Tanečnú sálu v kultúrnom dome zaplnila uplynulú sobotu približne stovka účastníkov. Prvá postcovidová fašiangová veselica tentokrát prilákala viac detí a dospievajúcich.
Stoly sú usporiadané po krajoch sály. Na bielych obrusoch dominuje váza s bielymi a červenými ružami. Slávnostnú atmosféru umocňuje zapálená sviečka. Rozhliadneme sa.
Na jeden okamih máme pocit, že sme sa naraz ocitli na oslave babkinej 80-tky, krstín, prvého svätého prijímania, rozlúčky so slobodou a rovno aj svadobnej poprávky. Z jednej strany sály sa ozýva detské šantenie, z druhej družná diskusia dospelých. Zaujme nás najmenší účastník, ktorý si len nedávno potykal so svetom a nerušene drieme v maminom náručí. Pri stoloch pod oknami sedí nemalá skupinka birmovancov, ktorá nás o niekoľko chvíľ zabaví pripraveným programom. O niečo ďalej už počuť vravu ,,dospelých”, ešte starších a napokon aj tých, čo si pamätajú najviac.
Po úvodnej modlitbe miestny kňaz žartuje, že sa dlho nezdrží, potom sa už môžeme ,,odtrhnúť z reťaze.” O pár minút začína tradičné ľudové kolečko. Manžel berie manželku, priateľ priateľku, teta do kruhu štyri netere. Prichádza naša chvíľa. Nerušene môžeme vyjedať zo stola bez toho, aby nám to niekto počítal.
Rodinný večierok
Zámerom organizátorov v poradí už 7. ročníka Farského večierka v Černovej bolo poskytnúť žijúcim rodinám možnosť stretnúť sa v tejto mestskej časti Ružomberka ako komunita a spoločne sa zabaviť.
,,Fašiangová veselica komunitného zamerania priniesla vcelku dosť detského šantenia a trochu menej noblesy, nie však na úkor hrejivého zážitku v srdci. Bolo to tak na polceste medzi karnevalom zošróbovaným jeho „povinnou výbavou“ a tanečným majálesom,” hodnotí podujatie černovský poslanec Martin Papčo.
Podujatie sa uskutočnilo vďaka organizačnému spojeniu síl tunajších farníkov, členov občianskeho výboru a ochotníkov z divadelného súboru Máj.
Večierok mal svetskú aj duchovnú stránku
,,Budúci birmovanci mali možnosť ponúknuť svoj vklad a zároveň v primeranej miere zažiť, čo to znamená čosi zorganizovať a prispieť k spoločnej veci. Také niečo sa dá naučiť iba tak, že človek sa na realizácii podieľa. A tiež byť so svojimi rovesníkmi inak, ako len cez šúchanie pršteka po škatuľke (smartfóne). Aj spotený, aj spoločensky neohrabaný, aj nemotorne tancujúci, či v teniskách, alebo v plesových šatách,” hovorí Papčo a dodáva, že večierok nebol finančne náročný a ceny doslova rodinné.
Farský večierok sa niesol v duchu batôžkovej zábavy. Každý si so sebou mohol doniesť pitie aj jedlo. Na stoloch sa preto vynímali slané aj sladké maškrty, ktoré pripravili šikovné gazdinky. Nechýbal ani zábavný program z vlastnej produkcie či bohatá tombola.
,,No a napokon bolo fajn, že som si po prvom kole mohol vyzliecť sako a oproti sediacu nevyvalilo od takéhoto spoločenského faux pas. Nebolo to síce také nablýskané ako na veľkovýpravnom plese Viedenskej opery, no zato oveľa priateľskejšie a dobroprajné,” uzatvára Papčo.
Titulná fotografia: Farský večierok v Černovej. Foto: Anna Zábojníková