Kontrola by mala zmapovať súčasný stav všetkých činností, ktoré úrad zastrešuje. Na základe auditu spoločnosť navrhne aj úpravy riadenia úradu. Personálny audit sa bude týkať aj mestských podnikov a organizácií. Jeho výstupy budú známe koncom februára.
Audit vykonáva bratislavská spoločnosť Grant Thornton Advisory s.r.o., ktorú vybralo mesto na základe súťaže. Hovorca mesta Ružomberok Vladimír Miškovčík pre náš portál potvrdil, že začal 4. januára a potrvá zhruba dva mesiace.
Cieľom personálneho auditu je zmapovať súčasný stav všetkých činností, informačných tokov a kapacitného modelu a následné vypracovanie súhrnnej záverečnej správy.
Mesto už čoskoro zistí, v akom stave sa nachádza
,,Úlohou audítorov je zistiť, popísať a navrhnúť úpravy systému organizácie a riadenia tak, aby bolo možné posúdiť efektívnosť riadenia procesov a ľudí. Audit je predovšetkým zameraný na mestský úrad, ale týkať sa bude aj mestských podnikov a organizácií, teda obchodných spoločností, príspevkových organizácií, rozpočtových organizácií, organizácie a združenia cestovného ruchu,“ informuje Miškovčík.
S otázkou, akým spôsobom personálny audit prebieha, koľko zamestnancov firmy sa podieľa na kontrole a ako dokážu posúdiť schopnosti či efektívnosť zamestnancov úradu vrátane vedúcich odborov, sme sa obrátili priamo na spoločnosť Grant Thornton Advisory.
,,Vzhľadom k povahe prebiehajúceho projektu a aj podľa podpísanej zmluvy, Vás musíme informovať, že nebudeme poskytovať bližšie informácie o tom, ako je personálny audit vykonávaný,“ informovala za spoločnosť Andrea Vančíková, riaditeľka Human Capital Services v spoločnosti Grant Thornton Advisory Slovensko.
Na základe zmluvy je však známe, že firma musí odovzdať vypracovaný materiál do 28. februára 2023. Súčasťou výstupu auditu bude napríklad popis činností, ktoré sú vykonávané neefektívne či nedostatočne alebo aj percentuálne vyjadrenie pracovnej vyťaženosti ľudských zdrojov na jednotlivých oddeleniach. Známy bude aj návrh novej organizačnej štruktúry a počtu zamestnancov a ich funkčného zaradenia.
Pred voľbami sľuboval Ľubomír Kubáň mladšie tváre
Či sa teda mestský úrad personálne zmení, uvidíme v nasledujúcich týždňoch. Keď sme sa ale Ľubomíra Kubáňa v rozhovore v čase kandidatúry na post primátora pýtali na zmeny, ktoré by chcel, ak uspeje, presadiť, hovoril aj o generačnej výmene.
,,Ak chcete urobiť nejaké zmeny, tak v prvom rade je základom najprv nastaviť a optimalizovať mestský úrad. Vytvoriť grantové oddelenie. Zmeniť aj myslenie zamestnancov úradu. Musíte tam dostať mladých a kreatívnych ľudí, ktorých musíte zaplatiť. Toto je cesta, zmeniť filozofiu a myslenie ľudí, a postupne robiť aj generačnú výmenu na MsÚ. Treba tiež zmeniť odmeňovací poriadok poslancov alebo odmeňovanie zamestnancov, ľudia musia byť finančne motivovaní,“ vysvetľoval v októbri minulého roka Kubáň.
Vo svojom tíme mal 23 kandidátov na post poslancov. Medzi nimi ale mladé tváre chýbali. Priemerný vek spomedzi všetkých kandiátov bol približne 50 rokov. Najstarší 68 ročný a najmladší mal 43 rokov. Do mestského zastupiteľstva sa napokon dostalo 14 jeho kandidátov.
Titulná fotografia: Záber z rokovania mestského zastupiteľstva. Foto: Viktor Mydlo