štúdie, stavebné povolenia a verejné obstarávanie na zhotoviteľa, bola realizácia nového námestia naplánovaná na rok 2019.
Bývalý primátor Čombor na decembrovom zastupiteľstve v roku 2016 zhrnul to, čo stále platí aj v týchto dňoch. ,,V strede mesta máme lukratívny priestor, ktorý vlastní súkromník a nie mesto. A tento priestor nám robí hanbu.“
Spomínaný pozemok, ktorý miestni volajú aj lesopark, vlastní podnikateľ Badánik. ,,Keďže sa to dostalo do rúk človeka, s ktorým je komplikované rokovanie, ktorý má svoj charakter podnikania a ktorý je ťažky protivník mesta na to, ako docieliť synergiu pri zastavovaní tohoto priestoru, tak som veľmi rád, že veci sa pohli takým smerom, že architekti tam urobili architektonickú štúdiu na zastavanie tohto územia a že riešili tento problém moderným a komplexným spôsobom,“ povedal pred poslancami Čombor.
Nové námestie sa však zástupcom mesta zrealizovať nepodarilo. Ich zámer dnes pripomína už len jeho fotografia, ktorá visí na jednej z chodieb mestského úradu.
Po úraze ženy sme oslovili radnicu s otázkou, v akom štádiu je investičná akcia, ktorá sa týka revitalizácie Podhory a kedy začne mesto s rekonštrukciou. Tiež sme sa spýtali či dovtedy nebude aspoň naprávať poškodenú dlažbu alebo povypadávané kocky napríklad pred hotelom Kultúra.
,,Jednou z programových tém a priorít vedenia mesta je aj kompletná rekonštrukcia centra mesta. Je absolútne nevyhnutné koncepčne zjednotiť predovšetkým ulice Podhora, Mostová a Antona Bernoláka. Nevhodný výber povrchových materiálov, zbytočné solitérne bariéry a dlhodobo zanedbávaná údržba môže mať, žiaľ, za následok aj nepríjemnosť, aká sa tam práve stala. Pripravujeme architektonickú súťaž, ktorej výsledky budú viesť ku kompletnej obnove centra nášho mesta tak, aby sme boli naň všetci hrdí, ale hlavne, aby sme sa tam cítili dobre a bezpečne,“ informoval pre náš portál hovorca mesta Ružomberok Vladimír Miškovčík.
Téma poškodenej dlažby sa napokon dostala aj na rokovanie májového zastupiteľstva. Otvoril ju poslanec Ján Kuráň (nezaradený).
,,Na základe sťažností od občanov mesta by som vás rád poprosil o urgentnú opravu dlažby na námestí Andreja Hlinku, kde sú povypadávané a popraskané kachličky a už mi oznámilo niekoľko ľudí, že tam padajú ako chodia do kostola,“ povedal Kuráň.
Za pravdu mu dal aj primátor. ,,Dnes som to zažil, keď som stúpil do dlaždice a bol som skoro po členky mokrý,“ priznal Kubáň a prisľúbil opatrenie, ktoré by sa týkalo aj opravy dlažby pri vstupe do úradu.
Titulná fotografia: Polícia pomáha zranenej žene v centre mesta. Foto: A. Zábojníková