O aktuálnej politickej situácii, volebnom programe, komunálnych voľbách a povolebnej spolupráci sme sa rozprávali s kandidátom na primátora Ľubomírom Kubáňom.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako vysvetľuje spojenie sa s poslancami z Klubu primátora, hoci sľubuje zmenu smerovania mesta
- Na čo sa chce zamerať prvý rok v úrade a čo budú prioritné oblasti
- Ako vysvetľuje spojenie s hnutím Sme rodina
- Kto bude jeho prvým viceprimátorom, ak bude úspešný
- Že sa dištancuje od podpory súčasného primátora Igora Čombora
EDIT (18.38) Obsah jednej zo záverečných odpovedí, v ktorej sa respondent vymedzoval voči toxickým ľuďom, sme sa rozhodli upraviť a osoby nemenovať. Stalo sa tak po telefonickom oznámení, kde nám bolo sprostredkované ultimátum, že v prípade ponechania totožnosti danej osoby nám hrozí trestné oznámenie.
Mestským poslancom ste už štyri volebné obdobia. Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátora?
Po tých 4 volebných obdobiach a 16 rokoch v komunálnej politike mám inú predstavu, ako má mesto fungovať. Ružomberok sa nie že neposúva, ale kráča míľovými krokmi vzad. Aktuálne obdobie je v porovnaní s predošlými z môjho uhla pohľadu najhoršie. Mesto je zaspaté vo všetkých činnostiach, či je to infraštruktúra, rozvoj cyklodopravy, investičné akcie. Ružomberok potrebuje nový impulz a reštart. Myslím, že mám dostatok skúseností na zrealizovanie zmeny.
Na jednej strane hovoríte, že mesto nenapreduje, upadá, potrebuje zmenu. Ako ju chcete ale presadiť s ľuďmi, ktorí sú spoluzodpovední za aktuálny stav? Vo vašom tíme figuruje viac ako polovica členov Klubu primátora.
Spoluzodpovední je prisilné slovo. Smerovanie mesta, jeho fungovanie a rozvoj je v kompetencii primátora, ktorý ho má zabezpečiť. Primátor mal absolútnu väčšinu v mestskom zastupiteľstve, v oboch volebných obdobiach. Je to teda najmä o vedení mesta.
Toto je šesť poslancov z klubu primátora Čombora, ktorí sa hlásia ku mne. Niektorých som požiadal o podporu ja, niektorí sa ku mne prihlásili sami. Myslím si, že nikdy neboli a ani nie sú brzdou. Treba si zároveň uvedomiť, že mnohí poslanci v primátorskom klube si vo svojom obvode stanovili nejaké ciele, čo sa týka investičného charakteru, a všetko napĺňali.
Druhou vecou je, že občania mesta vo voľbách rozhodnú, koho chcú. Domnievam sa, že z mojich kandidátov na poslancov, aj v prípade, že by som nebol úspešný, prejde aspoň desať. Mesiace som strávil v uliciach, komunikoval som s ľuďmi a ku kandidátom v mojom tíme som nevidel nejaké výhrady. Tí poslanci podľa mňa nie sú zlí ľudia.
Nehovoríme, že títo poslanci sú zlými ľuďmi. Skôr ide o to, ako vykonávali svoj mandát, boli predsa súčasťou klubu primátora, ktorého rozhodnutia podporovali. Čím vás konkrétne presvedčili títo šiesti, že ste súhlasili, aby kandidovali vo vašom tíme?
Ale o tom rozhodnú ľudia. Myslím si, že kandidovať môže ktokoľvek, kto splní zákonné podmienky.
To áno, ale sú vo Vašom tíme.
Dostávame sa do ťažkej spoločenskej doby, vidíme veci buď biele alebo čierne. Samozrejme, títo poslanci sú spoluzodpovední za nejaké hlasovanie. Ale ja im to nemôžem vytýkať. Každý sa rozhoduje podľa svojich skúseností, názorov, podľa klubovej príslušnosti. Keď som mal nejaké výhrady, vždy som to s nimi komunikoval. Nevidel som, že by konali nejakú protizákonnú činnosť alebo v rozpore so zákonom. Jednoducho podporovali vedenie mesta.
