Obyvatelia sú znepokojení najnovším projektom, ktorý chce obnoviť obchodné centrum a v starej časti kaštieľa umiestniť byty. Žiadajú komplexnú obnovu pamiatky.
Obyvatelia Ružomberka i jeho okolia, ako aj širšia kultúrna verejnosť sú už dve desaťročia traumatizovaní stavom kaštieľa sv. Žofie, jednej z najvýznamnejších pamiatok v regióne. Zachrániť ho pritom chceli všetci ponovembroví primátori Ružomberka. Ostalo len pri sľuboch.
V súkromných rukách
Ružomberská samospráva v roku 2002 kaštieľ predala súkromnému subjektu, ktorý jednu časť zbúral a na jej mieste vybudoval priestor pre hypermarket Hypernova.
„Po mnohoročnom úsilí mesto našlo spôsob čiastočnej rekonštrukcie kaštieľa, ktorý spočíva v jeho využití na obchodno-podnikateľskú činnosť. Je schválené územné rozhodnutie projektu, ktorým by sa dosiahli dva ciele – záchrana zdevastovaného kaštieľa v primeranej miere a vybudovanie obchodného centra,“ písal v júni 2001 vtedajší primátor Juraj Čech v mimoriadnom vydaní Ružomberského hlasu.
Dôvodom predaja bola skutočnosť, že rekonštrukcia v réžii mesta bola nereálna. Podľa Čecha by si vyžadovala približne 300 miliónov korún.
Pohľad na kaštieľ v minulosti. (Foto: zofia.sk)
(zofia.sk)
,,Namiesto toho, aby sa našlo dostatok vôle a prostriedkov na dôstojnú rekonštrukciu, mesto kaštieľ predalo. Súkromný vlastník časť zbúral a postavil obchod, čo je vzhľadom na status kaštieľa ako národnej kultúrnej pamiatky nepochopiteľné,” píše sa v liste prezidentke, ktorí jej adresovali ružomberskí architekti, advokáti, historici, ale aj širšia odborná verejnosť.
Dodržaný nebol ani prísľub o tom, že druhú časť kaštieľa bude využívať verejnost. Od tých čias sa ružomberský kaštieľ sv. Žofie podľa signatárov dostal do frazeológie ako príklad barbarskej devastácie významnej kultúrnej pamiatky.
Postavia luxusné byty
Kaštieľ v roku 2015 po odchode spoločnosti AHOLD zmenil vlastníka, ktorý posledný rok predstavil vlastný projekt vybudovania luxusných bytov v kombinácií s rekonštrukciou obchodného centra. Oba objekty, aj kaštieľ aj obchodné centrum, patria od začiatku tohto roka firmám v portfóliu finančnej skupiny J&T. Budovu bývalej Hypernovy a pozemky pod ňou vlastní MG DEVELOPMENT EPSILON a.s a Kaštieľ sv. Žofie FORESPO NR a.s.
,,Súčasný vlastník stavby začal s rekonštrukciou bývalej Hypernovy, zvyšnú časť kaštieľa chce prestavať na byty v štýle, ktorý obsahovo popiera charakter renesančnej stavby a jej prístupnosti pre verejnosť. Tým by došlo k definitívnemu zániku kaštieľa a nezhojiteľnej rane na duši obyvateľov nášho regiónu,” píše sa v liste prezidentke, ktorí jej adresovali Ružomberčania.
Otvorený list prezidentke neposlali len Ružomberčania, ale aj investor zastrešujúci realizáciu projektu, ktorým je 365 Bank, tiež patriaca pod portfólio J&T.
Vizualizácia obchodného centra. (Zdroj: mtr.sk)
Návrh bytovky. (Foto: zofia.sk)
,,Obnova kaštieľa vrátane historických bytov je v súlade s platným územným plánom mesta Ružomberok. So zameraním súhlasil hlavný architekt mesta ( rozhodnutie zo dňa 27.3. 2023) a Krajský pamiatkový úrad ( rozhodnutie zo dňa 20.1.2023). Ten rozhodol, že navrhovaný zámer obnovy pamiatky je z hľadiska záujmov chránených pamiatkovým zákonom prípustný. Práve na základe diskusií s relevantnými inštitáciami sme samotný plán obnovy kultúrnej pamiatky pripravili,“ opisuje situáciu investor.
Hovorí tiež, že oslovili mesto aj ministerstvo kultúry ohľadne prednostného práva na odkúpenie tohto objektu za symbolickú cenu.
,,Uvedomujúc si citlivosť celej situácie, boli sme ochotní vzdať sa tohto objektu a rozhodnutie o jeho ďalšom smerovaní prenechať týmto subjektom. Tie však ponuku neprijali,“ vysvetľuje investor, ktorým je 365 bank.
Napriek skeptickému názoru verejnosti a zatiaľ neprejavenej ochote mesta túto situáciu riešiť sa s týmto stavom obyvatelia Ružomberka nechcú zmieriť. Sú presvedčení, že spoluprácou súkromného a verejného sektora je možné kaštieľ zachrániť a dostať do pôvodnej podoby. Spracovali aj vizualizáciu, ako by kaštieľ vyzeral, keby sa zrekonštruuje.
,,Peniaze na kúpu a obnovu kaštieľa nemáme, ale pri ochote orgánov územnej samosprávy a štátu, podnikateľského i tretieho sektora by bolo možné kaštieľ odkúpiť, obnoviť a zmysluplne využívať. Rešpektujeme vlastnícke právo súčasného vlastníka stavby, ale myslíme si, že by mu mesto v spolupráci so štátom mohlo ponúknuť iný vhodný objekt, kde by mohol svoj podnikateľský zámer realizovať bez toho, aby došlo k zničeniu národnej kultúrnej pamiatky,” ponúkli návrh signatári.
Signatári sa preto obrátili na prezidentku, či by sa práve s jej pomocou podarilo dospieť k urýchlenému riešeniu, vhodnému tak pre vlastníka kaštieľa, ako aj zachraňujúcim kultúrne dedičstvo Slovenskej republiky.
Medzi signatármi listu sú architekti Martin Bišťan, Vavrinec Kendera, Richard Kalmár, historici Rastislav Molda a Peter Dvorský, krajinár Peter Jančura, či advokáti Ján Bartánus a Peter Svrček.
Kompletný článok pripravujeme
Titulná fotografia: Návrh rekonštrukcie historickej budovy kaštieľa. Zdroj: zofia.sk