Občianska iniciatíva Referendum 23 predstavila sedem referendových otázok, medzi nimi otvára aj kontroverzné témy. Na brífingu v Bratislave o tom 11. apríla za iniciatívu informoval mestský poslanec Ján Kuráň.
Občiansku iniciatívu tvoria ružomberský poslanec Ján Kuráň (nezaradený), traja neúspešní kandidáti na mestských poslancov v októbrových voľbách Oľga Chylová, Martin Baran a Martin Šuc, súčasťou iniciatívy je tiež Monika Weissová.
Zbierajú podpisy
,,Sme občianska iniciatíva a partia nadšencov z Ružomberka. Milujeme svoju krajinu, žijeme a pracujeme tu a vychovávame tu svoje deti. Vidíme, že Slovensko sa musí zmeniť. S blížiacimi voľbami sme aj my premýšľali, čo by sme urobili pre našu krajinu, čo by ju zjednotilo a raz a navždy vyriešilo otázky, s ktorými sa naši polici iba zakrývajú, aby nemuseli riešiť reálne problémy našich občanov. Preto sme sa rozhodli, že im pomôžeme a vyriešime to za nich,“ vysvetľuje dôvody vzniku iniciatívy Ján Kuráň.
Jej cieľom je vyzbierať dostatok podpisov od občanov, aby referendum so siedmimi otázkami, ktoré môžu podľa aktivistov nastoliť v tejto spoločnosti pokoj, mohlo byť spojené s parlamentnými voľbami, a tým zaistiť jeho platnosť. Referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov.
,,Pripravili sme si sedem referendových otázok, každá z nich rieši inú oblasť života. Všetko sú to témy, ktorým sa nevyhneme. Ak sa nám ich podarí vyriešiť, politici stratia možnosť vyťahovať kultúrno-etické otázky vždy, keď nezvládajú riadenie tohto štátu,“ informoval Martin Baran.
Jedna z otázok je o tom, či by mal štát vytvoriť systém, v ktorom by mali ženy a dievčatá nárok na menštruačné pomôcky, ktoré by boli zadarmo. Ďalšia otázka je nárok na deň voľna pre ženy, ktoré majú bolestivú menštruáciu.
,,Tento krok by mal byť len pre ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou, bolo by potrebné vyjadrenie a stanovisko lekára,“ dopĺňa Baran.
,,Nasledujúcou referendovou otázkou je eutanázia. Je to ťažká otázka a preto sme k nej zneniu pristupovali veľmi citlivo. Sme za eutanáziu len v prípade, keď je človek v terminálnom štádiu ochorenia a sám si želá opustiť tento svet dôstojne,“ vysvetľuje Martin Šuc.
Medzi zvyšnými otázkami je aj to, či obyvatelia Slovenska súhlasia s možnosťou volenia prostredníctvom internetu, aby bol povolený predaj a konzumácia marihuany na liečebné a rekreačné účely v špecializovaných predajniach, ktorým vydáva licenciu Ministerstvo financií Slovenskej republiky vždy po splnení jednotne vyhláškou stanovených primeraných podmienok. Iniciatíva tiež otvára tému registrovaných partnerstiev či umelé ukončenie tehotenstva.
,,Je rok 2023, vývoj spoločnosti dospel k tomu, že by sme si už nemali zatvárať oči pred tým, že manželstvo už nie je jediný spôsob života, ako ľudia žijú. Máme páry, ktoré deti nemajú, no chcú spolu žiť, zároveň nechcú vstupovať do manželstva. Preto chceme pre všetkých, ktorí chcú spolu žiť, aby mali obdobné práva, ako majú manželia, akurát nechcú alebo neveria v inštitút manželstva,“ vysvetľuje Šuc.
Oslovujeme tak širokospektrálne skupiny obyvateľstva, že veríme, že budeme úspešní,“ dopĺňa Monika Weissová.
Otázky v referende
1.Súhlasíte s tým, aby ženy mali garantované právo na umelé ukončenie tehotenstva v rozsahu, v ktorom je tomu ku dňu vyhlásenia tohto referenda?
2.Súhlasíte s tým, aby štát vytvoril celoštátny systém poskytovania menštruačných hygienických pomôcok bezplatne pre všetky ženy, ktoré to potrebujú a nemajú dostatok finančných prostriedkov?
3.Súhlasíte s tým, aby ženy s lekársky potvrdenou bolestivou menštruáciou mali nárok na čerpanie jedného dňa voľna raz za mesiac plne hradeného zo zdravotného poistenia?
4.Súhlasíte s tým, aby Národná rada Slovenskej republiky ustanovila možnosť voliť poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?
5.Súhlasíte s tým, aby bol povolený predaj a konzumácia marihuany na liečebné a rekreačné účely v špecializovaných predajniach, ktorým vydáva licenciu Ministerstvo financií Slovenskej republiky vždy po splnení jednotne vyhláškou stanovených primeraných podmienok?
6.Súhlasíte s tým, aby boli povolené registrované partnerstvá párov bez ohľadu na ich pohlavie s tým, že takto registrované páry budú mať vzájomné práva obdobné právam, ktoré majú dnes medzi sebou manželia, okrem možnosti adopcie detí?
7.Súhlasíte, aby bola v individuálnych prípadoch umožnená eutanázia na výslovnú vedomú žiadosť pacienta, ktorý je v konečnom štádiu nevyliečiteľného ochorenia?
Titulná fotografia: Záber z brífingu. Zdroj: Ta3