Ružomberčan Marek Homza si prvým miestom na domácich majstrovstvách zabezpečil postup na svetový šampionát, ktorý sa bude konať v septembri v Holandsku.
Kým prvé sekundy v saune sú pre každého príjemným odreagovaním, pribúdajúce minúty a kropaje potu stekajúce po celom tele skôr preverujú našu neoblomnosť. Oveľa pohodlnejším typom sauny sú saunové rituály.
A hoci ešte nie sú na Slovensku až taký známy pojem ako v zahraničí, svoje zastúpenie majú aj u nás. Saunovú kultúru posúva medzi ľudí aj Ružomberčan Marek Homza. A nielen to. Koncom mája sa stal majstrom Slovenska v saunových rituáloch a svoje predstavenie ukáže aj na svetovom šampionáte v Holandsku.
Príbeh s ponaučením
Majstrovstvá Slovenska sa aj tento rok konali v Bešeňovej. Môže za to najmä skutočnosť, že práve na Liptove sa nachádza najväčšia sauna na Slovensku s kapacitou sto osôb. Marek začal s prípravou približne mesiac pred začiatkom. Keďže k pracovným povinnostiam sa po novom pridali aj rodičovské, zúčastniť sa trojdňového podujatia ešte zvažoval.
,,Neskôr som sa dozvedel, že bude v Bešeňovej ešte aj medzinárodné kolo play off, ktoré je poslednou šancou dostať sa na majstrovstvá sveta, vtedy bolo rozhodnuté,” začína vysvetľovať mladý Ružomberčan.
Základom saunového divadla je príbeh. Marek si ako rekvizitu zvolil piano. Prispel k tomu aj fakt, že na ňom vie aj čo-to zahrať. Ako však dostať klavír do sauny? ,,Celé piano som rozobral a poskladal som ako rekvizitu iba skelet. Doniesol som si tam iba detský klavír, na ktorom som napokon aj zahral,” hovorí o najnáročnejšej časti príbehu.
Počas saunového divadla stvárnil muža, ktorý sa prihlásil na talentovú šou, no neuspel. Musel sa preto vrátiť do práce, ktorú nemal rád. Robiť ju však musel. ,,Prezentoval som sa ako barman a cez barmanské rekvizity som polieval piecku. Potom som v bare našiel lístok s nápisom ,,Nasleduj svoje sny”, začal som sa opäť zaujímať o klavír. Na konci príbehu som ukázal svoju budúcnosť. Stal som sa najlepším klavíristom na svete. V pozadí bolo zároveň počuť hlas Morgana Freemana, ako hovorí o snoch, o tom, aké máme počúvať hlasy a čo máme nasledovať,” predstavuje svoj príbeh s názvom Musical Transpozition.
Zároveň hovorí, že najťažšie je nájsť príbehu aj dobrú hudbu, aby bolo celé predstavenie chytľavé aj pre ľudí, pretože odborná porota hodnotí aj emócie v saune, potlesk aj emócie.
Jedno saunové predstavenie by malo trvať maximálne 15 a minimálne 11 minút. Aj to je jedna z podmienok, ktoré hodnotí odborná porota. Tento rok ju tvorilo šesť členov, z toho troch ešte Marek stretne na majstrovstvách sveta.
,,Porota udeľuje body za stupňovanie tepla, distribúciu tepla s uterákom či techniku práce s uterákom, rôzne prehadzovačky popod nohy, arómy, atmosféru či kreativitu príbehu. V tímových rituáloch aj tímového ducha,” približuje Ružomberčan.
Ak by ste si predstavili stôl, za ním šesť ľudí, ktorí si svoje postrehy a dojmy zapisujú na papier, boli by ste na omyle. Porotcovia prišli do sauny v plachtách.
Vstupenka do Holandska
Majstrovstiev Slovenska sa zúčastnilo desať jednotlivcov a tri tímy po dvoch členov. V súťaži jednotlivcov si Marek vybojoval prvé miesto, za tímy si odniesol spoločne s Matejom Brtkom tretie. Súťaž sa konala v Bešeňovej a trvala tri dni.
