Schátrané priestory majú po obnove slúžiť na administratívne účely, ale tiež na ubytovanie pre niekoľko desiatok ľudí v súvislosti s ich pôsobením v rámci Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku alebo Úradu hlavného lekára Ozbrojených síl Slovenskej republiky ( OSSR).
Budova bola postavená v roku 1937. Riešené objekty a areál bývalej nemocnice ÚVN pôvodne slúžili ako pavilón na zdravotnícke účely. Obsahoval detské a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. V rokoch 2005 – 2007 sa pavilón presťahoval do areálu vojenskej nemocnice. Do roku 2011 boli ešte zdravotnícke priestory určené pre potreby vojenskej nemocnice ako sklad. Časom zostali prázdne, chátrajú a momentálne sa nevyužívajú.
V rukách rezortu obrany
Vlastníkom bývalej pôrodnice je ministerstvo obrany, správcom vojenská nemocnica. V minulosti sa viackrát snažili areál predať, nenašiel sa však záujemca. Téma sa otvorila v roku 2015 na výjazdovom rokovaní vlády v Ružomberku. Práve vtedy prijala vláda uznesenie, v ktorom uložila ministrovi obrany navrhnúť riešenie majetkového vysporiadania budovy bývalej pôrodnice a pozemkov pod ňou.
Vtedajšie vedenie mesta na čele s primátorom Igorom Čomborom viackrát rokovalo s rezortom obrany. Zámerom mesta vtedy bolo spomínané pozemky získať výmenou za vedľajšie mestské pozemky v kasárňach. V júni 2018 už o zámere rokovali aj mestskí poslanci.
Podľa Čombora by išlo o výhodné riešenie, ktorým by sa otvorila cesta pre nového investora. Ten chcel na pozemkoch vybudovať exkluzívne zdravotné zariadenie. A to nielen v rámci Slovenska, ale aj stredoeurópskeho priestoru. Reč bola o protónovom centre.
Ružomberok pritom už jedno protónové centrum v Ružomberku má. Nachádza sa v areáli vojenskej nemocnice. S jeho výstavbou začala prvá Ficova vláda v roku 2008. O dva roky neskôr sa oficiálne strihala páska. Prví pacienti mali prísť v závere roka 2011. Ročne ich plánovali liečiť 400 až 500, z toho polovicu zahraničných. Dodnes sa tak nestalo.
Pre potenciálneho investora mali podľa Čombora pozemky patriace pod bývalú pôrodnicu veľký význam. ,,Je tu kvalitná nemocnica, ktorá by ponúkla zázemie pre súkromné protónové centrum v hodnote 60 miliónov eur.“
Primátor tiež pripustil, že ešte nebolo isté, či sa vôbec investor do svojho zámeru pustí. ,,Mysleli si, že k pozemkom patrí aj časť, ktoré mestské zastupiteľstvo medzičasom prikleplo Róbertovi Kolárovi. A keďže zistili, že ich má Kolár, povedali, že o tento priestor už nemajú záujem, nechcú, aby vedľa nich bola konkurencia, keďže zámerom Kolára je vybudovať polikliniku,“ informoval Čombor.
O predkladanom návrhu diskutovali aj poslanci. ,,Ja som bol ten, kto navrhoval a uprednostňoval zámenu pozemkov v kasárňach s pozemkami pred koniarňou. Takýto návrh aj podporím. Pôvodný materiál svedčí o tom, že mesto je skôr riadené kadejakými podnetmi podnikateľov a nie strategickými zámermi, lebo na jednej strane sme si predali veľmi zaujímavú časť pozemku pánovi Kolárovi a na druhej strane zrazu chceme kupovať výmeničky, ploty a podobné záležitosti v tej lokalite, ktoré sú už pre mesto nepotrebné,“ vysvetľoval v júni pred piatimi rokmi v pléne poslanec Miroslav Zuberec.
,,Predmetom toho uznesenia neboli pozemky pod samotnou gynekológiou, ale nehnuteľnosti, ktoré sú úplne v zadnej časti, je to nejaký plechový sklad, oplotenie. A to sa mi určite na tom nepáči, že mesto vstupuje ako sprostredkovateľ pre komerčné skupiny, kde mu to ani neprináleží. Ak má investor záujem kúpiť si toto územie, nech to urobí od štátu. V momente, keď do toho bude vstupovať mesto, bude to zaváňať niečím čo bude vyvolávať otázniky,“ povedal Zuberec. Poslanci aj na odporúčanie vedenia mesta zámenu pozemkov neschválili a investor napokon skutočne od svojho zámeru s protónovým centrom upustil.
Kompletná rekonštrukcia
O areál neskôr prejavili záujem Ozbrojené sily, rezort obrany im ho pridelil do užívania na konci roka 2020. O pár mesiacov neskôr ministerstvo predstavilo aj nový zámer. Areál by mal slúžiť ako školiace pracovisko a bude sa kompletne rekonštruovať.
Celkový zámer napokon schválila 23. augusta tohto roku aj úradnícka vláda. Oslovili sme preto rezort obrany, aby nám svoj zámer podrobnejšie priblížil.
,,Cieľom investičnej akcie je modernizácia budov Malého areálu ÚVN, ktoré budú slúžiť na administratívne účely a dočasné ubytovanie. Súčasne bude zrekonštruované hygienické zázemie, kuchynky, zasadačky a taktiež sa vybudujú chránené priestory. Pripomíname, že dôvodom rekonštrukcie je stavebno-technický stav, ktorý nevyhovuje súčasne platným hygienickým, ani bezpečnostných normám v zmysle platnej legislatívy,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner.
Realizovaním tejto stavby budú zabezpečené nové administratívne priestory, vybudujú sa spevnené plochy parkovísk, komunikácií a súčasťou je aj vybudovanie ubytovacích priestorov v počte približne 30 izieb na dočasné ubytovanie z dôvodu účasti na krátkodobých špecializovaných odborných zdravotníckych kurzoch pre príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Súčasťou zrekonštruovaného areálu bude aj vybudovanie plochy pre odstavenie bicyklov a niektoré parkovacie miesta budú vybavené nabíjacími stanicami pre elektromobily. Po zrealizovaní stavebných prác sa vykoná výsadba plôch zelene.
Ministerstvo sme sa pýtali aj na to, kedy začne rekonštrukcia a ako dlho bude trvať. ,,Spresnenie predpokladaných nákladov na stavebné práce, ako aj termíny realizácie stavby budú závisieť od procesu verejného obstarávania,“ informovala náš portál hovorkyňa Mária Precner.
Predpokladané realizačné náklady sú vo výške 11, 4 milióna eur vrátane DPH. Prostriedky sú súčasťou Návrhu rozpočtu kapitoly rezortu obrany na roky 2024 až 2026. Zvažuje sa tiež možnosť využitia finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR – v tejto súvislosti ministerstvo podalo žiadosť o poskytnutie prostriedkov z tohto mechanizmu, a to do celkovej výšky viac ako 9,3 milióna eur.
Titulná fotografia: Anna Zábojníková