Dvojciferné tučnejšie číslo hovorí, že už dlhé roky tento maratón fotografie úspešne pokračuje. Netreba skúmať koľko Fotosalónov STROM bolo uskutočnených v Ružomberku. V meste nielen papiera, turizmu ale i fotografie. Našinec holdujúci fotografii už dávnejšie postrehol, že nestori fotografického umenia si dávajú dostaveníčko častejšie v Liptovskom múzeu. Na výstavách nepropagujú len svojich domácich fotografov. Priestor v zreštaurovaných múroch múzea ( už s výťahom ) dostal opäť medzinárodný 37. ročník , ktorý v sobotu 7.mája t.r., otvoril predseda Zväzu slovenských fotografov Ľubomír Schmida.
Tí ktorí výstavu navštívili v deň jej otvorenia – vernisáži , mohli obdržať dokumentačné materiály so štyridsať stranovým textom informácií a fotografických diel autorov s ich oceneniami. Taktiež s príhovorom Vladimíra Škutu ako člena poroty MZSF a AZSF k priateľom dobrej fotografie doplnenej dôležitými štatistickými údajmi a CD platňou 37. Fotosalónu Strom v plastovom obale.
Tematicky fotosalón Strom, obsahoval tri druhy fotografií prechádzajúci v priereze celou planétou od fotografií Kuzmana Noeleneho z Austrálie (Cathedral Dome), končiac Fínom Rauniom Ristom (Flying Jay- Letiacou Sojkou ). Otvorená téma, Fotografia krajiny, a Fotografia Cestovanie poskytli možnosť k hlbšiemu nahliadnutiu návštevníka výstavy smerom k profesionálnej fotografii a jej hodnoteniu pod patronátom Medzinárodnej federácie fotografického umenia. Štatisticky možno hovoriť o zúčastnených 39 krajinách s prijatými a hodnotenými 1647 fotografiami z ktorých 410 sa dostalo do užšieho hodnotiaceho výberu. Z nich Slovensko dominuje počtom 105 fotografií ( 40 – Otvorená téma , 43 – Fotografia Krajiny a 22 v kategórii Fotografia Cestovanie ).
Ocenenia v svojich fotografických kategóriách patrili viacerým víťazom. V rámci Stromu 2022 sa treba pochvalne vyjadriť k dvom fotografom zo Slovenska . Sú nimi Martin Kučera za Blue pin FIAP a Daniel Pastucha za fotografiu Highway under the castle ( Ďiaľnica pod hradom) s cenou primátora Mesta Ružomberok. Okrem nich i Ružomberčan a súčasne predseda ZSF Ľ. Schmida taktiež za fotografiu Dotyky svetla v kategórii Fotografia krajiny s čestným uznaním PSA. Ďalšími ocenenými slovenskými fotografmi sú v súťaži Strom David Ilkovič, Ján Macho, Ivana Slaná , Ján Šranko, Milan Uhrin, Vlado Vidra, Peter Grosch a Eva Fenenci.
Pochopiteľne ( a to nie je prvý raz) treba poďakovať usporiadateľom Stromu 2022 , Občianskemu združeniu Strom Ružomberok, Žilinskému samosprávnemu kraju – Lipt. múzeum Ružomberok, ZSF, Mestu Ružomberok a Organizačno -výstavnej komisii s predsedom Karolom Klvačkom za AFIAP a MZSF s jej členmi Ondrejom Brunckom ( AFIAP , AZSF), RNDr. Michalom Matisom a Vladimírom Melekom (Hon ZSF ).
V retrospektíve podutia a výstavy, ktorá sa dnes pomaly končí , keď sa fotografie vrátia k autorom a opustia vitríny Liptovského múzea, ešte pár doplňujúcich informácií . A to k 37. výstave v predpoklade ,že sa stala už predtým predmetom zverejnenia v domácich tlačových médiách. Ostalo tu niekoľko posledných fotografií a odkazov pre ružomberské webové médium Otvorené .Info a jeho čitateľov. V nej sa mesto Ružomberok opäť na budúci rok stane hostiteľom 38 ročníka Fotosalónu Strom.
Akýmsi konštatovaním zostáva fakt , že žiadne mesto na Slovensku na poli fotografie nemá takú významnú tradíciu ako Ružomberok. V ňom možno datovať zrod jedinej celoslovenskej inštitúcie Zväzu slovenských fotografov, ktorý bol založený v roku 1968. Je tu zapísaná história 58-mich Fotofórov, 37-mich STROMOV, 47-mich podujatí ZSF, 29. Svetový kongres FIAP 2008, desať ročníkov Európskych festivalov fotografov, a sedem detských fotokempov. Desiatky fotoplenérov ktoré zviditeľnili naše mesto a Slovensko doma a v 92 krajinách sveta. Okrem iného už o dva roky si ružomberský fotografický klub známy ako FK RK 1924 pripomenie storočnicu svojho založenia.
Vráťme sa trochu na začiatok keď posledný 37. fotosalón začínal prvou májovou sobotou tohto roku. Na vernisáži sa objavila i staršia slovenská fotografka Magda Malichová ( v priloženom videu) v spoločnosti mladších fotografov, ktorých vedie vo fotoklube Junior v Prievidzi. Medzi fotografmi v múzeu hovorila o odklone klasickej fotografie, vraj stráca zmysel, v jej vyjadrení dva krát zdôraznené slovo „čarbanica „.
K jej výpovedi , ktoré podala fotografickému publiku sa pripojil i predseda Zväzu Slovenských fotografov Ľubomír Schmida neskôr so slovami : „ V súčasnej dobe vidíme , že mladí fotografi, ale aj iní umelci sú vedení k tzv. deštrukčnej , neestetickej a neetickej tvorbe. Disharmonizuje to citovú a duševnú oblasť tvorcu, diváka a širokú verejnosť. Následkom toho je agresívne správanie, chápanie okolitého sveta, prirodzených prírodných dejov, čo je pre spoločnosť a procesy v nej nezvládnuteľné . Vrcholí to do dehumanizácie myslenia a konania občanov. Vymyká sa to prírodným princípom, javom a zákonitostiam, disharmonickému estetickému oku a duši humanizmu a súžitia človeka s človekom“.
Kultúra a fotografické umenie spojené s množstvom fotografických výstav dominujú v meste Ružomberok. V omnoho ťažšej situácii dnes, než v minulosti, si to pochopiteľne vyžaduje viac postranných aktivít a finančnej podpory z rôznych inštitúcii. Hľadať pochopenie sponzorov pre takéto akcie republikového alebo medzinárodného charakteru, kde ružomberskí fotografi a ich kluby hrajú významnú rolu ,by malo byť v budúcnosti posudzované citlivejšie vo vzťahu k prideľovaniu financií z centra, ktoré ich pre konanie výstav a iných podujatí fotografickým klubom v určených čiastkach prideľuje.