,,Bolo to dosť náročné, ale súťaž je dobre zorganizovaná, pretože aj porotcovia musia mať nejaký priestor na regeneráciu. Každú noc bolo v priemere päť rituálov. Začali sme o 21. hodine a skončili o druhej ráno,” približuje domáce majstrovstvá Marek Homza a priznáva, že podujatie bolo náročné aj pre súťažiacich.
,,Cez deň sme síce mohli dospať, ale za denného svetla je to ťažšie a funguje, samozrejme, aj stres. Vnímal som to aj ako vzdelávací pobyt a stretnutie dôležité na inšpiráciu.“
Majstrovstvá sveta sa budú konať v prvej polovici septembra v holandskom meste Bussloo. Práve tam aktuálne prebiehajú stavebné práce, pretože budujú jednu z najväčších sáun na svete. Aktuálne má kapacitu 280 ľudí.
,,Vo welness centre, kde bude šampionát, majú bazén so slanou vodou. Strop je vyrobený z kameňa, pričom v strede je diera. Slnečné lúče idú zhora do bazéna. Spustili odtiaľ aj liany, človek má potom naozaj pocit ako z Avataru. Je to úplne iný level, ako sme my Slováci zvyknutí.”
Majstrovstiev sveta sa zúčastní 30 reprezentantov z rôznych krajín sveta. Po prvýkrát bude mať svoje zastúpenie aj Japonsko.
,,Odprezentujem ten istý rituál, ale prispôsobím ho saune v Holandsku. Je tam pódium, veľký priestor na rekvizity, veľká obrazovka, kde si viem dopomáhať animáciami, bude to možno pre mňa aj ľahšie, že nemusím toľko vecí brať so sebou, aj keď piano dosť zaberie dosť miesta.”
Benefity pre zdravie
Kolískou saunovania boli najmä pobalstké krajiny, kde sa využívali brezové či dubové vetvičky. Uteráky pridali Nemci, Holanďania či Taliani, pretože postavili veľkokapacitné sauny a chceli do nich prilákať ľudí.
,,Zo začiatku to ale nevyzeralo ako môžeme vidieť dnes. Najskôr to bola syntetická aróma, vírenie vzduchu pripomínalo prášenie kobercov, teraz je to elegantné,” zdôrazňuje Marek a dodáva, že aj záujem o saunovanie je na Slovensku o niečo väčší ako pred pár rokmi. Videl to najmä na nedávnych majstrovstvách, keď sa veľa ľudí nezmestilo na program do sauny.
Benefity zážitkového saunovania, znásobujú efekt klasického saunovania, tepla či aróm. Na divadelných ide skôr o šou, ale saunové rituály sú rôzne a každý má svoj benefit.
,,Podstatou je to, aby klient nevnímal až tak teplo, ale cez divadlo sa dokázať saunovať desať minút bez toho, aby sa cítil nekomfortne. Saunový rituál je práve o tom, že sa mieša horúci vzduch v saune, čo sa drží v hornej časti sauny s chladným, ktorý je dole. Keť ho sauner premieša, teplo v saune vplýva rovnomerne na klienta,” vysvetľuje princíp saunového rituálu Marek Homza.
U mnohých sa saunovanie spája najmä v zime, čo prispieva k budovaniu imunity. Ružomberčan však vysvetľuje, že je dôležitá pravidelnosť a saunovanie je preto vhodné aj v lete. Ak ľudia chodievajú častejšie v teplom období do sauny, aj horúčavy sú pre ich organizmus znesiteľnejšie.
Marek má za sebou aj štyri kurzy. ,,Najlepší bol ten, keď ma školil lektor z Malajzie aromaterapiu, ostatné kurzy sú aj vykurovadlá, saunová aromaterapia či muzikoterapia. V tomto čase prebieha školenie s africkou tematikou. Ide aj o spojenie viacerých typov aróm aj vykurovadiel, klient má úplne iný zážitok, chcem sa prihlásiť aj na to.”
Zároveň prezrádza, že kurz vykurovadla využíva aj doma. ,,Nemám rád, keď sa na balkónoch fajčí. Keď si počas leta chceme posedieť s priateľkou na balkóne, tak viem prebiť ten tabakový dym vykurovadlami,” hovorí s úsmevom Marek.
Titulná fotografia: Marek Homza na majstrovstvách Slovenska v Bešeňovej. Foto: Facebook/Bešeňová