Na takéto weby z Blízkeho východu sa veľmi nechodí, keď súčasné správy z bojísk na východnej Ukrajine majú v slovenskom mejnstríme prednosť pred inými udalosťami a všetko to ostatné najmä s pertraktovanou energetickej krízou, ktorá všetko prekryje . Po tom, čo v sýrskom Aleppe bombardovanom za pomoci Putinovho režimu ruskými stíhačkami a bombardérmi pred Vianocami 2015 vypomáhajúcimi Basharovi al Assadovi ničiť civilné štvrte mesta, prišli na rad aj iné. To, že spadla v Aleppe päťposchodová budova stavaná bez povolenia so šetrením na cemente až tak neprekvapuje. Onedlho potom aj správa, že izraelské rakety nedávno bombardovali medzinárodné letisko v Aleppe, kde sa čakal prílet iránskeho lietadla a zrejme aj s materiálnou pomocou iránskeho Hizbolláhu. Posledná správa hovorí o drogách do ktorých sú údajne cez vyššie postavené armádne a policajné inštitúcie zapletení aj príslušníci s prezidentským priezviskom Assad.
V spomienke na Damašk a služobku 1988 si vybavujem v mysli mladých asi 12-ročných obchodníkov s alkoholom so značkou Johnnie Walker. S nemenovaným spolupracovníkom sme si obidvaja kúpili litrovku toho hnedastého moku, ktorý ste bežne v sýrskych legálnych obchodoch nekúpili. Do odletu z Damašku do Prahy nám chýbalo ani nie 8 hodín. Alkohol v moslimskej krajine S.A.R. vtedy až tak neletel a mal byť tabu, aj keď sme si občas otvorili fľašové aleppské pivo Al-Chark. No šikovní a podvodní mládenci predávajúci bez licencie, ktorých občas naháňala Assadova (vtedy ešte Hafízova) polícia po väčších mestách a všetko im počas pouličných razií zhabala, nám prešli cez rozum. Nevedno koľko sýrskych libier sme zaplatili za Johnnieho z dvojitým vé , no prišli sme na to až doma, keď sme fľaše otvorili a ochutnali a naliali si sýrsky čaj.
Vtedy pred tridsiatimi rokmi silnejšia sýrska prohibícia proti alkoholu a drogám , no o to viac prekvapujúca pondelňajšia webová správa zo Syrian Observer-u. Takže nie už len bývalý korupčný Karzaiov Afganistan bojujúci so západnými koaličnými vojskami proti Talibanu a jeho tisíckam makových polí, ale aj Sýria, aspoň v tejto malej správe . Avšak v opačnom garde tentoraz s investigatívnymi správami naznačujúcimi, že v 15-tich veľkých fabrikách v Sýrii sa vyrába droga Captagon, ku ktorej pričuchli údajne aj východosýrski bojovníci ISILu.
Deň pred vydanou správou, t.j. v nedeľu jedenásteho septembra mal vybuchnúť na ceste medzi Homsom a Tartouzom (prístavné mesto v Sýrii) automobil značky Pick-up prevážajúci narkotiká 3 miliónov captagonových tabletiek a 2 ton hašišu. Podľa správy zo Sýrskeho pozorovateľa vraj sýrsky obchod s drogami prekvitá cez ľudí ,ktorí vraj majú zväzky s rodinou Bashara al Assada. Spomínajú sa pašerácke cesty a zásielky z prístavnej sýrskej Latakie ktorých obsah zadržali v Líbyi, v talianskych, gréckych a rumunských prístavoch.
Drogy sú distribuované cez štátne inštitúcie, ktoré sú uvedené v príspevku, kde sú spomenuté aj iránske revolučné gardy, Hizbolláh a dokonca aj Wagnerova skupina. Posledne menovaná je známa aj v súvislosti s vojenskou intervenciou Ruska na Ukrajine . Záver príspevku v angličtine pripája k priezvisku Assad najpozoruhodnejšie osoby ako Maher al Assad, Wassim Badie al Assad, Samer al Assad a Muhammad Shalish.
Assadov režim spolupracujúci v rokoch 2004 a 2007 pri stavbe jadrového reaktora Al Kibar s režimom Severnej Kórey na severovýchode Sýrie medzi Rakkou a Deir Ez Zoirom ,ktorý v septembri 2007 jedným náletom zničili izraelské stíhačky zápasí odvtedy s vážnymi hospodárskymi problémami.
V čase písania tohto blogu sýrske ministerstvo zdravotníctva cez Syrian Observer ohlasuje 53 potvrdených prípadov cholery. V Aleppe je ich 22, v El Hassakehu 13, v Deir ez Zoire 10, v Latakii 6 a v Damašku 2.