Webové či pásové TV titulkové správy o tom, že maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó ako jediný z európskych štátnikov jednal na poslednom VZ OSN s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejov Lavrovom v čase energetickej krízy neprekvapujú. Rovnako ako kedysi československý prokremeľský vožď Vasil Biľak kritizujúci eurokomunistov ,či súčasný slovenský europoslanec a podpredseda európskeho parlamentu Michal Šimečka, leader, ponosujúci sa a žalujúci na tých, ktorí akosi nechápu pravovernú politiku zákonov a nariadení Bruselu, Štrasburgu či iných transatlantických štruktúr.
Medzi komunistom Vasiľom Biľakom a slovenským progresívcom a liberálom Michalom Šimečkom je vekove trojgeneračný rozdiel. Prejavy Vasiľa Biľaka na zjazdoch KSČ a spomienky na politika a ideológa, učiaceho sa spočiatku za krajčíra a posledne i člena Federálneho zhromaždenia ČSSR (ktorého spisovná slovenčina bola často kritizovaná) už vyprchávajú. Mladý Šimečka je vzdelaný človek, dobre a spisovne ovládajúci svoj materinský ale i anglický jazyk. Hľadať paralelu medzi obidvomi je ťažké. Každý z nich má ( mal v prípade Biľaka z Krajnej Ruskej ) svoje presvedčenie, či „ideologický svetonázor „ ,ktorý je u moderného a proeurópskeho bratislavského Michala iný. Šimečka sa pohybuje v európskych kruhoch, v ich inštitúciách, vyjadruje sa v besedách , kde občas kritizuje postoj Maďarska či Poľska, ktorý nie je vždy v súlade s tým, čo žiada európsky Štrasburg a Brusel.
Nič viac a nič menej, ortodoxnosť k niečomu, k čomu sa títo dvaja politici priblížili ,môže a nemusí mať svoje analógie a paralely a podobať sa ako vajce vajcu. Pozývajúci list Vasiľa Biľaka, aby nás prišli Sovieti a ich spriatelené vojská WZ (okrem Čaučeskovho Rumunska ) oslobodiť od kontrarevolúcie je známy už dlhodobejšie českým a slovenským stredoškolákom, pokiaľ gymnaziálne dejepisy takéto fakty na svojich stranách zaznamenali. Neviem si ale predstaviť, že by Michal Šimečka súhlasil s tým a nebodaj i hlasoval za to, aby napríklad Európska únia potrestala Maďarsko a odobrala mu 7,5 miliardy eur. Takéto trestné vyhlásenie voči Maďarsku som zachytil 24-tého septembra t.r. v ČT 24. Komentuje sa , že za korupciu a podkopávanie základných hodnôt Európskej únie.
Samozrejme Orbánovo Maďarsko a súčasné Hegerovo Slovensko sú iné, už i k vzťahu k dnešnému Putinovmu Rusku, kde Maďari neposlúchajú tak , ako by si to Brusel, Štrasburg, Stoltenbergovo NATO či Bidenova Amerika priali. A v niečom inom neposlúchajú EÚ aj Poliaci. Je známe, že takpovediac domáce ústavy, hodnotová orientácia štátov a zákonov s paragrafmi býva niekedy na nič, keď nad nimi s neochvejnou svätožiarou dominujú zákony Európskej únie. Nedávno sa ozval už aj jeden vyššie postavený poľský politik s tým, že bude proti ďalšiemu siedmemu balíku ekonomických sankcií proti Rusku.
Pelíšky , soudruzi z NDR a Lipská burza s cenami elektrickej energie
Vasiľ Biľak to kedysi spoza rečníckeho pultu plamenne hovoril keď káral talianskych , španielskych , holandských a belgických komunistov, ktorí súhlasili s Walęsovou poľskou Solidaritou. Vtedy sa nesocialistickí komunisti nazývali eurokomunistami a na protest odišli zo XVI. zjazdu KSČ ako pozvaní hostia, keď Vaska zaútočil aj vetami :“Talianski komunisti nám radia, je to niečo podobné ako matka, ktorá doteraz nikdy nerodila, radila matke s piatimi deťmi ako prekonať pôrodné bolesti“. Tou láskavou matkou mal byť ZSSR so súdruhom Brežnevom , Kosyginom a Gromykom. Ak mal ktosi z menej ortodoxných krajín na sovietsky brežnevovský vývoj a typ socializmu iný názor, potom bol nálepkovaný biľakovým pojmom –„ skĺzol na platformu pravicového oportunizmu „ , alebo sklamal robotnícku triedu, stal sa spiatočníkom a pridal sa k silám amerického imperializmu a revanšizmu ,čím ohrozil aj svetový mier.
