Stredoveké a novoveké dejiny Liptova. Tak znie názov novej expozície, ktorú môžu návštevníci vidieť od 29. júna.
Po približne 50 rokoch sa jedna z miestností Liptovského múzea vynoví. Kým donedávna by ste v nej našli predmety s pravekou tematikou, koncom júna sa v historickom období presúvame do stredoveku a novoveku.
O histórii, no v modernom duchu
Všade navôkol sa rozlieha tma. Svetelné lúče by ste našli len v presklenných vitrínach, ktoré strážia to najcennejšie bohatstvo Liptova. Vstupujeme do sveta stredovekých dejín, ktoré už na začiatku pripomína drevená palisáda, ale aj figuríny s replikami slovanských odevov.
Spoznávame artefakty z najstarších stredovekých dejín, mnohé archeologické nálezy, zbrane, brnenie, ale aj drobné mince – falzá, pečatidlá liptovských miest a dedín či unikátne kachlice z liptovských hradov i Svätej Mary. Najviac na nás zapôsobí dotykový stôl. Ponúka informácie, mapy, obrazy, ale aj kvíz.
,,Proces prípravy novej expozície začal ešte v priebehu minulého roka. Fond na podporu umenia zverejnil výzvu, do ktorej sme sa zapojili. Zorganizovali sme architektonickú súťaž, ktorej predsedom bol ružomberský architekt Vavrinec Kendera a komisia z troch návrhov vybrala víťazny,” začína rozprávať o realizácii modernej výstavy historik Liptovského múzea Rastislav Molda.
Novinkou sú teda nové presklenné vitríny, súčasťou ktorých sú aj osvetľujúce prvky. Návrh počítal s viacerými digitalizačnými prvkami ako televízne obrazovky či virtuálna realita. Tie by mohli pribudnúť časom, ak múzeum získa ďalšie finančné prostriedky. Expozíciu však podporil okrem fondu aj Žilinský samosprávny kraj či samotné múzeum, suma sa napokon vyšplhala na takmer 150-tisíc eur.
Kópie, meče, baníctvo aj stoličná správa
Počas prehliadky prechádzame stredovekom aj novovekom, každej téme je vyčlenená samostatná časť. Od Slovanov smerujú naše kroky k ,,hradológii“. Obzeráme brnenie, ostnaté kópie, rukavice, prilby aj drevený palcát. A hoci sú dnes ,,chrabrí rytieri” takmer podpultovým tovarom, jedného, úplne neškodného, by ste v Ružomberku predsa len našli.
Súčasťou výstavy sú aj ďalšie časti. V jednej môže návštevník uvidieť predmety, ktoré sa našli na liptovských hradoch, v inej zase mince – falzá.
,,Pôvodne sme chceli do tejto expozície zakomponovať aj poklad, ktorý sa nedávno našiel pri hrade Likava, no jemu sme vytvorili samostatnú miestnosť. Na Liptovskej Mare ale pôsobila falšovateľská dieľňa na mince, tak tu budú liptovské falzá,” prezrádza Molda.
Múzeum sa rozhodlo ukázať aj stoličnú zástavu, ktorá symbolicky oddeľuje stredovek s novovekom. ,,Zhodou okolností sme pred mesiacom získali grant na jej reštaurovanie, ale do otvorenie novej expozície pre náročnosť reštaurátorského zásahu nestihne byť zástava zreštaurovaná.“
Posúvame sa aj k časti venovanej zbojníctvu na Liptove, k predmetom viazaným na protihabsburské povstania či cirkevným dejinám, kde budú dominovať ornáty, knihy či kalichy.
Moderná výstava priblíži aj stoličnú správu na Liptove, baníctvo aj mestskú správu.
Moderné smart prvky
Okrem informácií si návštevník odnesie aj estetický zážitok. Na oknách budú zatemňovacie žalúzie, v miestnosti bude tma a nasvietené budú iba vitríny.
Najmodernejším prvkom je dotykový stôl. Ponúka sedem tematických okruhov: historické mapy Liptova, stredoveké listiny, erby zemianskych rodov Liptova, sakrálne umenie, knižnice liptovských zemanov, liptovský hrad či historické vojenstvo Liptova. Pre tých, ktorí by si chceli overiť svoje vedomosti, je k dispozícii aj kvíz.
Podľa historika Rastislava Moldu by však časom mohli pribudnúť aj ďalšie interaktívne prvky, napríklad veľká obrazovka s animáciou.
Na strope sú zásuvky, čo je na prvý pohľad dosť nelogické. Sú dve možnosti. Buď si budú môcť návštevníci nabíjať svoje telefóny,” zažartuje historik, no prezrádza aj druhú možnosť. ,,Alebo pribudne dataprojektor, na sklo nalepíme dotykovú fóliu a keď sa návštevník dotkne nejakého predmetu, zobrazí sa mu informácia alebo aj animácia, v prípade zbraní to môže byť napríklad spôsob nabitia,” dodáva.
Nová expozícia je snahou zamestnancov modernizovať expozície. Výstava bude slávnostne otvorená koncom júna a keďže je trvalá, súčasťou múzea bude niekoľko desiatok rokov.
Titulná fotografia: Nová expozícia v Liptovskom múzeu. Foto: Anna Zábojníková