Myslím si tiež, že ktorýkoľvek z kandidátov na primátora bude úspešný, tak si týchto poslancov prizve do klubovej spolupráce. A minimálne traja z Klubu primátora boli už lámaní a presviedčaní ďalšími protikandidátmi.
Verejne sa proti ľuďom, ktorými ste sa obklopili, postavil niekdajší člen Vášho poslaneckého klubu Ján Kuráň. Odôvodňoval tým aj svoj odchod z klubu. Ako to vnímate?
Zamrzel ma trochu ten status, ktorý napísal po mestskom zastupiteľstve koncom marca. Myslím si, že s Janom máme korektný vzťah, doteraz máme v niektorých veciach rovnaké názory. Rozhodol sa ísť svojou cestou, rešpektujem to. Len nie je všetko pravda, čo sa píše na sociálnych sieťach, uverejnených je veľa poloprávd.
V komunálnych voľbách im držím všetkým palce. Samozrejme, každý primátorský a poslanecký kandidát bude rád, ak prejde. Nech bude úspešný akýkoľvek kandidát, podám mu ruku alebo zavolám, poprajem všetko dobré. Minimálne jeden kandidát mi je blízky a myslím, že by vedel mesto riadiť dobre.
Viete ho menovať?
Nebudem hovoriť ktorý. Keby som bol náhodou neúspešný, viem, že medzi protikandidátmi je určite jeden schopný. Neviem, ako by riadil mesto, ale myslím, že schopný by bol.
Poďme ešte na jedno meno vo Vašom tíme. Róbert Dúbravec. Niekdajší hlavný architekt mesta Martin bol obvinený z brania úplatku. Dokonca bol architektom, ktorého ateliér pracoval na benzínke, hoci ste sa voči jej postaveniu vymedzovali.
S Robom Dúbravcom sme sa poznali iba z videnia, počutia. Vedel som o jeho činnosti, bol hlavným architektom mesta Martin. Vážim si jeho prácu, ktorú tam odvádzal. Nebol vôbec trestne stíhaný, nie je pravda, ako to bolo medializované.
Toho človeka si vážim. Predstavil som mu svoj scenár, čo sa týka urbanizmu, architektúry. Bol som prekvapený jeho rozhodnutím podporiť ma. Za tým nič nie je. Robo Dúbravec nemá sľúbenú žiadnu pozíciu, nemá žiadnu ambíciu stať sa hlavným architektom mesta. Má svoj úspešný architektonický ateliér, v ktorom profesne funguje. V kampani mi pomáha so štúdiami, vizualizáciami. Myslím si, že je to človek, ktorý už niečo dosiahol.
Prezentujete sa ako nezávislý poslanec. Od hnutia Sme rodina ste dostali na transparentný účet finančný dar vy výške 10-tisíc eur, označený ako členské. Ako vysvetlíte, že skutočne nezávislým aj ste?
Prišla mi ponuka od hnutia Sme rodina. Na začiatku mali požiadavku, aby som kandidoval ako člen strany. To sme sa nedohodli. Potom mi ponúkli finančnú pomoc. Dostal som členské, ale nie sú to finančné prostriedky z vlády alebo z balíka, ktoré dostávajú politické strany za víťazstvo alebo hlasy vo voľbách, sú to financie z členských príspevkov.
Treba povedať, že finančný dar ste priznali na transparentnom účte. Ako ale viete garantovať, že z toho nebudú plynúť voči hnutiu žiadne záväzky?
Stačí sa pozrieť na úrad práce v Ružomberku, ako funguje, ako je hodnotený. Akí sú tu nominanti, akí ľudia sú tu zamestnaní. Nikto tu neprišiel cez stranu.
Tá otázka skôr smeruje do budúcnosti, v prípade, že sa stanete primátorom.
Určite to nebude mať, čo sa týka personálnych vecí, žiadne prepojenie. Chcem na úrade využiť ten najlepší potenciál. Samozrejme, ak bude možnosť, určite chcem pritiahnuť mladých a kreatívnych ľudí do mesta a na mestský úrad. To je jedna z ciest, ako sa má úrad optimalizovať.
Takže okresný predseda hnutia Peter Sieklik by kandidoval vo vašom tíme, aj keby ste nedostali tento dar?
Samozrejme. O finančnom dare sme sa s hnutím bavili neskôr, to bolo aktuálne v lete. Peter Sieklik chcel v mojom tíme kandidovať od začiatku.