Nie všetko vtedy z RVHP a z Varšavskej zmluvy bolo O.K. Pamätáte si na český film Pelíšky a ohýbajúcu sa plastovú lyžičku v šálke horúcej kávy v rukách herečky Stelly Zázvorkovej či Boleka Polívku ? Kde urobili súdruhovia z NDR chybu a kde sa mýlili ?
No po rokoch sme s EÚ a bývalým východonemeckým enderáckym Lipskom časťou podošvy topánky stupili do poriadne smradľavého exkrementu. Nemecký a európsky nedomyslený príliš rýchly hurá Green Deal , keď vraj už budú stačiť veterné elektrárne a Slnko, a uhlie a jadro už nebude treba , podriadenie sa zbojníckej Lipskej burze ,ktorá určuje ceny elektrickej energie, sa stalo veľkým kiksom EÚ. Vyrob za päťdesiat , predaj a späť kúp za päťsto či aj za tisíc dvesto eur za 1 MW, svedčí o hlbokom zlyhaní a odbornosti Bruselského molocha, so 705-ťkou neprimerane draho platených europoslancov Štrasburgu, ktorí riadia svojimi zákonmi, rozhodnutiami a nariadeniami dvadsaťsedem štátov. Niekedy to vyzerá tak, ako keby sa mala táto inštitúcia samodeštrukciou zlikvidovať a ohroziť si vlastný priemyselný potenciál.
Tí, čo sa takéhoto obchodu s elektrinou v moskovskom RVHP s Varšavskou zmluvou nedožili a dozvedeli by sa o ňom, potom by sa krajším európskym zajtrajškom s EÚ zasmiali, a už ani v hrobe by sa neobracali. Stojeden ročné Leninovo GOELRO by sa začudovalo. V pamäti ešte mnohí z nás majú Holjenčíkove o niekoľko stovák percent predražené a odpísané elektrické ističe a Ficove teatrálne trhanie faktúr za elektrinu pred kamerami vo februári 2017. Ficovo „neplaťte ich“, zatiaľ čo Pellegríniho počkajte ešte , ukončilo Holjenčíkovo Kocúrkovo s vtedajšími platbami za ističe a cenami elektriny pre domácnosti.
Pred pár dňami Boris Kollár, predseda slovenského parlamentu povedal –„kašlem na pravidlá Európskej únie“, mysliac na to, do čoho sa to ženieme s takými európskymi cenami energie za jeden megawat. Niektorí modrí štrasburskí jastrabi hovoria, že vraj za všetko môže Putinova agresia a ním rozpútaná vojna na Ukrajine. Iní domáci červenejší, stojaci často na tribúnach smeráckych a smerácko-hlasáckych opozičníkov, vinia za súčasnú svetovú krízu nerozmyslené hospodárske a politické sankcie hurálídrov voči Rusku.
Zamyslite sa , ak tu boli komunisti, socialisti , dnes sú tu demokrati, sociálni demokrati , progresívci a či liberáli. Dlhé roky až do pádu vedúcej úlohy KSČ v spoločnosti do dňa 29.novembra 1989 a článku 4 Ústavy ČSSR , vládlo na uliciach československých miest a obcí heslo : So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak.
Asi novým či nevysloveným heslom reverzne k ZSSR či k súčasnej RF by malo byť : S Európskou úniou a translatlantickými štruktúrami na večné časy a nikdy inak.
Čas ukáže či takéto virtuálne heslo má, alebo bude mať v blízkej budúcnosti svoje opodstatnenie. Veď vraj od istého času sme ideológie s „ izmami „ už načisto pochovali a poslali na smetisko dejín.