Po novom nebude v meste povolená zábavná pyrotechnika ani počas Silvestra. Niektorí označujú nové nariadenie za „bezzubé“ a spochybňujú jeho vymožiteľnosť v praxi. Zmenu pravidiel však pripravujú aj v parlamente.
V článku si prečítate:
- Akými nariadeniami v oblasti zábavnej pyrotechniky sa Ružomberok riadil doteraz
- V čom sú možné rezervy nových pravidiel
- Akým procesom prešla zmena zákona v Ružomberku
- Aké zmeny sa pripravujú na celoslovenskej úrovni
Celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky platil v Ružomberku aj doteraz. Výnimkou bol Silvester s presne vyhradenými hodinami (od 18:00 do 3:00). A oslavné akcie, ak mali usporiadatelia súhlas mesta.
Po novom dostali ohňostroje, delobuchy či svetlice úplnú stopku. Mestské zastupiteľstvo schválilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré bez výnimky zakazuje používanie zábavnej pyrotechniky.
Škodlivý vplyv na ľudí, zvieratá aj životné prostredie
Návrh na úplný zákaz predložil poslanec Michal Kubačka (nezaradený) ešte vo februári. Argumentoval najmä ohrozením zdravia, znečisteným životným prostredím aj škodlivým vplyvom na zvieratá.
„Používanie pyrotechniky je každoročne čoraz agresívnejšie a nebezpečnejšie. Okrem stresu prírode, zvýšenému ohrozeniu zdravia ľudí aj zvierat ostáva na území mesta a v okolí neuveriteľný neporiadok,“ odôvodňoval poslanec svoj návrh. Predaju ako takému podľa neho zabrániť nemôžu, ale aspoň týmto spôsobom chce eliminovať negatívne javy spojené s pyrotechnikou.
„Celoročný zákaz máme, ale, povedzme si úprimne, vôbec sa nedodržuje,“ doplnil s tým, petardy ľudia vyťahujú aj tri týždne pred oslavami Nového roka a minimálne aj týždeň po nich. Ako problematickú vníma aj dostupnosť pyrotechniky mládeži.
„Žijeme v 21. storočí, chcel by som obyvateľom ukázať, že sa vieme posunúť dopredu,“ uviedol Kubačka, ktorý je presvedčený, že oslavy významných udalostí je možné organizovať aj bez použitia pyrotechniky a ako alternatívy spomína svetelné šou či koncerty.
Ďalej dodal, že je podľa neho otázkou času, kedy bude podobný návrh smerovať aj do parlamentu a na Slovensku bude platiť všeobecný zákaz predaja pyrotechniky tak, ako už v niektorých európskych krajinách.
Doterajšie podmienky používania pyrotechnických výrobkov si mesto určilo v tzv. všeobecne záväznom nariadení – zjednodušene mestskom zákone – v roku 2016. To umožňovalo použitie pyrotechniky na území Ružomberka iba v spomínaných dvoch prípadoch. Poslanec Kubačka chcel v pléne presadiť takú zmenu VZN, aby bol zákaz bez výnimiek.
Vykonateľné v praxi?
Poslanec Juraj Burgan súhlasil, aby sa pyrotechnika nepoužívala. VZN však podľa neho nie je riešením problému. Pripomenul, že ľudia pravidlá porušovali aj doteraz.
Podstata podľa poslanca leží inde: „Treba ľudí vzdelávať, motivovať iným spôsobom, možnosti sú. Navrhujem, poďme o tom diskutovať, dajme to do komisie (pre životné prostredie, pozn. redakcie), navrhnime riešenia, odpozorujme, kde inde to je,“ povedal Burgan s tým, že za zmenu VZN zahlasuje, ale chce sa baviť o tom, ako ho aspoň čiastočne dodržiavať a vynucovať.
Burgan ako poslanec a zároveň predseda komisie pre životné prostredie tiež upozornil, že ide o typický bod, ktorý mali dostať na prerokovanie, ale nestalo sa tak.
„Touto zmenou VZN aspoň prinútime možno polovicu ľudí uvažovať nad tým a nerobiť to,“ reagoval Kubačka a dodal, že zákaz zaviedli aj v Bratislave. V hlavnom meste platí celoročný zákaz používania hlučnej zábavnej pyrotechniky vrátane Silvestra už od roku 2016. Výnimku majú len ohňostroje, ktoré sú v réžii profesionálnej firmy, a detská zábavná a scénická pyrotechnika.
Poslanec Martin Hromada (Za slušný Ružomberok) bol pripravený návrh podporiť, tiež však poznamenal, aby nariadenie „nebolo gesto, ale aby fungovalo aj v praxi.“ Prikláňal sa aj k tomu, aby pouvažovali nad preventívnymi opatreniami. Skeptický voči účinnosti úplného zákazu bol aj druhý viceprimátor Ján Bednárik (KDH). „My tomu nezabránime, pokiaľ vláda neprijme zákon na zákaz predaja pyrotechniky,“ povedal s tým, že nariadenie nebude fyzicky možné odkontrolovať. Pripustil, že osobne by bol za skrátenie času, počas ktorého je na Silvestra pyrotechnika povolená.
Kubačkov návrh napokon v pléne schválili takmer jednohlasne, dvaja poslanci sa zdržali. Tým však úplný zákaz používania pyrotechniky ešte nebol definítivne odsúhlasený. To nastalo až v marci.