Prijatie daru ste argumentovali tým, že kampaň je finančne nákladná. Na druhej strane je to aj otázka zásadová, principiálna, vždy sa totiž dá odvolať na finančný aspekt kampane. Máte nejakú hranicu, od ktorej politickej strany či hnutia by ste finančný dar neprijali?
Od Kotlebovej strany ĽSNS.
Tá blízkosť s hnutím Sme rodina tu ale stále je. Naposledy, keď minister dopravy Andrej Doležal navštívil ružomberskú radnicu v súvislosti s informovaním o termíne dostavby diaľnice, stretli ste sa s ním zvlášť aj vy. Tiež ste sa spolu zhovárali o dobudovaní obchvatu. Sám sa ale vo svojej kampani vymedzujete voči prázdnym sľubom, vrátane tých o diaľnici. Neodporujete si tým?
Každý primátor, či už nezávislý alebo ako politický nominant, si musí otvárať dvere na ministerstve. Chcel som sa iba informovať. My mimo vedenia mesta tieto informácie nedostávame. Stretnutia s ministrom, ktoré organizoval primátor Igor Čombor, som sa nemohol zúčastniť. Tak som ho pozval na úrad práce.
Stále tam vidno spojitosť s hnutím. Veď iný kandidát na primátora sa s Doležalom nestretol. Ani neodfotil.
Využil som to, že poznám týchto ľudí, aby tu za mnou prišli. Nič nie je na tom zlé, že za mnou prišli.
To netvrdíme.
O pol roka budú možno predčasné voľby. Ktorýkoľvek primátor bude úspešný, bude si hľadať cestu. Takú cestu, ktorá bude pre mesto najvýhodnejšia. Nikto z nás troch sa nezaväzuje žiadnej strane. Aj tu som išiel na výberové konanie ako nezávislý, nebol som žiadnym členom hnutia ani nie som. Do žiadnej politickej strany by som ani nevstúpil.
Presuňme sa k vášmu volebnému programu. Tých sľubov je dosť. Rátali ste, za aký čas by sa dali zrealizovať, viete ich zvládnuť v jednom volebnom období?
Bavme sa reálne, presahujú jedno volebné obdobie. Niektoré akcie vieme zrealizovať počas prvých štyroch rokov, zvyšné počas ďalších štyroch. Nedá sa to v jednom období všetko stihnúť.
Takže dokončíte, čo ste začali.
Ten slogan by som takto neformuloval. V prvom rade musí občan v prvom polroku, roku, vidieť, že sa úrad niekam posúva. Zamestnanci musia mať iný prístup k obyvateľom mesta. Musí byť zvolená stratégia, akčný plán. Je dôležité, aby si poslanci určili akcie vo svojich obvodoch, ale už niekoľko rokov sa tu zabúda na centrum mesta a nejaký rozvojový stimul.
Skúste byť konkrétny.
V centre mesta je zdevastovaná školička. Mohla by poslúžiť na rôzne účely. Nik nemyslí na klub dôchodcov, ťažko zdravotne postihnutých, denný stacionár. V živote by som nepripustil, aby sa tento priestor predával na nejaký komerčný účel. Na rekonštrukciu tohto objektu môžeme čerpať z rôznych fondov, a ak nie z nich, tak z vlastných zdrojov. Vecí máme naplánovaných viac, teraz hovorím za sociálnu oblasť.
Hovoríte, že nebudete sľubovať vzdušné zámky, ale reálne, uskutočniteľné projekty. Ale ten program možnože aj vyzerá ako jeden veľký vzdušný zámok. Finančne bude dosť náročný. Máte finančný plán, odkiaľ na to vezmete peniaze?
Bude možnosť čerpať eurofondy. Najzásadnejšou vecou je v meste vytvoriť projektové oddelenie, alebo oddelenie grantov, ktoré tu vôbec nefunguje, resp. funguje, ale na jeden a pol človeku. Aj toto je rozdiel medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, kde je oddelenie so šiestimi ľuďmi, a to sú tuším tretí rok v rozpočtovom provizóriu. Všetko je to o čerpaní externých zdrojov, najmä eurofondov. V Ružomberku sa to, bohužiaľ, využíva minimálne.
