Dráma Svetlonoc bodovala na medzinárodnom filmovom festivale vo Švajčiarsku. Jej dej sa odohráva v okolí Stankovian, kde mladá filmárka trávila prázdniny ešte ako dieťa.
Pravdepodobne ste už zachytili informáciu o úspechu slovenskej režisérky Terezy Nvotovej na prestížnom festivale vo švajčiarskom Locarne. Jej snímku Svetlonoc vyhlásili za najlepší film v súťažnej sekcii Súčasná kinematografia.
Koncom septembra si mysterióznu drámu budú môcť pozrieť v kinách aj slovenskí diváci. Tunajší obyvatelia navyše môžu spoznať aj konkrétne lokality, v ktorých sa nakrúcalo. A niektorí sa na plátne aj uvidia.
V Stankovanoch prázdninovala ako dieťa
Tvorcovia zasadili dej do prostrieda malej dedinky v slovenských horách. Pri nakrúcaní padla voľba na Veľkú Fatru. Konkrétne na obec Stankovany a priľahlé lesy a lúky. Pár záberov vzniklo aj v Slovenskom raji.
Tieto oblasti mladá filmárka dôverne pozná už od detstva. „Môj otec tu odkúpil storočnú drevenicu. Ako dieťa som tam chodievala na prázdniny,“ uvádza Nvotová na margo výberu lokality, v ktorej padla prvá klapka 4. augusta 2020.
Spomínaná chata sa nachádza v niekdajšej podhorskej osade Federovo nad Stankovanmi. Zachovala sa ako posledná. Vlastní ju otec režisérky Juraj Nvota, ktorý patrí k tzv. dreveničiarom – ochranárom, usilujúcim sa už od socializmu o záchranu tradičnej ľudovej architektúry.
V storočnej dreveničke a v okolí Veľkej Fatry sa vo filme odohráva príbeh tridsiatničky Šarloty. Tá sa po rokoch vracia do rodnej dediny, odkiaľ pred rokmi za nejasných okolností utiekla. Jej návrat vzbudí v miestnych podozrenie, počas celej doby ju považovali za mŕtvu. Šarlota chce zistiť pravdu o záhadnom zmiznutí jej sestry, pri pátraní po odpovediach je však konfrontovaná dedinčanmi, ktorí ju postupne budú obviňovať z bosorástva a vraždy.
Mystická dráma upozorňuje na spoločenské problémy
Nvotová debutovala celovečerným filmom Špina. Chcela ním poukázať na takmer nefunkčný systém ochrany a práv obetí znásilnenia. Aj svojím druhým celovečerným titulom upozorňuje na spoločenské problémy.
„Film hovorí o cene slobody a odvahe odmietnuť konvenčnú cestu. Poukazuje na problémy dnešného sveta, akými sú diskriminácia, poverčivosť či xenofóbia,“ opisujú film samotní tvorcovia.
Ďalšiu rovinu drámy približuje režisérka. „Týmto filmom sa snažíme búrať stereotypy, ktoré ženy splošťujú na rodičky, manželky či matky, čo sa majú starať o domácnosť, a ak túžia po inom živote, sú považované za sebecké kariéristky či podivínky,“ uvádza s tým, že jej úmyslom nebolo mravne poučovať, podstatu chcela podať pútavou formou. Diváci sa tak môžu tešiť na drámu s hororovou zápletkou. Tvorcovia tiež pracovali v prvkami magického realizmu, ktorý má korene v slovenskom folklóre a pohanstve.
Obsahová linka ako aj filmové spracovanie oslovilo medzinárodnú porotu v spomínanom festivale v švajčiarskom Locerne, kde Svetlonoc získal ocenenie Zlatý leopard za najlepší film v sekcii Súčasná kinematografia.
„Porota jej udelila cenu za „odvážnu víziu, ktorá otvára ťažké témy mizogýnie a poverčivosti v dnešnej spoločnosti, a za celkové filmové uchopenie,“ píše portál Teraz.sk. Ako zdôrazňuje režisérka, za posledných dvadsať rokov sa na tento prestížny festival dostali slovenské tituly iba dvakrát.
V hlavnej úlohe Šarloty účinkuje Natália Germani, ďalšiu hlavnú hrdinku stvárni Eva Mores. Vo vedľajších postavách sa predstavia Marek Geišberg, Jana Oľhová, Noel Czuczor, Robert Jakab či Petra Vajdová. Do komparzu a menších úloh obsadili aj miestnych, dovedna približne dvesto. Ešte pred natáčaním ich v obci hľadala castingová agentúra.
Podľa našich informácií sa objavia napr. v scéne oslavy svätojánskej noci, ktorá sa každoročne v Stankovanoch oslavuje. Tvorcovia ju preniesli aj do scenára, pričom ju chceli nakrútiť autenticky aj s účasťou miestnych.
Svetlonoc je po Špine druhý celovečerný hraný film režisérky Terezy Nvotovej a scenáristky Barbory Námerovej. Štáb má medzinárodné zloženie – za kamerou stál americký kameraman čilského pôvodu Federico Cesca, strihač niekoľkonásobný držiteľ českých levov Pavel Hrdlička, hudbu komponoval francúzsky skladateľ Robin Coudert. Film vznikol v koprodukcii slovenskej spoločnosti BFILM, českej spoločnosti moloko film a francúzskej Silvera Productions. Realizáciu filmu finančne podporili český Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, fond Rady Európy Eurimages a Literárny fond.
Titulná fotografia: Režisérka Tereza Nvotová v prvý deň nakrúcania filmu Svetlonoc. Zdroj: fb stránka Svetlonoc/Nightsiren