Rád kreslí usmiate či nahnevané tváre. Hovorí, že detský čitateľ je otvorený, veľmi vnímavý a má v sebe nepredstieranú láskavosť. Ilustroval Andersenove rozprávky či rozprávky Pavla Dobšinského. Rozprávali sme sa s ilustrátorom detských kníh Jurajom Martiškom, ktorý pochádza z Černovej.
Už od mala rád kreslil a modeloval z plastelíny či hliny. A keď v škôlke dostal diplom zo súťaže, už vtedy nahlas vyslovil, že chce byť výtvarník. Hoci ani nevedel, čo to znamená. Vedel však, že chce kresliť. Inšpiráciu nachádzal aj doma v Černovej.
,,Môj otec bol veľmi šikovný. Malá kresbička v maminom pamätníčku bola pre mňa dlho inšpiráciu. Ale neskôr aj obrazy, ktoré sme mali doma od mojej tety Boženy. Boli naturalistické a nemali v sebe povestný dedinský gýčovitý vzhľad. Bola veľmi nadaná, ale časom sa tvorbe kvôli rodine prestala venovať,” načrie do svojich detských spomienok Juraj Martiška.
Napokon sa rozhodol študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení maľby. Keď však dostal ponuku kresliť komixy a robiť ilustrácie, neodmietol.
V jeho tvorbe prevláda ilustrácia detských kníh
,,Detský čitateľ je otvorený a veľmi vnímavý, to už dospeláci nemajú. Deti v sebe majú humor, vtip a nepredstieranú láskavosť. To je pre mňa dôležité. A také sú vo vačšine prípadov aj detské knižky. Aj autor, spisovateľ, to svojím spôsobom musí mať v sebe, inak si myslím, že by napísal knižku pre deti len veľmi ťažko,” vysvetľuje Martiška.
Talentovaného rodáka z Liptova sme sa spýtali aj na to, či by mali vyberať knižky pre svoje deti rodičia alebo tento výber nechať na drobcov.
,,My, dospelí ľudia, máme v sebe istú predpojatosť, vyplívajúcu z predsudkov a mantinelov, nechal by som preto, nech si vyberie knižku dieťa, aj keby mala byť vizuálne nie podľa mojej chuti,” myslí si Martiška a jedným dychom dodáva, že ak sú rodičia kultúrne na úrovni, deti to od nich aj tak preberú.
Detské knihy podľa ilustrátora vychovávajú vo vzťahu ku kráse a citu pre výtvarnú krásu. ,,Dieťa pri čítaní prežíva príbeh, emocionálne žije s postavami a keď má k tomu aj vizuálny kontakt, dosť hlboko sa to ukladá. Je to ako odtlačok na duši.”
Detské ilustrácie Juraja Martišku vznikajú technikou akvarelou kombinovanú s tušom či temperou. Niektoré z nich robí len temperou, iné napríklad aj digitálne v počítači. Rád kreslí usmiate alebo nahnevané tváre a hovorí, že je dôležité aj zachytenie humoru.
Medzi knihami, ktoré ilustroval, sú aj známi autori
,,Vzácnymi knižkami by som asi označil príležitosť ilustrovat Colodiniho Pinocchia, Andersenove rozprávky alebo Rozprávky Pavla Dobšinského,” vymenúva Martiška.
Na vzniku kresieb dokonca spolupracoval aj s deťmi. ,,Bola to knižka Krajinka s koníkom od Marty Šurinovej, ktorú som ilustroval spolu s dcérou Maximiliánou, vtedy mala sedem rokov. Bola to skúsenosť spolupráce s malou ilustrátorkou, kde čas nehrá žiadnu úlohu.”
Medzi knižkami, kde sa objavia Martiškove kresby sú aj tie s kresťanskou tematikou. Sú to napríklad knihy od spisovateľa Bruna Ferrera.
,,Nemyslím si, že by viera priamo ovplyvňovala moju vizuálnu tvorbu, ale je pre mňa dôležitá. Je to moja súčasť rovnako tak, ako je aj dýchanie.”
V týchto dňoch pracuje na knižke Romana Stromčáka.
,,Je to veľmi pekná detská knižka o priateľstve v lese. Mám rozpracovaný aj komix k Móricovi Beňovskom, kde som súčasťou veľkého projektu,” hovorí ilustrátor.
Okrem práci na detských knihách rád maľuje olejom na plátno alebo kartón. Radosť mu robí aj vyrezávanie dreva. ,,Staviam aj altánky, prístrešky, je to taká klasická tesárčina, kde sa drevo nespája šróbami.
Koncom júna sa zúčastnil aj rozlúčky s umeleckou školou v Kremnici. Jej zriaďovateľ skončil v konkurze. Bývalí študenti sa preto so školou rozlúčili svojsky a to smútočným sprievodom.
,,Počas štúdia som v tejto škole zažil rôzne chvíle, ale rád na ňu spomínam. Rozlúčka bola nostalgická. Pred niekoľkými rokmi škola oslavovala 50. výročie, vtedy ešte žili nádeje na zmeny, no tie sa neudiali, zodpovední si nad tým umyli ruky. Je to smutné, ked vidíme, ako si okolité štáty, aj postsocialistické, snažia udržať tradície, a my nad tým len mávneme rukou.”
Rodák z Černovej sa domov vracia rád, hoci, ako sám priznáva, už nie tak často. ,,Spomienky na Černovú mám len tie dobré a tie, ktoré dobré neboli, na tie si už nepamätám, rád ich zabudnem,” dodáva s úsmevom známy ilustrátor detských kníh Juraj Martiška, s ktorým sme sa stretli v Festivale kníh, umenia a kultúry v Dolnom Kubíne.
Fotografie v texte: J. Martiška. Ilustračná foto: Ilustrátor Juraj Martiška počas workshopu. Fotografia: Anna Zábojníková