Máme tu napríklad aj najväčšieho zamestnávateľa. Vždy je to dohoda dvoch strán. Moja predstava je, že by sa papierne podieľali na väčších veciach.
Napríklad? Aj teraz finančne prispievajú, napr. formou memoranda o spolupráci, ale ten spôsob zvykne byť predmetom kritiky. Už keď sme pri papierňach, je podľa vás aktuálne nastavený vzťah mesta a papierní vyhovujúci?
Podľa mňa je nevyhovujúci. Mám inú predstavu, ako by mala spolupráca fungovať. Mohli by napríklad pomôcť pri väčších investičných akciách, ktoré pomáhajú väčšej skupine obyvateľstva. Aby pocítili, že majú v meste fabriku, ktorá kompenzuje svoj vplyv na životné prostredie, napr. v cene tepla, infraštruktúre, budovaním cyklochodníkov, postavením športoviska, multifunkčnej haly či atletického oválu. Potom aj pohľad obyvateľov na Mondi môže byť úplne iný.
Vráťme sa k vášmu programu. Skúste ho vyčísliť. Ktoré ďalšie investície stihnete v jednom volebnom období?
Veľmi ťažká otázka. Reálne určite rekonštrukciu školičky, to sa dá zrealizovať, nevidím tam žiadne závažné brzdy alebo opatrenia. Máme pozemok, budova je v našom vlastníctve, potrebné bude vytvoriť projektovú dokumentáciu, a budeme sa uchádzať o eurofondy alebo obnovu zrealizujeme z vlastných zdrojov. To je podľa mňa taký sociálno-spoločenský pilier, ktorý v meste dlhodobo absentuje.
To ste sa dotkli jednej, sociálnej oblasti, ktoré ďalšie akcie možno očakávať?
V ostatných veciach chcem riešiť cyklodopravu. Máme tu famóznych ľudí, ktorí sa okolo toho pohybujú a sú oceňovaní, tak samozrejme, chcem využiť tento potenciál. Mám v pláne riešiť Mostovú a Podhoru, katastrofálne ulice, s troma druhmi dlažby, rôznymi druhmi osvetlenia.
Čo sa týka ďalšieho rozvoja mesta, je pre mňa prioritná vec územie Sóla. Neviem, či by sa to dalo riešiť individuálnou bytovou výstavbou alebo napríklad fabrikou, ktorá by nebola na chemickej báze. Ružomberok je preddimenzovaný dopravou, takže doprava sa odkloní, iba keď sa dokončí diaľnica. Termín dostavby je v roku 2024, aj to môžeme dať v otáznikoch, či sa to podarí, lebo sa hocičo môže stať.
Rád by som sa s dieťaťom dostal bezpečne na bicykli z Čutkova do centra mesta, aj z Hrabovskej doliny. Vďaka tomu, že tu dlhé roky nefunguje grantové oddelenie alebo oddelenie výziev, sme sa nezaoberali grantami, a teraz nás to po desiatkach rokov dobieha.
Spomenuli ste centrum mesta. Obyvateľov dlhodobo trápi zarastená parcela, na ktorej mal stáť Aupark.
Je to otvorený problém, ktorý nezávidím nikomu. Aj keby som nebol úspešný, tak to sú rokovania so súkromným vlastníkom. Ale myslím si, že všetko je riešiteľné, len neviem, do akej miery nám primátor vravel pravdu. Viackrát som sa na to pýtal, mal rokovať, výsledok za osem rokov, že nevyrokoval nič.
Vlastníkom spomínaných parciel je súkromná osoba. Podľa primátorových slov s ním rokoval, aj keď konkrétne dôkazy sme nemali. Ako konkrétne chcete vy vyriešiť ten problém? Rokovaním o odpredaji pozemkov?
Myslím si, že mesto by sa malo pokúsiť začať s ním rokovať a nejako sa dohodnúť. Bez vyriešenia tejto situácie, aj keby sa rekonštruovali tie ďalšie dve ulice v centre mesta, nikdy nebudeme mať bez tohto priestoru také srdce mesta. Preto sme aj vytvorili drobný projekt pri Madačovej, chceme robiť drevené prvky a nejakú oddychovú zónu.
V živote by som nepovedal, že nejakú cenu, kúpu alebo predaj dohodnem. To je predčasné. Pokúsiť sa o to môžem.
