Kniha s názvom Salaš bude v predaji na sklonku roka. Nejde však o prvotinu. Lokálni nadšenci stoja aj za vznikom Kultúrno-historického sprievodcu po Dolnom Liptove.
Ján Gejdoš je grafický dizajnér, ilustrátor a maliar, Adriana Pacigová zase kreatívna duša, spisovateľka, kunsthistorička a mama dvoch drobcov. Obaja sa poznajú od detstva a chodili spolu aj na Školu úžitkového výtvarníctva v Ružomberku.
Kým Ján ostal pracovať ako grafik na voľnej nohe v Komjatnej, Adriana študovala dejiny umenia v Bratislave, kde sa napokon aj usadila. V súčasnosti je síce na materskej dovolenke, vo fachu však ostala, pracuje na pamiatkovom úrade.
Kniha, ktorej príbeh vytvoríte sami
Nápad vytvoriť detskú knihu sa zrodil v myšlienkach Adriany pri druhom dieťati, ktoré v tom čase kočíkovala.
,,Len tak mi to napadlo. Mám malé deti, teda aj veľa detských kníh. Všimla som si, že deti majú radi obrázkové knižky, hlavne tie veľkoformátové, kde je veľa obrázkov a oni si môžu príbeh vytvárať sami,“ začína rozprávať Adriana. Všimla si tiež, že skoro všetky sú zahraničné, a tak si povedala, že by bolo dobré tento trend zmeniť.
,,Už na predchádzajúcej knihe som spolupracovala s Jančim, oslovila som ho opäť a vznikla ďalšia spolupráca.“
Na knihe Salaš pracovali v priebehu tohto roka. Má päť dvojstrán vo veľkosti formátu takmer A3. Ústredným motívom sa stala téma salaša, teda prostredia, ktoré je obom blízke.
,,Mne možno nie až tak ako Adriane, ale stretávam sa s tým, jeden zo švagrov je pastier, navyše obaja sme z prostredia, ktoré je späté s tradíciami či kultúrou,“ vysvetľuje Ján.
,,Ja mám veľmi rada folklór a ľudovú kultúru, dokonca aj svadbu som mala v kroji,“ hovorí s úsmevom Adriana.
V knižke by ste však text našli len zriedka. Hlavným rozprávačom sú deti a ich rodičia. Kniha prináša niekoľko príbehov zo salaša. Deti spoznajú baču, honelníka, drotára, pastierku hús či iné postavy.
,,Do knihy sme na každú dvojstranu vložili aj krátku básničku, ktorá končí otázkou, hádankou. Ak teda rodič nemá fantáziu čítať obrázky, čo skutočne nie každý vie, tak ho báseň ťahá celým príbehom,“ opisuje knihu jej autorka.
O ilustrácie sa postaral Ján. ,,Hľadali sme reálne podklady, ako má vyzerať bača, honelník a ostatní. Vyberali sme podľa toho, čo sa nám páčilo. Nie je to, samozrejme, úplne historicky podložené, navyše je to kniha pre deti. Základné prvky ako bača a jeho opasok, drotár a kapsa sme zachovali,“ hovorí Ján Gejdoš.
A keďže knižka vznikla v priestore medzi Komjatnou a Bratislavou, v súčinnosti s telefonickými rozhovormi či dátovými prenosmi súborov, dvojica si dala príznačný názov tandemu Spoza stola. V týchto dňoch by sme jej vznik mohli podporiť aj finančne na crowdfundingovej platforme.
Sprievodca Liptovom
Knižná chémia zafungovala už v minulosti, keď v roku 2020 vznikol Kultúrno-historický sprievodca po Dolnom Liptove.
,,Bola to moja magisterská práca. Potom, po skončení školy, som sledovala granty, rôzne súťaže a výzvy. Snažila som sa svoju študentkú prácu nejak zúročiť. Napokon výzva ministerstva kultúry mi úplne zapasovala do kontextu mojej práce. Prácu som upravila a napasovala do výzvy. Zadarilo sa a dostala som grant,“ hovorí Adriana a dodáva, že o grafickú podobu sa postaral Ján Gejdoš, autorom fotografií bol Jaroslav Mäsiar.
Knižka je skôr určená pre sprievodcu alebo učiteľa. ,,Pamiatky sú radené podľa historických období. Chcela som tým ukázať, že všetky časové obdobia vieme sledovať aj tu na malom priestore.“
Okrem informácií o pamiatkach v knihe nájdete aj piktogramy. ,,Tie sú vysvetlené hneď na prvej strane. Zobrazujú to, či sa k pamiatke dostanete napríklad na bicykli alebo autom či pešo a nechýbajú ani súradnice GPS či informácia o turistickej náročnosti,“ vysvetľuje Ján, ktorý sa s grafickou stránkou doslova vyhral.
Knižka obsahuje množstvo pamiatok, miest a zaujímavosti, ktoré sa nachádzajú na 300 stranách. ,,Myslím si, že Ružomberku a okoliu ani nie je venovaný taký sprievodca. Obsahuje nielen informácie, ale aj súvislosti. Napríklad v Stankovanoch a v Černovej sú podobné kostoly od rovnakého architekta, človek ich môže vidieť z jedného miesta oba, to bežne nikoho nenapadne. V tejto knižke sú radené za sebou, chceli sme na to upozorniť,“ vysvetľuje Adriana.
Titulná fotografia: Ján a Adriana so svojou prvou knihou. Foto: Anna Zábojníková