Cieľom konferencie bolo stretnutie odborníkov z praxe a výskumníkov, ktorí sa venujú témam požívania internetu deťmi a mladými ľuďmi.
Utorok 7. februára, v medzinárodný deň bezpečného internetu, hostila Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) konferenciu pod názvom Bezpečnosť detí v digitálnom priestore.
Podľa rektora Katolíckej univerzity Jaroslava Demka je bezpečnosť detí v online svete mimoriadne aktuálna a dôležitá téma. „Je potrebné deti naučiť pracovať s faktami, rozlišovať informácie, naučiť ich nie len dôverovať, ale predovšetkým preverovať. Rovnako je potrebné, aby deti a mladí dokázali regulovať svoj čas strávený pred obrazovkou, aby vedeli žiť a komunikovať v reálnom hmatateľnom svete,“ povedal Demko, ktorý počas príhovoru vyslovil prianie, aby Katolícka univerzita bola centrum výskumu a vzdelávania v oblasti bezpečností detí na internete.
Účastníkom konferencie sa vo video-pozdrave prihovoril minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky(MPSVaR) Milan Krajniak, ktorý vyjadril podporu všetkým aktivitám, ktoré prispejú k ochrane a bezpečnosti detí a budúcich generácií. Krajnik argumentoval, že deti vidia na internete videá a obsah, ktorý je možno desaťkrát horší než aký by videli naživo v pochybnej štvrti. „Tento obsah ma nepochybne negatívny vplyv na naše deti na ich sexualitu, vzťahy a osobnosť. Som presvedčený, že jednou z našich najzakladanejších povinností je chrániť naše deti nie len pred domácim násilím, fyzickými rizikami, ale musíme ich chrániť aj pred nebezpečným ľahko manipulovateľným obsahom na internete,“ vysvetlil Krajniak.
Konferencia mala výskumnú a odbornú sekciu. Počas výskumnej časti konferencie prezentovali svoje aktuálne výskumné zistenia Pavel Izrael a Juraj Holdoš z Filozofickej fakulty KU, ktorí priblížili výsledky výskumu o prežívaní a správaní detí a mládeže na Slovensku v roku 2022. Poslucháčom sa prihovorila aj riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch MPSVaR Mária Vargová, ktorá hovorila o deťom, ktorí sú domorodcami v digitálnom veku. Z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne vystúpila Hana Macháčková, ktorá prezentovala online riziká u detí a dospievajúcich. V odbornej časti konferencie svoje skúsenosti prezentovali odborníci, ktorí sa v rámci svojej praxi venujú práci s deťmi a mladými v oblasti digitálneho priestoru.
Podujatie spoluorganizovali Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Katolícka univerzita v Ružomberku a občianske združenie digiQ.
Titulná fotografia a autor článku: Dominik Veľas.