Máte to vo volebnom pláne.
Navrhujem v ňom aktívnu diskusiu s vlastníkmi nevyužívaných pozemkov. Myslím si, že každý, kto bude úspešný v kandidatúre na primátora, sa pokúsi o aktívnu diskusiu, ale nik vám nemôže sľúbiť, že to s vlastníkmi aj dohodne. Ďalšia vec je, že v čase odpredaja pozemkov bola iná kúpna hodnota. Myslím, že teraz by bola cena aj dvojnásobná. Pozemok v centre mesta by mal však do budúcna obrovský benefit pre mesto. Mesto aj centrum tým trpí – máme tri ulice, Mostovú, Podhoru, Bernolákovu, a tým končíme. Ľudia sa nemajú kde zastaviť. To územie v rukách súkromíka mohlo by priestorom na parkovanie, oddychovú zónu, promenádu, na ktorej by sa ľudia stretávali. Okrem Hýrošovho parku sa ani veľmi nemajú kde stretnúť, sadnúť si.
Nateraz pozemok ostáva v súkromnom vlastníctve. Máte nejaké konkrétne plány so spomínanými troma ulicami?
Teraz na ne robíme štúdiu. Ich využitie potom bude závisieť aj od plánovanej cyklodopravy. Záležať bude aj na nových mestských poslancoch, ako si osvoja túto filozofiu. Bolo by tiež dobré, keby sa mesto dohodlo na viacročnom investičnom pláne, aby obyvatelia vedeli, čo sa bude budovať prvý, druhý, tretí a štvrtý rok.
Pozrime sa na pozíciu primátora aj filozoficky. Každý primátor by mal mať víziu pre mesto. Aj vo svojom programe hovoríte o identite mesta, chcete ju zadefinovať. Akú víziu mesta teda ponúkate Ružomberčanom Vy?
Moderné a bezpečné mesto. Tá vízia nemôže byť na 50 rokov, ale na 20 áno. Musíme riešiť cyklodopravu, bezpečnosť v meste, mám trošku iný názor aj na fungovanie mestskej polície. Myslím si, že v dosť veľa veciach supluje prácu štátu. Možno aj tam je priestor na stanovenie si iných pravidiel. Zabezpečujú napríklad aj rôzne kultúrne, spoločenské a športové podujatia, nie som si istý, či je to to pravé orechové pre mestskú políciu. Ešte pred covidovým obdobím som vnímal kontrolu mladistvých na alkohol, drogy, teraz to trochu absentuje.
Chcel by som dosiahnuť aj väčšiu participáciu všetkých inštitúcií na zložkách fungovania mesta. My sme nielen moderné, ale aj športové mesto.
Posledné roky boli pri tvorbe investičného plánu skôr prioritou obvodové akcie na úkor mestotovrných. Aspoň tak zaznievala kritika z radov niektorých poslancov.
V týchto obdobiach sa veľký dôraz ako aj finančné prostriedky dávali do obvodových investičných akcií. S odstupom času som si všímal, že každého zaujímalo, čo bude mať v obvode. Či sa urobí parkovisko, opraví sa cesta, vytvorí sa detské ihrisko. Nevravím, že to netreba, ale priorita leží inde. V tejto súvislosti som mal pripravený materiál na zníženie počtu poslancov a volebných obvodov v meste, len som s ním otáľal, lebo nebola politická podpora. Vznikol by tak jeden mestský obvod so 14 až 15 poslancami a tri volebné – Hrboltová, Černová a Biely Potok, pretože ide o autonómne územia, už skôr obecného charakteru. Následne by sa aj poslanec inak pozeral na mesto.
V tomto roku ste navrhli zníženie počtu poslancov, čo však zastupiteľstvom neprešlo. Z diskusie vyplynulo, že takéto zásadné rozhodnutie sa má schvaľovať ešte v prvom volebnom roku. V prípade, že sa stanete primátorom, budete sa snažiť tento zámer presadiť?
Môžem to s určitosťou povedať, lebo ten materiál je pripravený, veľakrát som ho odkonzultoval s prednostom. Teraz na to nebola politická vôľa, bol som iba rádový poslanec, keď sa blížili voľby, bolo to brané ako kampaň.
