V rámci projektu modernizácie priestorov pribudne do sídelnej budovy Liptovského múzea aj WC pre imobilných návštevníkov.
Začiatkom júla začala plánovaná modernizácia priestorov Liptovského múzea v Ružomberku. Cieľom týchto prác je predovšetkým úprava knižničných priestorov, vybudovanie WC pre imobilných návštevníkov či debariérizácia.
,,V rámci knižnice je to výmena všetkého viditeľného, teda podlahy, stierky, elektroinštalácia. Budú tiež osadené moderné posuvné regále na knihy,” povedal Viktor Mydlo, marketingový a PR manažér múzea.
Väčšina kníh, zväzkov a dokumentov z knižnice je nateraz presunutá do hlavnej výstavnej siene Liptovského múzea. Aj z toho dôvodu funguje výstavná sieň v obmedzenom režime a neuskutočňujú sa tam ani vernisáže či výstavy.
,,Knižnicu sme ale nepresunuli v zavretých krabiciach, no snažili sme sa o čo najlepší presun jednotlivých regálov tak, aby aj napriek umiestneniu v inej miestnosti bola knižnica stále živá a každý bádateľ a čitateľ ju mohol využiť. Podarilo sa, niekoľko čitateľov k nám pravidelne chodí a domnievam sa, že ich zmena stereotypu aj potešila,” hovorí Viktor Mydlo a dodáva, že na rozdiel od klasického režimu, dnes je nutné si návštevu knižnice vopred zahlásiť osobne, elektronicky alebo telefonicky.
Projekt modernizácie priestorov múzea je vyčíslený na 210 500 eur. Väčšina týchto zdrojov pochádza z eurofondov, menšiu časť financovania tvorí príspevok Žilinského samosprávneho kraja, ako zriaďovateľa Liptovského múzea.
,,Ak chceme dodržať podmienky projektu, musíme ukončiť rekonštrukciu našich priestorov do konca roka 2023. Niektoré zariadenia sa budú dokupovať priebežne, ale to najdôležitejšie k funkčnosti knižnice by malo byť do konca roka pripravené. Sme k takémuto termínu aj tlačení, pretože v roku 2024 už plánujeme program aj vo výstavnej sieni,“ hovorí Mydlo.
Knižnica Liptovského múzea obsahuje viac než 25-tisíc zväzkov. Ukrýva cenné zbierky kníh či samotné knižnice mnohých významných ružomberských a liptovských rodín, napríklad rodiny Makovických.
,,Prítomnosť týchto knižníc nám dáva unikátny a autentický pohľad do toho, čím sa tieto osobnosti obklopovali a čo tvorilo ich hodnotový rebríček,” uzatvára Mydlo.
Titulná fotografia: Priestory knižnice. Foto: Viktor Mydlo