Komunálne a župné voľby, ktoré dostali názov spojené, majú niekoľko noviniek, ale aj faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výsledky volieb.
Cez deň hlasovanie, v noci spracovanie výsledkov. Už o niekoľko hodín sa v Ružomberku otvoria v 11 volebných obvodoch volebné miestnosti. Ružomberčania si zvolia nového primátora, mestských poslancov, krúžkovať budú aj župana či krajských poslancov. Prvýkrát v histórii Slovenska tak ide o spojenie dvoch volieb – do orgánov samospráv a orgánov samosprávnych krajov.
Spracovanie výsledkov sa zastaví na 70 minút
Úloha zabezpečiť sumarizáciu výsledkov volieb je v rukách štatistického úradu. Prvýkrát pôjde o súbežné spracovanie dvoch rozdielnych typov volieb a to komunálnych volieb (volieb do orgánov samosprávy) a župných volieb (volieb do orgánov samosprávnych krajov). Každý volič môže voliť len na mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.
V komunálnych voľbách si v sobotu zvolia obyvatelia ružomberského okresu starostov všetkých 24 obcí, primátora a poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. V župných voľbách zase predsedu kraja a krajských poslancov. Spomedzi kandidátov z celého kraja bude mať Ružomberok 5-členné zastúpenie.
Rovnako prvýkrát sa celý priebeh sumarizácie výsledkov volieb zrealizuje pre všetky volebné komisie povinne elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS).
,,Tento systém poskytuje komplexné elektronické služby na prípravu, zber a spracovanie výsledkov volieb, ako aj pre prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov pre všetky typy volieb a referendum,” informuje štatistický úrad.
Spočítanie a sumarizácia hlasov a celkových výsledkov volieb sa po prvýkrát konajú počas zmeny letného času na zimný. Posun času o jednu hodinu späť bude mať vplyv na priebeh volebnej noci. Spracovanie výsledkov sa preto zastaví na 70 minút a to od 2.55 pred zmenou času do 3.05 času po zmene.
„Počas tejto doby nebude možné prijímanie a spracovanie volebných zápisníc v systéme IVIS. Volebné komisie však budú pracovať bez obmedzia,” uviedol Peter Peťko, predseda Štatistického úradu SR. Úrad tiež dodáva, že opatrenie bolo prijaté s cieľom, aby nedošlo k narušeniu kontinuity a priebehu spracovania či zverejňovaných výsledkov volieb.
Sviatky, odporúčaný respirátor, dve schránky
Ovplyvniť výsledky volieb môžu dve obálky a štyri hlasovacie lístky. V dvoch najväčších slovenských mestách, v Bratislave a v Košiciach ich dokonca volič vyfasuje šesť. V posledných komunálnych voľbách, keď sa všetky lístky dávali do jednej obálky a tá sa hádzala do jednej schránky, bolo podľa denníka Sme 60- tisíc neplatných hlasov. Pri spojených voľbách ich preto môže byť viac. Pomôcť však môže farebné odlíšenie. Komunálne voľby budú mať bielu a župné modrú farbu. Odlíšené budú nielen obálky, ale aj schránky.
Volebnú účasť môže zase ovplyvniť predsviatočný ,,dušičkovský” čas. O dátume spojených volieb rozhodol predseda parlamentu Boris Kollár. Najskôr však tvrdil, že voľby by sa nemali konať 29. októbra práve kvôli tomu, že veľa ľudí bude chcieť ísť na hroby, ktoré majú aj mimo svojich bydlísk a tak budú rozcestovaní. Zákon vtedy umožňoval predpísať voľby len na predsviatočný víkend, preto bola schválená novela, ktorá určila, aby sa voľby mohli konať aj 22. októbra. Len týždeň na to Kollár otočil. Svoje rozhodnutie vysvetlil, že práve na Dušičky veľa ľudí cestuje domov na hroby a bolo by možné, že dva víkendy po sebe by už neprišli. Podľa štatistického úradu ale mnohí vycestujú na miesta, kde voliť nemôžu. Odhadol to celkovo na 165-tisíc ľudí.
V Ružomberku prišlo najviac voličov k urnám v roku 1990. K takmer podobnej účasti sa obyvatelia priblížili až v roku 2018, keď sa účasť vyšplhala na 49,4 percent.
Situáciu môže skomplikovať aj covid. Ak má totiž volič pozitívny test a nariadenu päťdňovú karanténu, vo volebnej miestnosti hlasovať nemôže. Môže však voliť doma. Teda, ak o to požiadal do piatka 28. októbra do 12 hodiny. Na základe toho k nemu príde špeciálna komisia aj s volebnou urnou.
Hlavný hygienik Ján Mikas dokonca pár dní pred voľbami odporučil, aby prišli voliči do volebnej miestnosti s prekrytými dýchacími cestami, najlepšie respirátorom. Nemali by zabudnúť na dezinfekciu a odporučil aj vlastné písacie potreby.
Podľa neziskovej organizácie Transparency International Slovensko by sa mali optimálne občania na spravovaní vecí verejných podieľať nielen raz za štyri roky počas volieb.
,,Mali by to robiť kontinuálne či už formou verejnej kontroly alebo aktívnej účasti pri rozhodovaní, napríklad pripomienkovaním návrhov či zúčastňovaním sa na rokovaniach orgánov samosprávy. Prístup k transparentnosti a zapájaniu ľudí do rozhodovania sa pritom môže od mesta k mestu výrazne líšiť, a je preto dôležité, aký prístup majú k tejto téme volení predstavitelia samosprávy či vedúci pracovníci radnice,” povedal pre náš portál riaditeľ Transparency Michal Piško.
Zdroj: Štatistický úrad
Titulná fotografia: Mesto Trenčín/Facebook