Toto sa musí urobiť v prvom polroku. Aj tak to bude platiť na funkčné obdobie 2026 až 2030. Ak budú aktívni poslanci, budú mať veľkú šancu sa do poslaneckého zboru dostať. Tu nemôže byť boj – im do obvodu išlo 90-tisíc, nám iba 50-tisíc. Radšej by som obetoval dve investičné akcie na Klačne, aby sme urobili potrebnú investíciu v centre mesta. Alebo že by sa v jednom volebnom roku neurobilo v obvode nič, iba klasická údržba, a všetky peniaze by sme dali do nejakej veľkej investičnej akcie.
Na čo sa chcete zamerať prvý rok v úrade a čo budú prioritné oblasti?
Ak chcete urobiť nejaké zmeny, tak v prvom, a to vidím aj z titulu mojej súčasnej funkcie, základ je najprv nastaviť a optimalizovať mestský úrad. Vytvoriť grantové oddelenie. Zmeniť aj myslenie zamestnancov úradu. Nevravím, že sú zlí. Už po tých 16 rokoch v komunálnej politike viem, čo funguje a čo nefunguje na úrade.
Musíte tam dostať mladých a kreatívnych ľudí, ktorých musíte zaplatiť. Toto je cesta, zmeniť filozofiu a myslenie ľudí, a postupne robiť aj generačnú výmenu na MsÚ. Zmeniť odmeňovací poriadok poslancov alebo odmeňovanie zamestnancov, ľudia musia byť finančne motivovaní.
V súčasnosti má pán primátor množstvo poradcov či externých spolupracovníkov. Pôjdete aj vy v tejto línií alebo sa budete chcieť zbaviť týchto ľudí?
Áno, a ihneď. Čím skôr to urobím, tak to bude najlepšie. Načo nám sú potom dvaja viceprimátori? Osobne by som bol rád, keby bol len jeden. Chcel by som, aby sa úrad sprofesionalizoval, a aby sa sprofesionalizovali aj manažérske pozície viceprimátorov. Aby ich obsadili úspešní manažéri a ľudia, ktorí už niečo v živote dosiahli a vedia menežovať nielen úrad, ale aj ľudí, oddelenia.
Máme aj právne oddelenie na meste. Napriek tomu pre mesto pracuje aj externý právnik. Aj jeho sa to bude týkať?
Všetkých sa to bude týkať. Buď to právne oddelenie bude fungovať ako má alebo sa to bude riešiť externou cestou a budeme mať iba jedného právnika, ktorý bude spracúvať iba právnu agendu mestského zastupiteľstva. Externe môžeme postupovať napr. v súdnom spore.
V kuloároch sa hovorí, že chystáte povolebnú spoluprácu s aktuálnym druhým viceprimátorom Jánom Bednárikom.
Za žiadnych okolností nebude ani viceprimátor ani riaditeľ Vodárenskej spoločnosti.
Teda úplne vylučujete povolebnú spoluprácu?
Jána Bednárika vylučujem na post viceprimátora a riaditeľa vodární. V prípade, že si zo zvolených poslancov nebudem vedieť vybrať viceprimátora, potom je aj iná možnosť, a to danú funkciu obsadiť človekom z externého prostredia. Zmenil by som teda organizačnú štruktúru, nebol by to post viceprimátora, ale post manažéra, ktorému by som delegoval právomoci, ktoré mi zákon dovoľuje.
Post prvého viceprimátora ale zatiaľ plánujete ponúknuť Robovi Kolárovi?
Áno, ak uspeje.
Prebiehali nejaké diskusie s protikandidátmi, v ktorej ste preberali možnosti spolupráce či podpory vo voľbách?
Áno, mali sme stretnutia. Bol som oslovený do spolupráce, ktorú som vtedy odmietol. Už vtedy som avizoval, že budem s veľkou vážnosťou kandidovať, táto skupina však rozmýšľala nad postavením vlastného kandidáta.
Kto Vás prizval do spolupráce?
Tím okolo kandidáta Patrika Haba.
Poďme ale aj k aktuálnemu dianiu okolo Technických služieb. Na poslednom mimoriadnom zastupiteľstve ste vyhlásili, že na Jána Bednárika podáte trestné oznámenie. Na sociálnej sieti vás obvinil z porušovania zákona, keď ste sa stretli so spoločnosťou KOSIT, ktorá sa zapojila do súťaže na komunálny odpad.