Náčelník polície: VZN je bezzubé
Prípravu nového návrhu VZN dostal za úlohu náčelník Mestskej polície. Práve tá má kontrolovať dodržiavanie nariadenia.
Podľa požiadavky spracovali nové nariadenie s celoročným zákazom pyrotechniky, a to v kategóriách F2, F3, P1 a T1. Spadajú tu teda delobuchy, rakety, rímske sviece či amatérske ohňostroje. Detskej pyrotechniky ako prskaviek či konfiet sa nový mestský zákon netýka. Rovnako v ňom nie je zahrnutá ani kategória F4, ktorá predstavuje profesionálne ohňostroje.
Mestské zastupiteľstvo malo nový dokument odobriť na marcovom rokovaní. Poslanec Marián Gašaj (KDH) sa zaujímal, ako bude polícia realizovať vykonanie nariadenia. Za prínosnejšie považoval skôr obmedzenie predaja.
„Toto VZN je bezzubé. Svojím spôsobom je urobený všeobecný zákaz. Predtým to bolo dovolené nejakých sedem hodín. Sami dobre viete, že sa to jednoducho nedá skontrolovať. Budeme sa snažiť urobiť všetko preto a dáme si poradiť aj od vás, aby sme toto VZN vedeli napĺňať,“ reagoval policajný náčelník Ivan Stromko.
Ako uviedol, obvykle začínajú preventívne konať už od polovice decembra, obyvateľov sa snažia informovať o zákaze a obmedzeniach prostredníctvom médií. „Dá sa to urobiť asi len tak, že by sme nejakým spôsobom zakázali predaj, ale myslím, že ani to sa nedá,“ rozvíjal Stromko ďalej svoju odpoveď.
Prvý viceprimátor Michal Lazár (Klub primátora) sa pýtal na zmysel nariadenia, ktoré je nevymožiteľné. „Prijímame ho preto, aby sme vôbec nejaké mali VZN. V prípade, že mestská polícia prichytí človeka, ktorý by pred ňou hodil petardu a podobne, budeme ho vedieť pokutovať,“ odpovedal náčelník. Porušenie nariadenia bude človeka stáť 33 eur.
„Pre políciu je dobré mať niečo, o čo sa môže oprieť. Podporme to. Starí ľudia a malé deti veľmi trpia. Samozrejme, že polícia nebude všetko zaradom vymáhať, nemôže byť na všetkých miestach, ale tam, kde bude evidentné porušovanie, tak zasiahne,“ vyslovila sa v prospech upraveného VZN poslankyňa Mária Kramárová (Klub primátora). V závere napokon aj samotný policajný náčelník Ivan Stromko poslancom odporučil schválenie predloženého materiálu. A potrebná trojpätinová väčšina sa v zbore aj našla.
Stop pyrotechnike aj na národnej úrovni
Na Slovensku sa viaceré iniciatívy usilujú o zmenu súčasného stavu. Či už reguláciou, zákazom používania či obmedzením predaja pyrotechniky.
Zákaz voľného predaja zábavnej pyrotechniky žiada napr. Progresívne Slovensko. V petícii Stop nebezpečnej zábavnej pyrotechnike vyzývajú vládu na úpravu zákona, ktorý by sprístupnil pyrotechnické výrobky len odborne spôsobilým osobám.
„Ohňostroje a delobuchy majú zásadný negatívny vplyv na zdravie, zvieratá aj životné prostredie. Zverme pyrotechniku do rúk profesionálom a profesionálkam. Buďme ohľaduplní a naučme sa oslavovať bez zbytočného strachu, ničenia životného prostredia a nášho zdravia,“ odôvodňujú iniciátori výzvy europoslanec Martin Hojsík a environmentalistka Tamara Stohlová. Už v januári vyzbierali vyše 20-tisíc podpisov.
V téme nastal posun a je možné očakávať, že sa do zákona dostane aspoň nejaká forma obmedzenia používania aj predaja pyrotechniky. Pri Výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie pôsobí pracovná skupina, ktorá sa zaoberá touto témou.
Pracovná skupina sa podľa portálu Teraz.sk dohodla na vzájomnej spolupráci so Slovenskou asociáciou pyrotechnických firiem (SAPF) a odborníkmi na príprave legislatívnych návrhov. Zúčastnené strany spolu rokujú, aktuálne prebehli tri stretnutia.
„Momentálne pracujeme na návrhu zákona, ktorý by zásadne obmedzil škodlivý vplyv pyrotechniky na ľudí, zvieratá a životné prostredie,“ informoval v apríli Hojsík. Medzi hlavné body, ktoré by mala nová úprava obsahovať, podľa neho patrí:
Celoročný zákaz predaja a používania petárd ako najhlučnejšieho a najškodlivejšieho typu pyrotechniky. Zákaz používania ostatnej pyrotechniky v určitej vzdialenosti od zraniteľných miest ako sú útulky, ZOO, domovy dôchodcov, nemocnice či cintoríny. Zákaz predaja pyrotechniky v bežných obchodoch, kde predstavujú pre nakupujúcich potenciálne nebezpečenstvo.
Hojsík tiež avizoval, že na najbližšom stretnutí sa budú venovať tomu, ako zabezpečiť vymáhateľnosť pravidiel v tejto oblasti. „Každoročne v tomto smere zažívame hrubé porušovanie, niekedy s fatálnymi následkami,“ dodal na záver.
Titulná fotografia: pixabay.com