Michaela Šefranková prostredníctvom svojej tvorby ukazuje, že Vlkolínec nie je len o drevených zrubových domčekoch, ale aj o ľuďoch, ktorí tam kedysi žili. Hoci len digitálne a na maliarskom plátne.
Tvár staršej ženy, ktorá vykúka spod šatky uviazanej okolo hlavy. Do očí jej síce nevidieť, no niekoľko vrások prezradí, že toho zažila veľa. Vedľa nej pózuje muž v klobúku. Možno včelár, možno pastier, možno len starý otec. Príbehy, ktoré v sebe ukrývajú už zbledli. Ich tváre sa však nedávno pokúsila oživiť talentovaná ilustrátorka Michaela Šefranková. Digitálne maľby môžu návštevníci uvidieť do 11. novembra v Galérii Vlkolínec, v spolupráci ktorej výstava vznikala.
V hlavnej úlohe: digitálna maľba
,,Ako prvá ma oslovila pracovníčka Galérie Vlkolínec Stanislava Sabuchová či by som mala záujem vytvoriť pre nich niečo zaujímavé a netradičné. Poznali sme sa už predtým, a tak vedela, že kreslím. Po jej oslovení nasledovalo niekoľko stretnutí. Nakoniec sme sa dohodli na spolupráci a vznikla myšlienka výstavy, ktorá by prilákala do galérie ľudí a turistov,” hovorí o prvom impulze 27-ročná ilustrátorka.
Nasledovalo dlhé premýšľanie nad tým, čo by ľudí, ktorí galériu navštívia, mohlo zaujať. ,,Veľa z nás pozná diela, na ktorých sú zobrazené len farebné drevené domčeky. Málokedy sme mohli vidieť obrazy, kde by boli zobrazení ľudia. Navyše, Galéria Vlkolínec už nejaké obrazy od iných umelcov vystavuje. Tým pádom som sa chcela od nich odlíšiť,“ dodáva Michaela Šefranková.
Výstava je špecifická najmä tým, že nejde o klasickú maľbu. Obrazy, ktoré ilustrátorka vytvorila sú kreslené v iPade, sú to digitálne maľby. Avšak vytlačené sú na klasických maliarskych plátnach. Dôvodom bolo priniesť na Vlkolínec trochu moderna a ukázať ľudom, že aj digitálna maľba môže vyzerať dobre, zároveň vie zapadnúť do vidieckeho prostredia.
,,Tvorba obrazov trvala približne dva mesiace, vzhľadom na to, že momentálne pracujem na dvoch detských knihách a iných projektoch. Cieľom výstavy je ukázať návštevníkom, že Vlkolínec nie je len o drevených zrubových domčekoch, ale aj o ľudoch, ktorí tu kedysi žili.”
Návštevníci Galérie Vlkolínec môžu vidieť sedem obrazov. Sú to portréty obyvateľov Vlkolínca, ktorým bol kedysi dávno domovom. Inšpiráciu našla ilustrátorka v knihách alebo v starých fotografiách. Dnes v ich domčekoch žijú pravnúčatá, niekto z rodiny alebo tí, ktorí ich využívajú ako chatu.
Vyfarbi si Vlkolínec
Popri výstave dostala Michaela Šefranková myšlienku vytvoriť niečo aj pre najmenších. A keďže do Vlkolínca chodí nielen počas letných prádnin, ale aj počas školského roka množstvo detí, vytvorila pracovný zošiť s názvom Vyfarbi si Vlkolínec. Deti v ňom nájdu náučné texty o Vlkolínci, omaľovánky, recept na gance s kapustou a mnoho iného.
,,Aby som prepojila výstavu s omaľovánkou – dala som časť omaľovánky vytlačiť na veľké plátno, ktoré sa nachádza pred Galériou a každý návštevník galérie môže vyfarbiť nejakú časť. Obraz potom dokreslím, upravím a spolu ho venujeme Žilinskému samosprávnemu kraju, vďaka ktorému sme boli úspešní v udelení dotácie,” dopĺňa Ružomberčanka.
Titulná fotografia: Ilustrátorka Michaela Šefranková. Zdroj: M.Š