Trestné oznámenie podám. Neviem ešte, či pred voľbami alebo po, ale ja to takto nenechám. Ján Bednárik nemá naštudovanú legislatívu, neporušil som žiaden zákon. Šiel som do spoločnosti Kosit v dobrej viere, opýtať sa, či by nám vedeli pomôcť, keďže nám TS vypovedali dve zmluvy. Ďalej som sa pýtal na súťaž. Kosit tlačí na to, aby boli vyhlásené výsledky súťaže.
Práve tento Váš krok bol kritizovaný a môže ohroziť verejné obstarávanie. Aj podľa našich informácií sa ozval jeden z účastníkov súťaže, že podá podnet na ÚVO. Podľa niektorých interpretácií teda hrozí zrušenie a zmarenie súťaže.
Určite nie. To vylučujem. Sú to polopravdy a klamstvá. Toto vôbec nemá vplyv na výsledky súťaže. Keď sa vedenie mesta rozhodne, že nebude akceptovať výsledky súťaže, tak súťaž je ukončená. Oni s tým aj rátajú a podniknú všetky kroky. Nenastalo žiadne porušenie zákona. Pán Bednárik aj jeho poradca neovládajú zákon o verejnom obstarávaní.
Čiže nemôžeme sa obávať, aby nebodaj ÚVO zrušilo súťaž?
Nie, vôbec nie, vylučujem to úplne.
Takže nie je pravda, že by boli týmto stretnutím znevýhodnení ostatní účastníci súťaže?
Ako? Súťaž sa má vyhodnotiť.
Podľa informácií pána Bednárika ešte nie je ukončená a súťaž sa má vyhodnocovať.
Otvárali sa už obálky. Vyhodnocujú to už od siedmeho septembra.
Mesto teda akcie neodkúpi, ale faktom ostáva, že spoločnosť vypovedala zmluvy a zamestnanci pravdepodobne nebudú mať od začiatku roka prácu. Hovorilo sa o kolapse komunálnych služieb. Ako riešiť túto situáciu?
Ukončiť verejné obstarávanie a máme vyriešené odpady. Tam je 12-mesačná výpovedná doba. Správa a prevádzka verejného osvetlenia sa dá zabezpečiť cez inú spoločnosť, overovali sme to. Cintorínske a pohrebné služby môže krátkodobo robiť spoločnosť Komunálne služby mesta Ružomberok.
Ako hodnotíte svoje šance na zvolenie?
50 na 50.
Nie viac? Už aj keď pripravujete zamestnancov a úrad ako taký na svoj možný odchod.
To sa nedá. Po toľkých rokoch som bol naučený nejakej pokore. Aj počas kampane som sa sklamal vo veľa ľuďoch. Z niektorých priateľov sa stali bývalí priatelia. Vyhodnotil som si, že v živote sú aj iné dôležité veci a priority.
V jednom našom rozhovore ste povedali, že primátor mal mesto posunúť, namiesto toho upadá.
To isté stále tvrdím.
Pán primátor Vám ale nedávno vyjadril podporu na Večernom behu, povedal to verejne, do mikrofónu.
Môžem otvorene povedať, že pán primátor si osem rokov ku mne nenašiel cestu, ani spoluprácu. V našom prípade sme spolu nespolupracovali, bol som na druhom brehu rieky. Pán primátor podporuje všade, kde sa dá, pána Bednárika. Ja ani netúžim po jeho podpore, dištancujem sa od podpory Igora Čombora.
Koho budete voliť za župana?
Ešte stále nad tým premýšľam.
Už musíte vedieť, len nechcete povedať.
Ja viem, koho podporím. Ale ešte nebudem hovoriť. Mám korektné vzťahy aj s Erikou Jurinovou aj s Igorom Janckulíkom. S Erikou by som vychádzal ako so župankou dobre, lebo nám vo veľa veciach vyšla v ústrety. Igor Janckulík kandiduje za KDH. Čo viac k tomu povedať. Nebudem postupovať schizofrenicky.
Poznámka redakcie: Rozhovor vznikol pred tým, než mesto Ružomberok zrušilo súťaž na nakladanie s komunálnym odpadom.
Autorky textu: Nikola Marhefková, Anna Zábojníková. Titulná foto: A. Zábojníková